Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 25. 10. 2021 meniny má Aurel

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Hodíme to na Lučanského. Video z chaty ukazuje, ako sa Kaliňák pripravoval na výsluch na NAKA Hodíme to na Lučanského. Video z chaty ukazuje, ako sa Kaliňák…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James…
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom:…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou…
Refresher - Rozhovory

Vraždy detí a nespravodlivo odsúdení. Zakladateľky podcastu Opravdové zločiny prezradili, aké prípady im nedávajú spať (Rozhovor)

Poslucháčky sa v dôsledku ich podcastu stávajú opatrnejšími. Dávajú si pozor na Tinder aj na cestovanie stopom.

Jakub Paulík
4. október 2021, 12:30 Čas čítania: 10:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Vraždy detí a nespravodlivo odsúdení. Zakladateľky podcastu Opravdové zločiny prezradili, aké prípady im nedávajú spať (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem Lucie Bechynkové a Barbory Krčmové
Refresher - Rozhovory
0
Jakub Paulík
4. október 2021, 12:30
Čas čítania: 10:16

Vraždy detí a nespravodlivo odsúdení. Zakladateľky podcastu Opravdové zločiny prezradili, aké prípady im nedávajú spať (Rozhovor)

Poslucháčky sa v dôsledku ich podcastu stávajú opatrnejšími. Dávajú si pozor na Tinder aj na cestovanie stopom.

Jakub Paulík
4. október 2021, 12:30
Čas čítania: 10:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Vraždy detí a nespravodlivo odsúdení. Zakladateľky podcastu Opravdové zločiny prezradili, aké prípady im nedávajú spať (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem Lucie Bechynkové a Barbory Krčmové
 • 18+
CITLIVÝ OBSAH
 • Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný nsfw obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU

V čom sa ženské vrahyne odlišujú od mužov a má zmysel brániť sa proti páchateľovi alebo je lepšie jednoducho utiecť? Aj o týchto veciach sme sa rozprávali so zakladateľkami podcastu Opravdové zločiny. Vďaka nemu sa cez fanúšikov dostali aj ku kresbe českého masového vraha Jiřího Popelku, ktorý s mamou ich poslucháčky chodil do triedy.

 

Lucie Bechynková a Barbora Krčmová nám ďalej prezradili, ktoré české a medzinárodné prípady ich najviac zaujali, a vysvetlili, prečo sa nechcú venovať vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Povedali nám aj o tom, ako ich poslucháči informujú o vrahoch, ktorí sa dostali na slobodu a pracujú pod zmenenou identitou. 

 

Moderátorka spravodajstva Lucie Bechynková a moderátorka Barbora Krčmová sú kolegyňami z Evropy 2 a zakladateľkami známeho podcastu o kriminálnych prípadoch Opravdové zločiny. Lucie Bechynková v priebehu tohto roka vydala rovnomennú knihu zameranú na detaily zo zákulisia zločinov.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako pracujú s tým, keď odhalia zmenenú identitu prepusteného vraha.
 • Či plánujú navštíviť väzňov a miesta činu niektorých vrážd.
 • Prečo nebudú riešiť prípad Jána Kuciaka.
 • Ako dbajú na opatrnosť a kontrolujú si vzájomnú polohu, keď ide jedna z nich na neznáme miesto.
 • Či niekedy plánujú nechať prácu v Evrope 2, aby sa naplno venovali podcastu.

 

Lucie Bechynková, Barbora Krčmová. Zdroj: archív Lucie Bechynkovej, Barbory Krčmovej

 

Vo vašej knihe Opravdové zločiny nájdeme vyjadrenia kriminalistu, právničky a väzenského dozorcu. Robili na niektorých z prípadov, ktoré ste riešili v knihe alebo v podcaste?

