Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 26. 5. 2022 meniny má Dušan

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech

Nový Android 12 a pokroky v umelej inteligencii. Pozri si zhrnutie včerajšej prezentácie Google I/O

Úvodný keynote na tohtoročnej konferencii Google I/O priniesol niekoľko zaujímavých noviniek.

Richard Bonde
19. máj 2021, 11:27 Čas čítania: 3:30
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Nový Android 12 a pokroky v umelej inteligencii. Pozri si zhrnutie včerajšej prezentácie Google I/O
Zdroj: Michael Short/Bloomberg/Getty Images
Tech
0
Richard Bonde
19. máj 2021, 11:27
Čas čítania: 3:30

Nový Android 12 a pokroky v umelej inteligencii. Pozri si zhrnutie včerajšej prezentácie Google I/O

Úvodný keynote na tohtoročnej konferencii Google I/O priniesol niekoľko zaujímavých noviniek.

Richard Bonde
19. máj 2021, 11:27
Čas čítania: 3:30
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Nový Android 12 a pokroky v umelej inteligencii. Pozri si zhrnutie včerajšej prezentácie Google I/O
Zdroj: Michael Short/Bloomberg/Getty Images
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Po dvojročnej prestávke sa vrátila konferencia Google I/O. Kalifornská technologická spoločnosť túto developerskú udalosť organizuje už od mája 2008 v ročných intervaloch, ale minulý rok sa pre pandémiu koronavírusu nekonala. Aj keď obmedzenia stále pretrvávajú, v Googli sa rozhodli event predsa len zorganizovať, tento rok však výlučne online cez youtubový livestream a Google Meet.

 

Sundar Pichai, CEO spoločnosti Google.
Sundar Pichai, CEO spoločnosti Google. Zdroj: Google

 

Ešte pred začiatkom konferencie bolo z mnohých zdrojov zrejmé, čo na nej takmer určite uvidíme a čo bude s najväčšou pravdepodobnosťou predstavené neskôr. Očakávalo sa najmä predstavenie operačného systému Android 12 a viaceré zlepšenia v oblasti Google služieb

 

Na oficiálnu stránku Google I/O do opisu napísali len jedinú vetu: „Pripojte sa k nám a zistite, ako pokračuje naša misia organizovať informácie o svete a robiť ich univerzálne prístupnými a užitočnými.“ A celý úvodný keynote sa skutočne niesol v duchu tejto myšlienky.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako sa z vyhľadávania Googlom stalo ešte lepšie vyhľadávanie Googlom.
  • Že umelá inteligencia sa čoskoro stane naším každodenným pomocníkom.
  • Ako vyzerá nové rozhranie „Material You“ a ako sa hodí na nový Android 12.

Umelá inteligencia naprieč Google službami

Prvá polovica prejavu bola zameraná najmä na pokrok v oblasti umelej inteligencie. V službách Vyhľadávanie, Mapy a Fotky predstavili zlepšenia, ktoré nie sú na prvý pohľad až také signifikantné, ale v rámci celého Google ekosystému sa zameriavajú presne na to, na čo o pár riadkov vyššie spomínaný opis konferencie – na robenie informácií dostupnejšími a užitočnejšími.

Prvou zložkou tohto avizovaného pokroku v práci s umelou inteligenciou je zlepšené vyhľadávanie Googlom. Po novom sa vo vyhľadávaní budú okrem výsledkov z webstránok objavovať aj ďalšie položky. Pôjde napríklad o nákupné košíky, do ktorých si naprieč webstránkami používateľ popridával produkty a nedokončil nákup, Googlom generované odpovede, ktoré sú vďaka pokrokom v oblasti umelej inteligencie a službe Google LaMDA (o ktorej píšeme o pár riadkov nižšie) úplne prirodzené, ale aj ďalšie prekvapivo zaujímavé výsledky, ako napríklad tento:

Pri vyhľadávaní vybraných športovcov Googlom sa bude zobrazovať aj možnosť prezrieť si výkon daného športovca prostredníctvom rozšírenej reality priamo u používateľa doma.
Pri vyhľadávaní vybraných športovcov Googlom sa bude zobrazovať aj možnosť prezrieť si výkon daného športovca prostredníctvom rozšírenej reality priamo u používateľa doma. Zdroj: Google

 

Aktualizácii sa podrobia aj Google mapy. Novinkou je tzv. rušnosť oblasti. Je to služba, ktorá bude od svojho počiatku fungovať aj na Slovensku a na základe zozbieraných dát zo smartfónov s Androidom vie používateľovi povedať, približne koľko ľudí sa nachádza na mieste, kam by chcel ísť (napr. reštaurácia alebo kultúrna pamiatka).

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3511 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Na okruhu sme vyskúšali najzábavnejší RS model v histórii. Aké je nové Audi RS3?Na okruhu sme vyskúšali najzábavnejší RS model v histórii. Aké je nové Audi RS3?
Nie som čínsky Banksy. Pre neho je maska ​​komerčný trik, pre mňa otázka života a smrti, hovorí aktivista a umelec BadiucaoNie som čínsky Banksy. Pre neho je maska ​​komerčný trik, pre mňa otázka života a smrti, hovorí aktivista a umelec Badiucao
Virológ Boris Klempa: Opičie kiahne nie sú ochorenie homosexuálov. Nakaziť sa môže každý (Rozhovor)Virológ Boris Klempa: Opičie kiahne nie sú ochorenie homosexuálov. Nakaziť sa môže každý (Rozhovor)
VIAC

 

Okrem tejto funkcie pribudne do máp od Googlu aj funkcia rozšírenej reality, ktorá bude schopná navigovať používateľa po budovách, ktoré sú veľké a komplikované (napr. letiská).

