Úvodný keynote na tohtoročnej konferencii Google I/O priniesol niekoľko zaujímavých noviniek.
Po dvojročnej prestávke sa vrátila konferencia Google I/O. Kalifornská technologická spoločnosť túto developerskú udalosť organizuje už od mája 2008 v ročných intervaloch, ale minulý rok sa pre pandémiu koronavírusu nekonala. Aj keď obmedzenia stále pretrvávajú, v Googli sa rozhodli event predsa len zorganizovať, tento rok však výlučne online cez youtubový livestream a Google Meet.
Ešte pred začiatkom konferencie bolo z mnohých zdrojov zrejmé, čo na nej takmer určite uvidíme a čo bude s najväčšou pravdepodobnosťou predstavené neskôr. Očakávalo sa najmä predstavenie operačného systému Android 12 a viaceré zlepšenia v oblasti Google služieb.
Na oficiálnu stránku Google I/O do opisu napísali len jedinú vetu: „Pripojte sa k nám a zistite, ako pokračuje naša misia organizovať informácie o svete a robiť ich univerzálne prístupnými a užitočnými.“ A celý úvodný keynote sa skutočne niesol v duchu tejto myšlienky.
- Ako sa z vyhľadávania Googlom stalo ešte lepšie vyhľadávanie Googlom.
- Že umelá inteligencia sa čoskoro stane naším každodenným pomocníkom.
- Ako vyzerá nové rozhranie „Material You“ a ako sa hodí na nový Android 12.
Umelá inteligencia naprieč Google službami
Prvá polovica prejavu bola zameraná najmä na pokrok v oblasti umelej inteligencie. V službách Vyhľadávanie, Mapy a Fotky predstavili zlepšenia, ktoré nie sú na prvý pohľad až také signifikantné, ale v rámci celého Google ekosystému sa zameriavajú presne na to, na čo o pár riadkov vyššie spomínaný opis konferencie – na robenie informácií dostupnejšími a užitočnejšími.
Prvou zložkou tohto avizovaného pokroku v práci s umelou inteligenciou je zlepšené vyhľadávanie Googlom. Po novom sa vo vyhľadávaní budú okrem výsledkov z webstránok objavovať aj ďalšie položky. Pôjde napríklad o nákupné košíky, do ktorých si naprieč webstránkami používateľ popridával produkty a nedokončil nákup, Googlom generované odpovede, ktoré sú vďaka pokrokom v oblasti umelej inteligencie a službe Google LaMDA (o ktorej píšeme o pár riadkov nižšie) úplne prirodzené, ale aj ďalšie prekvapivo zaujímavé výsledky, ako napríklad tento:
Aktualizácii sa podrobia aj Google mapy. Novinkou je tzv. rušnosť oblasti. Je to služba, ktorá bude od svojho počiatku fungovať aj na Slovensku a na základe zozbieraných dát zo smartfónov s Androidom vie používateľovi povedať, približne koľko ľudí sa nachádza na mieste, kam by chcel ísť (napr. reštaurácia alebo kultúrna pamiatka).