S týmito olejmi budeš mať vždy upravenú a voňavú bradu.
Posledné roky sa opäť stáva trendom nosiť bradu, nie však hocijako rozrastenú. Muži sa snažia mať svoju „pýchu“ upravenú, čo si vyžaduje aj komplikovanejšiu starostlivosť. Dobrým začiatkom je navštíviť barbiera, ktorý ti porast na tvári vytvaruje a dodá mu šmrnc.
Ani mať pekne ostrihanú bradu, ktorá zapácha, však nie je výhra. Sekundárnu časť oslnivej brady preto zabezpečujú rôzne kozmetické doplnky ako šampóny, mydlá, aromatické oleje či balzamy a vosky.
Fakt, že nosiť bradu je dnes naozaj trendové a obľúbené, dokazuje aj vysoká škála dostupných kozmetických produktov od rôznych značiek, ktoré boli v minulosti v našich končinách len veľkou neznámou. Dokonca aj tí muži, ktorým brada nerastie prirodzene, majú potrebu si svoj porast začať pestovať, ako dokazuje veľký dopyt po rôznych prípravkoch podporujúcich rast fúzov.
- Ktoré z testovaných olejov nás pozitívne prekvapili, ktoré, naopak, sklamali.
- Ktorý z testovaných olejov bol podľa nás najlepší a prečo.
- Či sa českí a slovenskí výrobcovia vyrovnajú kvalitou svojich produktov tým zahraničným.
My sme sa preto za pomoci barbiera Marka rozhodli vyskúšať viacero olejov na bradu, aby sme zistili, aký je medzi nimi rozdiel a podľa čoho sa máš ako „bradáč začiatočník“ pri výbere takejto kozmetiky orientovať.
Tentoraz sme sa zamerali výlučne na prémiové produkty a snažili sme sa pritom dať priestor slovenskému a českému výrobcovi. Oleje domácich producentov sme porovnali s prestížnymi zahraničnými značkami. Ak všetky tieto produkty spĺňajú rovnaký štandard, prečo potom nepodporiť domáci trh?
Vyskúšali sme osem olejov od štyroch rôznych výrobcov, ktoré sme subjektívne ohodnotili a zoradili od najlepšieho po najhorší. Dôležité je zopakovať slovíčko subjektívne, pretože na každého človeka môže pôsobiť každý olejček inak.
S barbierom sme sa zhodli na tom, že prvá vec, ktorá človeka na oleji upúta, je jeho vôňa. Vône každý z nás vníma inak, a preto sme len subjektívne opísali, ktorá vonia nám, ktorá je aká výrazná, prípadne nevýrazná.
Pri lacnejších olejčekoch sa stáva, že na brade po niekoľkých hodinách „zatuchnú“ alebo ich nie je k večeru už vôbec cítiť. Hodnotili sme preto aj trvácnosť vône na brade, a to tak, že každý z testovaných olejov sme nechali aplikovaný na brade počas celého dňa. V neposlednom rade sme hodnotili konzistenciu olejov a náročnosť aplikácie.
Ideálny a najlepší olej by mal byť teda trvácny, nemal by stratiť príjemnú vôňu a mal by sa ľahko aplikovať. Plusom je aj prírodné zloženie, ktoré zabráni nežiaducim vyrážkam alebo podráždeniu kože.
8. Depot – depot 403 pre-shave & softening beard oil
Hodnotenie: 1/10
Depot je talianska prémiová značka oslavujúca tradíciu pánskej starostlivosti o zovňajšok s novým, aktualizovaným pohľadom na mužskú krásu. Minimalistické a originálne produkty tejto značky sú moderné výrobky s tradičnými receptúrami, zakúpiť si ich vieš najmä v barbershopoch.
Oleje od Depotu nás napriek tomu, že ide o prestížnu značku, vôbec nenadchli. Práve naopak, boli sme z nich sklamaní. Ich základné zloženie pozostáva z marhuľového, jojobového, ricínového a slnečnicového oleja, pričom sú obohatené aj o vitamín E.
