Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 29. 7. 2021 meniny má Marta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa mužovi snažili odrezať hlavu a olympijská gymnastka podporila BLM TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa…
Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 €…
Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu,…
V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj pokúšal odrezať hlavu V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu…
Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov: jedným prekáža sexizmus, iní si nič zvláštne nevšimli Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov:…
Raperka Sima pridala na Instagram fotku, kde jej otec ako malej dáva pusu. Sociálna sieť jej za to dala shadowban Raperka Sima pridala na Instagram fotku, kde jej otec ako malej…
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Orange

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zaujímavosti

Zlaté stránky a internet po štvrtej. Takto vyzeralo podnikanie na Slovensku pred niekoľkými rokmi

Podnikatelia to v minulosti rozhodne nemali ľahké.

Sponzorovaný obsah
17. jún 2021, 11:51 Čas čítania: 3:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zlaté stránky a internet po štvrtej. Takto vyzeralo podnikanie na Slovensku pred niekoľkými rokmi
Zdroj: Unsplash/Pavan Trikutam
Zaujímavosti
0
Sponzorovaný obsah
17. jún 2021, 11:51
Čas čítania: 3:57

Zlaté stránky a internet po štvrtej. Takto vyzeralo podnikanie na Slovensku pred niekoľkými rokmi

Podnikatelia to v minulosti rozhodne nemali ľahké.

Sponzorovaný obsah
17. jún 2021, 11:51
Čas čítania: 3:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zlaté stránky a internet po štvrtej. Takto vyzeralo podnikanie na Slovensku pred niekoľkými rokmi
Zdroj: Unsplash/Pavan Trikutam
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Orange

Viac info

Každý, kto zažil dobu pred internetom a jeho postupný nástup, si určite pamätá, že to nebolo také jednoduché ako teraz. No a predstav si, že by si v tej dobe podnikal. Žiadne e-shopy, ani telefonovanie nebolo lacné a dostupné ako teraz a s nástupom technológií sa menili aj podnikateľské stratégie. Si zvedavý, aké bolo podnikanie v minulosti? V spolupráci s Orangeom sme sa pozreli na to, ako vyzeralo podnikanie, keď internet nebol a telefóny vážili skoro tonu. 

 

Stačí si spomenúť na film Wolf of Wall Street. Nešlo v ňom síce o typického podnikateľa, no všade boli prítomné kopy dokumentov, smiešne veľké telefóny a obrovské počítače, ktoré si si nemohol len tak vziať pod pazuchu ako teraz. Internet si kedysi nemal poruke tak ako dnes. Musel si ísť do internetovej kaviarne a zaplatiť si za každú minútu. Teraz skoro všetko – od založenia firmy až po fotenie a predaj produktov – vybavíš s mobilom v ruke. Dokonca s rôznymi výhodnými balíčkami, vďaka ktorým môžeš ušetriť. 

Orange balíček pre podnikateľov
Na internet sa kedysi chodilo do internetových kaviarní. Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Papierovačky kedysi a dnes

Byrokracia bola odjakživa spojená s podnikaním, no dnes sa väčšina administratívy presunula do online priestoru. Kým predtým si musel chodiť na úrady, teraz ti stačí elektronický podpis, občiansky s čipom a takmer všetko vybavíš z domu – od úhrad faktúr až po vybavenie pôžičky. Nehovoriac o tom, že so sebou nemusíš nosiť diár; všetko máš v telefóne či notebooku. 

 

Ivana Brutenič, podnikateľka a majiteľka linkedinovej agentúry, opisuje pozitíva podnikania: „Veľa vecí sa dá digitalizovať a spracúvať elektronicky. Už len taká organizácia času prostredníctvom aplikácií šetrí hodiny organizovania mítingov týždenne. Tak isto elektronický podpis šetrí veľa času.“

Párminútový hovor ťa vyšiel draho 

Ak si mal kedysi prenosný telefón, bol si šťastlivcom. Mnohí podnikatelia si určite pamätajú časy, keď volávali z pevných liniek či nebodaj z telefónnych búdok. Malo to však aj výhodu – nebol si dostupný 24/7, tak ako to môže byť dnes.

Keď už konečne boli prvé mobilné telefóny, vážili skoro toľko, čo dnes notebooky. Nehovoriac o tom, že o neobmedzených volaniach si mohol akurát tak snívať. Dvadsaťminútový hovor ťa mohol vyjsť aj na 6 eur, a to si musel telefonovať počas pracovného dňa a do rovnakej siete. Víkendové hovory a hovory na pevné linky či do sietí iných operátorov mali vždy vyššie ceny. 

 

Zbierka starých telefónov Štefana Polgáriho. Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Časy, keď internet ešte len začínal 

„Výrazne ťažšie sa hľadali informácie. Podnikatelia hľadali riešenia sami namiesto sledovania odborných diskusií z celého sveta a googlenia. Kvalitných zamestnancov si firma musela školiť a trénovať, bolo náročnejšie ‚kúpiť‘ odborníka z trhu, a to hlavne pre tých, ktorí boli priekopníkmi v technológiách,“ spomína na časy, keď ešte internet nebol taký rozvinutý, Ivana Brutenič.

 

Aj keď internet už prišiel, nebolo to také jednoduché ako dnes. Začiatky internetu opisuje online marketingový špecialista a podnikateľ Štefan Polgári. „Začínal som na dial-upovom internete, takže sme mali internet po 16. hodine zadarmo. Preto som musel vždy čakať, kým som si mohol internet zapojiť. Najväčší pokrok bol, keď MP3 nesťahovalo 10 minút, ale iba 5 minút,“ dodáva so smiechom. Polgári momentálne najviac oceňuje to, aký je internet stabilný. Je to podľa neho nielen súčasť jeho podnikateľského, ale aj bežného života. 

 

Dnes majú podnikatelia k dispozícii rýchle, stabilné a spoľahlivé spojenie so svetom a svojím biznisom vďaka telekomunikačným operátorom. Najlepšiu sieť má podľa nezávislých meraní aktuálne Orange, pričom ponúka množstvo spoľahlivých a bezpečných riešení pre malých aj veľkých podnikateľov

Reklama kedysi a dnes 

S rozvojom internetu na konci 90. rokov sa začali rozvíjať aj spôsoby online reklamy. Tých však spočiatku nebolo tak veľa a už vôbec neboli také sofistikované, ako sú dnes. Štefan Polgári spomína na svoje začiatky: „Na projekty som využíval hlavne optimalizáciu pre vyhľadávače, čo bolo pred nejakými 10 rokmi oveľa ľahšie. Vtedy boli tie vyhľadávače ‚hlúpejšie‘ a konkurencie bolo menej.“

 

„Väčšina nášho biznisu pred 15 rokmi prichádzala cez referencie a boli sme na to patrične hrdí. Druhé miesto mali odborné (tlačené) publikácie. Väčšinou nesklamali ani staré dobré Zlaté stránky a aktívne oslovovanie,“ spomína Ivana Brutenič.

 

 

S technológiami sa zmenili aj stratégie 

Možno si pamätáš na niektoré niekdajšie marketingové stratégie značiek. Kupovali sme ich produkty a obaly či vystrihnuté kupóny posielali na adresy, ktoré sa zvyčajne začínali P. O. Boxom. Hľadali sme peniaze v čipsoch a posielali korešpondenčné lístky. Dnes na to stačí jedna instagramová súťaž alebo oslovenie influencera, ktorý produkt dostane pred tisícky ľudí v priebehu pár minút. Hlavne by si momentálne s takou reklamou nepochodil, ľudia sú pohodlnejší ako kedysi. 

 

Pribudlo viac kanálov, na ktorých môže podnikateľ komunikovať, aj obsah na nich neustále pribúda. Ak sa v záplave ostatných značiek, ktoré bojujú o pozornosť ľudí, nechceš stratiť, nestačí ti jeden web. Potrebuješ mať sociálne siete, pravidelne na ne prispievať a prihovárať sa ľuďom, čo môže byť pre mnohých oproti minulosti zaťažujúce, ako spomína vo svojom príspevku aj Gene Marks. 

 

Zdroj: Unsplash/Mateus Campos Felipe

Práca z domu bola utópiou 

Niektorí možno zažili firmy, v ktorých mal každý na stole telefón a s kolegami ste si telefonovali cez pevnú linku. Mnohí už zabudli aj na to, že dôležité informácie sa posielali faxom. V tomto období, keď ešte počítače vyzerali ako obrovské staré televízory, bola práca z domu utópiou. 

Dnes už existujú technológie a aj s nimi spojené pracovné pozície, ktoré môžeš robiť odkiaľkoľvek. Väčšina ľudí nesedí v kanceláriách počas striktného pracovného času, ktorý bol kedysi oveľa dlhší. Skracujú sa nielen pracovné hodiny, ktoré sú čoraz viac flexibilné, ale viaceré firmy už majú 4-dňový pracovný týždeň. 

 

„Vďaka internetu sa vieme vzdelávať aj od odborníkov, s ktorými by sme vzhľadom na náročnú logistiku nemohli pracovať. Môj biznisový kouč je napríklad z Washingtonu, mentorka žije v Miami, členky našej mastermindovej skupiny sú z celého sveta,“ vysvetľuje Ivana Brutenič. 

Začiatky sú dnes vďaka technológiám ľahšie 

Založenie živnosti či s. r. o. dnes už zvládneš – rovnako ako aj ďalšie papierovačky – online. Podobne je to aj s e-shopom, ktorý v mnohých prípadoch ani nepotrebuješ. Stačí ti dobrý produkt a sociálne siete, na ktorých ťa ľudia nájdu. So všetkými aplikáciami, sociálnymi sieťami a s rýchlym internetom ide podnikanie určite lepšie ako pred 20 rokmi. 

Objav výhody pre podnikateľov
Zdroj: Unsplash/Ant Rozetsky
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: entrepreneur.com, b2bmarketing.netNáhľadový obrázok: Twitter / Zlaté stránky, TASR - Štefan Puškáš
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 2 hodinami
Keď bola tínedžerka, pri výške 173 cm vážila len 48 kíl. „Dívala som sa na seba do zrkadla, videla som úplnú mŕtvolu a myslela som si, že je to normálne.“ Rozprávali sme sa s Veronikou Greinerovou, ktorá dnes vyhráva súťaže v street workoute.
pred 3 hodinami
Dnes uplynulo 45 rokov od jednej z najväčších leteckých tragédií v histórii Československa. Na Zlaté piesky pred očami kúpajúcich sa ľudí padlo lietadlo ČSA so 79 pasažiermi, roztrhlo sa na kúsky a zapichlo do vody tak, že mu trčal len chvost. My sme sa rozprávali s pracovníkom letiska, ktorý bol pri jazere s padnutým lietadlom medzi prvými.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa mužovi snažili odrezať hlavu a olympijská gymnastka podporila BLM TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa…
Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne
Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo…
V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj pokúšal odrezať hlavu V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj…
Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov: jedným prekáža sexizmus, iní si nič zvláštne nevšimli Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov:…
Raperka Sima pridala na Instagram fotku, kde jej otec ako malej dáva pusu. Sociálna sieť jej za to dala shadowban Raperka Sima pridala na Instagram fotku, kde jej otec ako malej dáva…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.