Google LaMDA: v podstate četbot, ale oveľa lepší

Ďalšou novinkou, ktorú spoločnosť ohlásila, je úplne nová technológia Google LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), o ktorej v americkej spoločnosti povedali, že je to prelomová konverzačná technológia.

 

Ide o četbot, ktorý vie písať aj rozprávať úplne prirodzeným jazykom. Na prezentácii mu prikázali, aby sa „tváril“, že je trpasličia planéta Pluto. Četbot LaMDA si o sebe naštudoval informácie a s používateľkou viedol zmysluplnú a veľmi prirodzenú konverzáciu.

 

Nová technológia LaMDA sa na Google I/O dokázala zahrať na Pluto.
Nová technológia LaMDA sa na Google I/O dokázala zahrať na Pluto. Zdroj: Google

 

 

LaMDA zatiaľ nie je k dispozícii v slovenčine, ale v spoločnosti Google robia pokrok dosť rýchlo na to, aby to bola v priebehu niekoľkých rokov realita.

Android 12 s úplne novým dizajnom

Aj keď to podľa úniku informácií pred konferenciou podľa tvrdení webu GSMArena vyzeralo tak, že Android 12 bude návratom k legendárnym „dezertovým názvom“, Google to oficiálne neohlásil. 

 

Názov nového Androidu zostane opäť veľmi monotónny. Čo sa však posunulo na novú úroveň, je dizajn. V Googli upustili od doteraz zaužívaného tzv. material dizajnu a vybrali sa novou cestou, ktorá kombinuje Google, ako ho dnes poznáme, a čo najviac z vkusu jeho používateľa. Nový dizajnový smer sa volá Material You a zdá sa nám prekrásny.

 

Nový Android 12 je postavený na schéme Material You.
Nový Android 12 je postavený na schéme Material You. Zdroj: Google

 

Prvou zmenou v dizajne, ktorú používateľ postrehne aj bez interakcie so systémom, je akési farebné zjednotenie. Práve Material You je dizajnová schéma, ktorá vytvára farebnú paletu systému z tapety, ktorú si používateľ Androidu nastaví. Následne aplikuje najlepšie farby z tapety na prvky prostredia tak, aby používateľovi pripomínali jeho vlastné „ja“, ale aby zároveň systém vyzeral moderne a upratane.

 

Ďalšou novinkou je nová zamknutá obrazovka s masívnymi hodinami, ktoré sa zmenšia až vtedy, keď používateľovi príde notifikácia. Na domovskú obrazovku sa dajú pridať redizajnované widgety a ikony, ktoré reflektujú farby tapety a perfektne zapadajú do celkového vizuálneho zážitku.

 

Nové centrum hlásení a ovládania perfektne odráža farby tapety.
Nové centrum hlásení a ovládania perfektne odráža farby tapety. Zdroj: Google

 

„Rekonštrukciou“ si prešlo aj centrum hlásení. V novej verzii klesla priehľadnosť jeho pozadia na nulu. Novinkou sú aj indikátory súkromia, ktoré sa objavia v pravom hornom rohu displeja, keď sa používa alebo sa v posledných sekundách používala kamera či mikrofón; princíp je rovnaký ako v prípade minuloročného updatu iOS 14 pre smartfóny od Applu.

 

 

Nový Android 12 bol aktualizovaný aj v iných oblastiach. Novinkou je okrem iného aj vylepšený manažér hesiel a veľké pokroky v súkromí používateľa. Azda najzaujímavejšou funkciou je zrkadlenie notifikácií a nedávnych fotiek na Chromebooku rovnakého používateľa. SMS správy a ďalšie hlásenia z aplikácií, ktoré má používateľ len v smartfóne, sa po novom budú zobrazovať aj na jeho počítači od Googlu.

 

Nové notifikačné centrum Chromebooku, v ktorom sú zobrazené aj hlásenia a posledné fotky zo smartfónu.
Nové notifikačné centrum Chromebooku, v ktorom sú zobrazené aj hlásenia a posledné fotky zo smartfónu. Zdroj: Google

Čo sme mohli vidieť a nevideli sme

Počas Google I/O mnohí očakávali aj predstavenie nového smartfónu Pixel 5a 5G a bezdrôtových slúchadiel Pixel Buds A-series. Tieto nové produkty sa však v úvodnom keynote neobjavili, no Google nedávno indikoval, že sú určite na ceste. Android nechtiac zverejnil tweet o tom, že nové Pixel Buds sú už na trhu, po niekoľkých sekundách však bol zmazaný. Pred dvomi týždňami o tom písal web 9to5Google.

 

O smartfóne Google Pixel 5a 5G sa približne pred mesiacom hovorilo ako o „zrušenom smartfóne“. Portál Androidcentral a analytik Jon Prosser vyhlásili, že z dôvodu polovodičovej krízy tento rok smartfón nepredstavia. Podľa slov The Verge sa však spoločnosť Google týmto hoaxom postavila čelom: „Vydanie smartfónu Pixel 5a 5G nie je zrušené. Nový smartfón bude dostupný neskôr tento rok.“ 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: theverge.com, androidcentral.comNáhľadový obrázok: Michael Short/Bloomberg/Getty Images
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť