Krajina síce má výborné výsledky, no za akú cenu?
Štvorročný chlapček sa vlečie v ochrannom obleku po nemocničnej chodbe. Čaká ho cétečko, podobne ako ďalšie deti, ktoré skončili v povinnej štátnej karanténe. Sú odlúčené od rodičov a kamarátov, a niektoré z nich sú také malé, že na vyšetrovací stôl ich musí vyložiť personál.
Aj takto vyzerá odvrátená strana boja s covidom, ktorú na krátkom videu zachytila zdravotná sestra v jednej z nemocníc, ktorá funguje ako karanténne stredisko. V Číne platí tzv. nulová tolerancia nákazy, čo znamená, že každý nakazený človek a takisto každý, s kým sa stretne, zostáva pod dohľadom. Výsledkom je, že rodičov a deti musia niekedy zdravotníci rozdeliť, informuje CNN.
As of today, 85 people tested positive for #COVID19 in Putian, #Fujian Province, including 28 primary school students and 8 kindergarten kids. The children who are under treatment in isolation wards are very brave and cooperative, a nurse said. pic.twitter.com/zQA2Qas15Q
— Shanghai Daily (@shanghaidaily) September 15, 2021
Výborný výkon za cenu ustráchaných detí
Podľa aktuálnych pravidiel končia v Číne v karanténe niekedy aj celé štvrte. V priebehu niekoľkých dní sú v krajine schopní pretestovať milióny obyvateľov a silná vakcinačná kampaň dopomohla k úžasným výsledkom. Až miliarda ľudí je plne zaočkovaná, čo je 71 % z celkového počtu obyvateľov Číny.
V prefektúre Pchu-tchien aplikovali pravidlá aj na deti. Spomedzi 129 nových prípadov, ktoré premenili mesto na ohnisko delta variantu, je 57 z nich vo veku menej než dvanásť rokov. Všetky tieto deti, pričom najmladšie sú ešte v predškolskom veku, tak oddelili od rodičov a izolovali v nemocničnom krídle.
Nesmú sa s rodičmi stretnúť až do skončenia karantény. Výnimku tvoria deti, ktorých rodičia sú tiež nakazení – miestne úrady prisľúbili, že týmto rodinám sa pokúsia umožniť byť v karanténe spoločne.
Spočiatku museli ísť do karantény aj kontakty nakazených, no aktuálne už s negatívnym testom môžu deti do 14 rokov zostať doma. Video zdravotnej sestry dojalo na čínskych sociálnych sieťach množstvo ľudí, mnohí v komentároch píšu, že ich rozplakalo alebo rozhnevalo. V Číne celkovo manažujú pandémiu najmä prísnymi pravidlami, čo často vytvára atmosféru strachu. Tamojšia vláda nepripúšťa možnosť spoluexistovať s vírusom, hoci podľa niektorých odborníkov je to reálna cesta von z pandémie, píše CNN.
Nateraz teda zostávajú hranice Číny zatvorené, a to aj napriek tomu, že krajiny s podobnými číslami (napríklad Veľká Británia alebo USA z pohľadu zaočkovanosti) majú voľnejšie opatrenia. O deti v karanténe bez rodičov sa starajú zdravotné sestry, ktoré sa s nimi hrajú. K dispozícii majú aj hračky, knihy či písacie potreby.