Česi podržali Heineken aj cez pandémiu
Krajina pôvodu: Holandsko
České pivá: Krušovice, Březňák, Starobrno, Zlatopramen a iné
Slovenské pivá: Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt, Gemer, Martiner, cider Lišiak zo Sadu a mnohé ďalšie
Veľkým hráčom na pivnom trhu v Česku a na Slovensku je holandský koncern Heineken. Ten sa na pivný trh v Česku dostal v roku 2003 kúpou Starobrna, po ktorom od spoločnosti Radeberger Gruppe v roku 2007 prevzal aj známe Krušovice, uvádzajú HN.
Na Slovensku pod Heineken patrí Pivovar Hurbanovo. Situácia cez pandémiu bola pre Heineken, druhého najväčšieho výrobcu piva na svete, pomerne komplikovaná. Jeho prevádzkový zisk za rok 2020 klesol o 35,6 percenta, informovalo iDnes.cz.
Vzhľadom na túto stratu museli vo svojich pobočkách prepustiť zhruba 8 000 zamestnancov. Spoločnosť Heineken ČR však, naopak, za minulý rok zaevidovala o 6,8 percenta vyššie tržby a o 3 percentá väčší zisk. Dopyt po pive v Česku je oproti zahraničiu značne vyšší.
„Čo sa týka roka 2020, tak sme podobne ako iné pivovarnícke skupiny výrazne pocítili uzavretie reštauračných prevádzok. Pokles v tomto kanáli však mierne vyrovnal nárast v kanáli off-trade, teda v retaile,“ povedala pre REFRESHER hovorkyňa Dita Vašíčková.
Rovnako ako hovorcovia Pilsneru a Staropramenu nás ubezpečila, že receptúra Heinekenu je všade rovnaká. Jeho vzorky sa pravidelne testujú a porovnávajú s holandským originálom. „Heineken naozaj chutí všade rovnako napriek trochu odlišnej varnej vode, avšak aj tá musí spĺňať požadované špecifikácie,“ uviedla.
Vysvetlila, že kvalitu piva môže ohroziť jeho staroba či nekvalitné podmienky skladovania. „Ak pivo skladujete v teple a na priamom svetle, už po veľmi krátkom čase môžu byť poznať rozdiely v chuti a vôni. Rozdiely sú tým väčšie, čím väčším a extrémnejším podmienkam je pivo vystavené,“ spresnila.