Antivaxeri, konšpirátori a šíritelia hoaxov opäť zavádzajú, a tak prichádzajú na rad odborníci, aby všetko podrobne vysvetlili.
Konšpirátori šíria nepravdivé informácie o tom, že na Slovensku schválili liek ivermektín na použitie v súvislosti s ochorením covid-19. Aj keď je informácia o registrácii tohto lieku na Slovensku pravdivá, v príbalovom letáku nie je o koronavíruse ani slovo, upozorňujú odborníci z Očami farmácie. V skutočnosti ho schválili na liečbu črevných infekcií spôsobených háďatkom črevným, pri infekciách vlasovcom miazgovým a pri svrabe.
Aj primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Milan Kulkovský upozorňuje na facebookovom profile, že čoraz viac pacientov si začína ivermektín pýtať.
„Aby sme predišli nedorozumeniam, keďže sa nás už pacienti a ich príbuzní opäť začínajú pýtať na ivermektín. Áno, je pravda, že tento liek bol nedávno na Slovensku registrovaný a je dostupný na lekársky predpis. Nie je však pravda to, čo prezentujú niektoré konšpiračné weby, a to, že bol schválený na liečbu ochorenia covid-19,“ upozornil.
To, že ivermektín nie je výrazne účinný proti covidu-19, ukázala aj štúdia. Nepomohol dokonca ani pacientom mimo nemocníc.
Podľa pracovníka univerzity v Oxforde Lukáša Neumanna výskum ukázal, že ivermektín nie je dostatočne účinný proti ochoreniu covid-19 a nepotláča efektívne príznaky. Podľa štúdie publikovanej v časopise Jamanetwork robili výskum na 400 pacientoch. „Pri prvých príznakoch bralo doma 200 pacientov 5-dňovú liečbu ivermektínom a 200 bralo 5 dní placebo – samozrejme, lekári ani pacienti nevedia, či berú liek alebo placebo,“ špecifikuje Neumann priebeh skúmania.
Ešte v lete sa ukázalo, že jedna z najväčších štúdií, ktorá podporovala liek ivermektín ako účinný proti koronavírusu, pracovala pravdepodobne s chybnými dátami. Upozornil na to denník The Guardian.