Testovali sme dva z troch dostupných variantov olejov Depot, žiaľ, obe vône boli absolútne nevýrazné. Jedinou výhodou, ktorú sme na produktoch od tejto značky našli, je pumpička, vďaka ktorej je aplikácia viac než pohodlná. Konzistencia nie je ničím výnimočná, problémom je hlavne nevýraznosť.
Depot 403 nás sklamal na plnej čiare. Nevýrazné čierne korenie nie je po nanesení do brady takmer ani cítiť, a keď človek niečo veľmi cítiť chce, ide prinajmenšom o čudný závan.
Vďaka fľaštičke s pumpičkou a ľahkej aplikácii od nás dostáva 1 bod z 10. Aj menej výrazné oleje v porovnaní s ním voňali dobre.
7. Depot – depot 505 conditioning beard oil ginger & cardamom
Hodnotenie: 2/10
Zloženie tohto oleja je rovnaké ako toho predchádzajúceho, líšia sa len vôňou. Žiaľ, olej na brade takmer nebol cítiť ani hneď po aplikácii, nieto ešte po niekoľkých hodinách. Ak sme sa veľmi snažili, tak sme arómu zázvoru zacítili, ale o prenikavej a peknej vôni sa v tomto prípade nedá hovoriť. Depot 505 od nás dostáva 2 body z 10, a to len vďaka pohodlnej aplikácii.
6. Bearded Tales – Hipster
Hodnotenie: 4/10
BeardedTales je slovenská značka, za ktorou stoja dlhoroční partneri Adriana Tomajková a Martin Tarasovič, vystupujúci aj ako Beauty and The Beard of Bearded Tales. Zamerali sa na výrobu organických a ekologických produktov pre bradáčov, ktorých bolo v čase vzniku ich brandu na trhu nedostatok.
Značka sa pýši najmä rešpektovaním otázky udržateľnosti. Balenie produktov Bearded Tales je materiálovo nenáročné. Oleje sú uskladnené v sklenených fľaštičkách s ručne vyrobeným dreveným uzáverom. Ide o materiály, ktoré vo výraznej miere nezaťažujú životné prostredie a navyše dodávajú produktu na exkluzivite a kvalite.
Každý z troch olejov, ktoré značka vyrába (Viking, Hipster a Gentleman), má rovnaké zloženie – líšia sa len vôňou, teda použitými esenciálnymi olejmi. Základnými zložkami všetkých troch olejov sú jojobový, hroznový, arganový, mandľový, ricínový olej a vitamín E. Konkrétne Hipster disponuje intenzívnou vôňou, za ktorou stoja esenciálne oleje mäta, citrón, bergamot a rozmarín.
Pri tomto oleji určite musíme oceniť vzhľad, ktorý je jedinečný, avšak nevýhodu vidíme v jeho aplikácii (platí pri všetkých troch olejoch od značky Bearded Tales). Väčšina olejov používa na aplikáciu tekutiny pipetu, ktorá nám v tomto prípade chýbala. Pri klopkaní fľaštičkou o ruku, aby sme z nej olej dostali, sme zbytočne zababrali aj tie miesta, na ktoré sme aplikovať olej v pláne nemali.
Konzistencia oleja bola ideálna a hladko sa vstrebával do brady. Vyzdvihnúť musíme aj to, že všetky oleje značky Bearded Tales sú balené v 50 ml fľaštičke – na rozdiel od väčšiny olejov, ktoré sa predávajú len 30 ml balení.
Hoci Hipster voňal príjemne, v porovnaní s ďalšími dvoma produktmi tejto značky bol menej výrazný. To sa odrazilo aj na jeho trvácnosti. Zatiaľ čo Viking bolo z brady cítiť aj večer, Hipster sa z nej akoby vyparil. Značka BeardedTales nás celkovo veľmi pozitívne prekvapila a podľa nás najslabší olej z jej série hodnotíme 4 bodmi z 10.