Po Staroprameni túžila aj firma Asahi
Krajina pôvodu: USA
České pivá: Staropramen, Ostravar, Velvet, Braník a ďalšie
Po Plzeňskom Prazdroji je spoločnosť Pivovary Staropramen druhým najväčším výrobcom piva v Česku. Od 90. rokov sa v nej vystriedalo viacero vlastníkov. V roku 2012 však skupinu StarBev vlastniacu Staropramen za 2,65 miliardy eur odkúpil americký koncern Molson Coors, uvádza ihned.cz. O Pivovary Staropramen pritom v danom období javil záujem aj vyššie spomínaný japonský koncern Asahi.
Kvalita piva by mala byť podľa hovorkyne Denisy Mylbachrovej rovnaká v Česku i v zahraničí. Pokiaľ sa ti podarilo naraziť na Staropramen, ktorý chutil odlišne, chybu možno hľadať v zlom skladovaní, v nečistote výčapného zariadenia či v starobe piva.
„Licenčná výroba piva Staropramen v zahraničí podlieha prísnym pravidlám a kontrole. Pivo je tam varené podľa rovnakej receptúry, ktorá určuje aj použitie surovín. Kvalita sa pravidelne kontroluje senzoricky aj analyticky v laboratóriu. Použitie inej vody by nemalo mať zásadný vplyv, pretože voda sa upravuje špeciálne na pivovarské účely,“ uviedla hovorkyňa pre REFRESHER.
Ešte v roku 2020 sa podľa denníka E15 šepkalo, že Molson Coors plánujú Staropramen predať. Hovorca spoločnosti to však vyvrátil. Pivovary Staropramen vlani predali doma i v zahraničí dokopy 3,19 milióna hektolitrov piva. Predaj v Česku medziročne klesol o 2,4 percenta.
„Príčina minuloročných výsledkov je zrejmá. Predaj z barov a reštaurácií, ktoré významnú časť roka fungovali iba v obmedzenom režime, sa čiastočne presunul do obchodov, avšak maloobchodné predaje tento výpadok zďaleka nedokázali kompenzovať,“ tvrdí finančná riaditeľka firmy Silvia Miklósová.