L. B.: Nie, nie. V knihe sú len zahraničné prípady, takže som s nimi robila rozhovor o rôznych zaujímavostiach z ich práce. Kriminalista opisoval zákulisie trestných činov a dozorca mi vysvetľoval, ako to chodí vo väzení, ako fungujú jednotlivé skupiny a tak ďalej. Je to podobné, ako keď človek pozerá na Vis a vis z Netflixu (španielsky seriál z prostredia väzenia – pozn. red.).

Právnička študovala kriminalistiku, tá mala napríklad množstvo zážitkov z patológie. Iba ona však v knihe vystupovala pod svojím vlastným menom, dozorca aj kriminalista ma požiadali, aby som zmenila ich identitu.

 

Keď sme v okolí, kde našli mŕtvolu, tak sa určite ideme pozrieť. Ale viac času by sme tomu venovali asi až na dôchodku ako Jessica Fletcherová.

 

Čo konkrétne vás na rozhovoroch s touto trojicou najviac zaujalo?

L. B.: Robili sme na viacerých prípadoch, keď páchatelia ublížili ženám, a tak ma zaujímalo, aké sú naše možnosti obrany. Policajt mi vravel, že môžem chodiť na všetky druhy sebaobrany, ale vo finále je najľahšie vždy utiecť. To ma osobne prekvapilo. Slzný sprej aj nožík v kabelke sa podľa neho môžu v konečnom dôsledku obrátiť proti nám a najúčinnejšia je strelná zbraň. Ale v prípade obrany sa potom z právneho hľadiska veľmi ťažko skúma, či išlo o sebaobranu. 

 

Zvažujete napísať aj knižné pokračovanie?

L. B.: Práve tento týždeň mám sedenie s vydavateľstvom. A môžem prezradiť, že zvažujem vyspovedať niektorých väzňov.

 

Doteraz ste s väzňami nekomunikovali – či už osobne, alebo písomne?

L. B.: Nie, pretože sme doposiaľ nemali potrebu. Tie veľké české prípady sú podľa nás už dostatočne dobre spracované. Bolo by tiež skvelé navštevovať aj miesta činu, tak ako to robil Josef Klíma (český investigatívec – pozn. red.), ale na to nemáme čas.

B. K.: Mňa by to veľmi lákalo. Rada by som takýmto spôsobom preskúmala napríklad aj orlické vraždy. 

L. B.: Keď sme v okolí, kde našli mŕtvolu, tak sa určite ideme pozrieť. Ale viac času by sme tomu venovali asi až na dôchodku ako Jessica Fletcherová.

B. K.: Keby sme sa do toho zahryzli naplno, tak by to išlo, ale potrebujeme aj trochu voľného času, ktorý nám už dosť zaplňuje podcast. Keď bude zas menej práce, možno sa do toho pustíme.

 

Páchateľ brutálnym spôsobom zaútočil na muža v autobuse. Vozidlo zamkol a pred ďalšími spolucestujúcimi začal svoju obeť požierať. A oni sa na to museli pozerať.

 

Vo svojom podcaste ste spracovali už vyše 150 prípadov. Ktorý český prípad sa vám zdá najdesivejší?

B. K.: Za mňa je najhoršie, keď sú obeťami deti. Takých vrahov by som zavesila do prievanu. Napríklad taký Vladimír Lulek alebo strýček Hubert.

L. B.: A to sú ešte také menej známe prípady. V našich vodách si ľudia skôr spomenú na Kajínka či vraždu Mrázka.

Vladimír Lulek – vyzabíjal svoju rodinu, bol posledným popraveným Čechom.
Hubert Pilčík – usvedčili ho z piatich vrážd.
Jiří Kajínek – odsúdili ho za dve nájomné vraždy, prezident Miloš Zeman mu v roku 2017 udelil milosť.
František Mrázek – bývalý člen českého podsvetia, v roku 2006 ho zabil nájomný vrah.

 

A ktorý medzinárodný prípad vás zaujal najviac?

