Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 26. 7. 2021 meniny má Anna, Hana, Anita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa klania černochom, bluetooth rozoznáva kódy zaočkovaných 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež…
Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia? Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a…
Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratí Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby…
Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej kariéra má rýchlejší spád ako Lady Gaga Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej…
VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im hlasovanie proti výhodám pre zaočkovaných. Vypískali ho VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil…
VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa muž bez rúška vodičovi MHD VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal…
News

Vyšetrovania vedú k vysokopostaveným politikom a oligarchom, tvrdí Lipšic. Už to nemôžu zastaviť, dodáva šéf tímu Očistec

V polícii sa dejú už niekoľko týždňov až mesiacov neprehľadné operácie a vzájomné vyšetrovania. Policajná inšpekcia opäť zasahuje, NAKA a Lipšic odpovedajú. Zároveň sa šíri neoverená správa o zadržiavaní.

Viktor Kniš
21. júl 2021, 11:57 Čas čítania: 3:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
2
Viktor Kniš
21. júl 2021, 11:57
Čas čítania: 3:38

Vyšetrovania vedú k vysokopostaveným politikom a oligarchom, tvrdí Lipšic. Už to nemôžu zastaviť, dodáva šéf tímu Očistec

V polícii sa dejú už niekoľko týždňov až mesiacov neprehľadné operácie a vzájomné vyšetrovania. Policajná inšpekcia opäť zasahuje, NAKA a Lipšic odpovedajú. Zároveň sa šíri neoverená správa o zadržiavaní.

Viktor Kniš
21. júl 2021, 11:57
Čas čítania: 3:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Facebookom sa šíri správa o údajnej pripravovanej akcii, v rámci ktorej si mala policajná inšpekcia posvietiť na orgány zodpovedné za vyšetrovanie najväčších káuz na Slovensku.

 

K najvyšším poschodiam verejného života...

Zadržanie, ktoré sa nakoniec nestalo realitou, sa údajne malo týkať aj šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica a vedúceho vyšetrovacieho tímu Očistec, ktorý vedie aj kauzy ako Judáš alebo Božie mlyny. Vo všetkých prípadoch už viacerí spolupracujúci obvinení ukazujú aj na vysokopostavených politikov. 

 

Lipšic si myslí, že nejasná správa o zadržiavaní vznikla s cieľom vytvoriť neprehľadnú situáciu, aby sa v nej nikto nevyznal a nevedel, „kto je dobrý a kto je zlý“.

 

„Radi by sme verili tomu, že vyšetrovací tím na Úrade inšpekčnej služby bol zriadený za účelom objektívneho preskúmania integrity vedených trestných stíhaní a nie za účelom zastavenia trestných stíhaní, ktoré postupne vedú k najvyšším poschodiam verejného života a k viacerým oligarchom. Zmarenie týchto trestných stíhaní by znamenalo návrat do systému ,našich ľudí‘,“ napísal Lipšic podľa portálu Aktuality

 

Dlhoročný vyšetrovateľ a šéf tímu Očistec Ľubomír Daňko tvrdí, že sa vo vyšetrovaní dostali príliš ďaleko na to, aby sa to dalo celé zastaviť. Rozhodovať bude podľa neho až súd, ak sa nič výnimočné nestane. „Ja si myslím, že je to skôr kvôli tým veciam, ktoré by sa ešte len mohli otvoriť. Veci, ktoré sa vyšetrujú, sa už nedajú zastaviť. Má to svoj proces a dôkazná situácia je taká, že to pravdepodobne pôjde pred súd,“ povedal vyšetrovateľ Daňko v rozhovore pre Aktuality.

 

„Zastaviť stíhanie je možné len vtedy, ak je nepochybné, že skutok sa nestal. Ak máte pochybnosti, musíte ísť s prípadom pred súd, aj keby mal obvinených oslobodiť. Tu však nie sú pochybnosti, ale práve naopak – konkrétne dôkazy, ktoré tie obvinenia potvrdzujú,“ dodal. 

 

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Záhadné kroky inšpekcie a údajne zaujatá vyšetrovateľka

Na strane policajnej inšpekcie stojí vyšetrovateľka Diana Santusová, ktorá vedie vyšetrovanie možného ovplyvňovania svedkov. Šéf tímu Očistec potvrdil, že upozornili prokurátora, že môže konať zaujato. „Myslím si, že by vyšetrovanie viesť nemala. My máme tie skutočnosti preverené a myslím si, že sú pravdivé. Nemôžem sa k nim bližšie vyjadrovať, ale naozaj hrozí, že vyšetrovanie nemusí viesť nezaujato,“ povedal Daňko Aktualitám. 

 

Podľa policajného prezidenta Petra Kovaříka sa niekto cez médiá snaží zastrašiť vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a vyvolať v nich neistotu. Za vyšetrovateľmi NAKA stojí. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2198 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia?Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia?
Katka v 16 rokoch prišla na to, že ju vzrušuje hranie sa na zvieratká. Nie je to len sexuálne, ľudí petplay vzrušuje aj upokojujeKatka v 16 rokoch prišla na to, že ju vzrušuje hranie sa na zvieratká. Nie je to len sexuálne, ľudí petplay vzrušuje aj upokojuje
Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratíToto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratí
VIAC

 

Zároveň vyvrátil konšpirácie o vojne v polícii. Národný bezpečnostný úrad odmieta spochybňovanie svojej práce či vonkajší tlak. Na druhej strane vyšetrovateľ Daňko v aktuálnom rozhovore potvrdil, že minimálne v jeho prípade NBÚ otvorilo jeho bezpečnostnú previerku a dostal predvolanie. 

 

„Verím, že vyšetrovateľom NAKA ide o to isté a nemajú problém ísť vypovedať pred vyšetrovateľa ÚIS Ministerstva vnútra SR. Zároveň však apelujem na procesnú čistotu postupu vyšetrovateľov inšpekcie a vyjasnenie všetkých pochybností o ich nezaujatosti,“ podotkol šéf polície na sociálnej sieti.

 


Médiá informovali, že Úrad inšpekčnej služby vykonáva počas utorka úkony v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš. V tejto súvislosti zadržal Csabu Dömötöra zo zločineckej skupiny takáčovci. Dôvodom je vraj manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch. Vyšetrovatelia ÚIS sa pokúšajú zadržať aj ďalších svedkov, ktorí vypovedajú v týchto kauzách.

 

Obvinili aj dvoch svedkov, Mateja Zemana a Petra Petrova, a to z marenia spravodlivosti, zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy. Bývalý člen takáčovcov Zeman je korunným svedkom v prípade, kde je obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.


NBÚ upozornil na to, že médiá a sociálne siete mesiace zaplavujú rôzne informácie z pochybných zdrojov, ktoré nikto neanalyzuje, neoveruje a vo verejnom priestore sa pohybujú bez pravidiel. Úrad deklaruje, že pri bezpečnostných previerkach postupuje podľa zákona. „Akékoľvek spochybňovanie našej práce, nekalé úmysly, vonkajší tlak alebo koordinované akcie jednoznačne odmietame,“ uviedol hovorca NBÚ Peter Habara.

 

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Situácia začína byť naozaj neprehľadná, prišlo dôležité ospravedlnenie a ozval sa Kaliňák

Robert Fico zorganizoval v decembri 2020 tlačovú konferenciu, na ktorej na základe informácií z podania manželky vyšetrovateľa Mariána Kučerku obviňoval prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Šéf Smeru tvrdil, že podľa podania orgány činné v trestnom konaní pri vyšetrovaní vážnych káuz týkajúcich sa aj nominantov Smeru tlačia na spolupracujúcich obvinených.

 

Najznámejší spolupracujúci obvinený Ľudovít Makó vraj čelil vyhrážkam, že ak nebude spolupracovať, bude „srať krv“. Na tlačovku Fico priniesol aj dva gestapácke kabáty ako symbol zaobchádzania s obvinenými a chcel ich poslať Repovi a Šúrekovi. Kučerka po čase zverejnil vyjadrenie, v ktorom poprel svoje slová o nátlaku a ospravedlnil sa. 

 

Svoje konanie ľutuje a označil ho za ľudské zlyhanie podmienené strachom o ďalší osud svojej osoby, „keďže k žiadnemu nátlaku na moju osobu z ich strany nedošlo“.

 

Ficov Smer toto ospravedlnenie považuje za nedôveryhodné. „Najskôr, keď je ešte na slobode, cez manželku prokurátorku podá (v novembri 2020) oficiálne trestné oznámenie za hrubý nátlak od Šúreka a Repu, a až potom, čo je vo väzbe, sa im (23. marca 2021) zrazu ospravedlní,“ spresnili s tým, že vôbec nechápu, čo s tým má Robert Fico a Smer-SD.

 

Spoločné majú to, že zorganizovali tlačovú konferenciu, na ktorej nepravdivú informáciu šírili.

 

Začiatkom týždňa sa po dlhom čase ozval Robert Kaliňák. Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó podľa neho vypovedá len na základe informácií, ktoré má z článkov v médiách.

 

Zdroj: TASR

 

To sa podľa bývalého korunného princa strany Smer-SD týka všetkých aktuálnych káuz vrátane tých, kde ide o výpovede v neprospech Roberta Fica aj jeho samého. „... tie výpovede nemajú logiku. Makó si ich poskladal z novinových článkov. Lenže neposkladal ich správne,“ tvrdí Kaliňák v aktuálnom rozhovore pre denník SME

 

František Imrecze tvrdí, že mu Jozef Brhel doplácal 200-tisíc ročne k platu na pokyn Roberta Kaliňáka. Exminister vnútra to popiera, s Imreczem sa vraj videl len párkrát. Dodáva, že motiváciou k týmto výpovediam sú podľa neho podmienky, ktoré má bývalý šéf finančnej správy vo väzbe. „Samozrejme, mučili ho, to je jasné,“ tvrdí Kaliňák v rozhovore.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Michal Svítok
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:20
„Bozkáva nohy Rotschildovcom, klania sa černochom a toto je dôležité!“ čertila sa jedna protestujúca, keď prišla téma na návštevu pápeža Františka na Slovensku. Vybrali sme 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa klania černochom, bluetooth rozoznáva kódy zaočkovaných 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa…
Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia? Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O…
Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratí Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa…
Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej kariéra má rýchlejší spád ako Lady Gaga Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej…
VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im hlasovanie proti výhodám pre zaočkovaných. Vypískali ho VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im…
VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa muž bez rúška vodičovi MHD VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť