Dermatologička aj tatér majú na „care & brightness tattoo“ produkty vyhranený názor.
Na trhu nájdeš rôzne produkty, či už krémy, alebo sprchovacie gély, ktoré ti sľubujú, že dokážu rozjasniť tvoje staršie tetovanie. Väčšinou pritom ide o predraženú kozmetiku pohybujúcu sa v cenovej kategórii niekoľkých desiatok eur.
Hoci to, čo ponúkajú, znie sľubne a na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že pôjde o dobre investované peniaze, sú ich účinky naozaj také zázračné, ako to prezentujú výrobcovia? Odpoveď sme hľadali nielen u tatéra, ale aj u dermatologičky.
Stavili sme aj na staré dobré porekadlo: „Lepšie raz zažiť, než stokrát počuť“ – a tak sme nenechali nič na náhodu a niektoré zo spomínaných produktov sme vyskúšali aj na vlastnej (potetovanej) koži.
- Ako by si sa mal podľa tatéra najlepšie starať o čerstvú kerku.
- Či sa nám osvedčili produkty, ktoré sľubujú väčšiu farebnú sýtosť tetovaní, a aký názor má na ne tatér Roland.
- Čo si o produktoch myslí z odborného hľadiska dermatologička.
- Prečo môžu byť niektoré care & brightness tattoo produkty nebezpečné a škodlivé pre tvoju pokožku.
- Či existuje lacnejšia a rovnako účinná náhrada takejto kozmetiky.
Starostlivosť od začiatku
Ako nám prezradil Roland Owec, tatér z novozámockého tetovacieho štúdia 3DE Tattoo, základom peknej kerky aj po rokoch je starať sa o ňu už od začiatku. Dodržiavať by si mal pritom najmä to, čo ti odporučí tvoj tatér.
„Ja ti môžem povedať, ako sa máš starať o tetovanie, keď prídeš odo mňa, ale každý tatér má vlastné overené metódy hojenia. Môže používať trochu iný pigment, iný štýl tetovania, iný strojček, a teda už sám vie, čo najviac vyhovuje jeho klientom,“ dodal Roland s tým, že on osobne svojim zákazníkom odporúča, aby si čerstvé tetovanie umyli aspoň trikrát denne antibakteriálnym mydlom a natierali si ho after care produktmi.
Poznamenal, že spomínané after care krémy vytvoria v oblasti otvorenej rany priesvitný film – ochrannú vrstvu. Okrem ochrannej funkcie majú však aj hojivé účinky, a preto je dôležité používať ich prvé dva až tri dni od tetovania. Keď je rana zacelená, odporúča klientom nahradiť tento produkt iným, s obsahom bepanthenu, ktorý sa do kože vsiakne. „Tetovanie sa takto lepšie regeneruje a vie aj dýchať. Tento postup by si mal aplikovať zhruba týždeň až dva, kým sa tetovaná koža úplne zahojí.“
Pozor na slnko
Ak zvládneš toto a budeš sa o kerku aj ďalej starať, a to tak, že z času na čas si ju natrieš hydratačným krémom alebo telovým mliekom, vyblednutiu by si mal predísť. Pozor na svoje kerky si treba dávať najmä v lete, keď by si ich mal natierať opaľovacím krémom s vysokým faktorom (50+).
„Tetovanie na slnku veľmi rýchlo vybledne a zájde. Preto treba voliť tie najsilnejšie opaľovacie krémy. Hoci existujú aj produkty priamo určené na ochranu potetovanej pokožky pred slnkom, spĺňajú rovnaký účel ako tie bežné s vysokým faktorom, avšak sú bezvýznamne drahšie. Preto som za klasiku,“ dodal tatér.
Zázraky nečakaj
Všetko, o čom sme písali doteraz, si už zameškal, je to pasé a tvoja kerka vyzerá ako storočná, i keď ju máš na sebe len tretí rok. Čo s tým? Roland tvrdí, že ak ide o staré zanedbané tetovanie človeka, ktorý ho často vystavoval slnku bez akejkoľvek ochrany, nejaký krém mu len ťažko vráti farbu a vdýchne život. „V tomto prípade ho môžeš jedine pretetovať, prípadne odstrániť laserom a vytetovať od základu nanovo.“
Pokiaľ je však kerka iba zájdená, dá sa jednoduchou starostlivosťou, bežnou kozmetikou či na to určenými care & brightness produktmi hydratovať a bude vyzerať lepšie. „Treba si uvedomiť, že pigment sa nachádza pod kožou. Ak bude zdravšia, aj tetovanie bude pôsobiť krajšie.“
Cielený marketing
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či sa nám osvedčili produkty, ktoré sľubujú väčšiu farebnú sýtosť tetovaní, a aký názor má na ne tatér Roland.
- Čo si o produktoch myslí z odborného hľadiska dermatologička.
- Prečo môžu byť niektoré care & brightness tattoo produkty nebezpečné a škodlivé pre tvoju pokožku.
- Či existuje lacnejšia a rovnako účinná náhrada takejto kozmetiky.