L. B.: Ja mám v hlave stále Stevena Averyho, o ktorom je aj dokument na Netflixe s názvom Making a Murderer. Je to nespravodlivo odsúdený muž, ktorý sedí už skoro 25 rokov a jeho prípad stále pokračuje. Na mňa najviac pôsobia tí nespravodlivo odsúdení väzni.

B. K.: A mňa skôr zaujímajú vraždy. Neviem povedať jednu najvýraznejšiu, no nedávno ma zaujal jeden prípad. Páchateľ brutálnym spôsobom zaútočil na muža v autobuse. Vozidlo zamkol a pred ďalšími spolucestujúcimi začal svoju obeť požierať. A oni sa na to museli pozerať. To bol taký extrém. Vrah sa volal Vince Li.

 

Lucie Bechynková, Barbora Krčmová. Zdroj: archív Lucie Bechynkovej, Barbory Krčmovej

 

Venujete sa aj kriminálnym prípadom zo Slovenska?

B. K.: Áno, nedávno sme sa napríklad venovali Horehronskému rozparovačovi.

L. B.: Ľudia nás navyše žiadajú, aby sme spracovali kauzu Jána Kuciaka.

B. K.: Do toho sa však púšťať nebudeme.

 

Štefan Svitek – prezývaný Horehronský rozparovač, vyzabíjal svoju rodinu, je to posledný popravený Slovák.

 

Prečo nie?

B. K.: Je to príliš tenký ľad a nechceme do toho zabŕdať.

 

Niekedy nám povedia aj o tom, že vedia, kde býva prepustený vrah a pracuje pod iným menom.

 

Vedeli by ste uviesť aj príklad ženskej kriminálničky, ktorý vás šokoval? Násilná trestná činnosť sa spája predovšetkým s mužmi, takže tých žien je značne menej.

B. K.: Napríklad Fabianová, Fikáčková alebo Čubirková. Nie je ich toľko ako mužov, ale tiež by sme ich mohli menovať dosť.

 

Jaroslava Fabianová – vraždila a okrádala mužov.
Marie Fikáčková – zdravotná sestra, zabíjala novorodencov.
Irena Čubirková – zabíjala svojich partnerov.

 

Vidíte veľké rozdiely medzi vrahmi mužského a ženského pohlavia?

B. K.: Áno, hlavne čo sa týka motívu. U žien je málokedy sexuálny. 

L. B.: Väčšinou to býva pomsta. Ale aj ženy vedia byť skutočne brutálne. Napríklad sme riešili taliansku sériovú vrahyňu Leonardu Cianciulliovú, ktorá z obetí robila koláčiky, aby uživila svoju rodinu. Zdá sa mi však, že ženy zväčša bývajú také čierne vdovy, ktoré zabijú niekoľkých manželov pre poistky, alebo sa zamilujú a nechce sa im rozvádzať.

B. K.: Ale nemali sme veľa ženských kanibaliek. Môžem povedať príklad ženy, ktorá uvarila hlavu svojho manžela, ale takých je skutočne málo.

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 103824 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako sa dostali ku kresbe českého masového vraha.
 • Ako ich poslucháčky prestali randiť na Tinderi alebo stanovať osamote, lebo sa stali opatrnejšími.
 • Prečo si myslia, že ich počúva viac žien.
 • Prečo Lucie zažila pri práci na podcaste niekoľko psychických zrútení.
 • Prečo niektorí ľudia kritizujú podcast za jeho odľahčenosť.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Lucie Bechynková, Barbora Krčmová – Archív
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 12 minútami
Európsky trh zaznamenal obrovský míľnik. Tesla sa stala najpredávanejším vozidlom na starom kontinente.
pred hodinou
Diamantov bude málo a stáť budú viac. Najväčšia ťažobná firma sveta obmedzila prácu v doloch.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Hodíme to na Lučanského. Video z chaty ukazuje, ako sa Kaliňák pripravoval na výsluch na NAKA Hodíme to na Lučanského. Video z chaty ukazuje, ako sa Kaliňák…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael…
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.