Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 12. 4. 2021 meniny má Estera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

LG mobily mali ducha inovácie, ale cit pre biznis nie. Na tieto modely budeme spomínať

Po takmer 20 rokoch končí LG s vývojom a predajom mobilov. Ešte nedávno pritom patril medzi najsilnejších konkurentov Samsungu.

8. apríl 2021, 10:45 Čas čítania: 4:44
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
LG mobily mali ducha inovácie, ale cit pre biznis nie. Na tieto modely budeme spomínať
Zdroj: LG
Tech - Mobily
0
Marián Mauik Biel
8. apríl 2021, 10:45
Čas čítania: 4:44

LG mobily mali ducha inovácie, ale cit pre biznis nie. Na tieto modely budeme spomínať

Po takmer 20 rokoch končí LG s vývojom a predajom mobilov. Ešte nedávno pritom patril medzi najsilnejších konkurentov Samsungu.

Marián Mauik Biel
8. apríl 2021, 10:45
Čas čítania: 4:44
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
LG mobily mali ducha inovácie, ale cit pre biznis nie. Na tieto modely budeme spomínať
Zdroj: LG

Možno to tak nevyzerá, lebo posledné roky sa LG postupne dostalo do úzadia, ale aj tak bude stále platiť, že to bol veľký hráč v oblasti mobilov a smartfónov a že priniesol niekoľko inovácií, ktoré potom inšpirovali všetkých ostatných vrátane Samsungu a Applu. Vybrali sme modely, ktoré najviac formovali charakter tejto značky, pričom mnohé z nich sa stali srdcovou záležitosťou miliónov spokojných používateľov.

 

 

Kórejská spoločnosť LG je gigant s viac ako 200-tisíc zamestnancami. Založili ho už dva roky po konci druhej svetovej vojny. LG má viacero divízií, do spotrebnej elektroniky sa pustili v päťdesiatych rokoch. Prvý mobilný telefón predstavili v roku 1995.

 

Na Slovensku sa mobily tejto značky začali dostávať do povedomia približne pred 15 rokmi. Možno si pamätáš na LG C1200 v ponuke T-Mobilu z roku 2004. V rokoch totálnej dominancie Nokie to nemali ľahké a boli známi ako značka, ktorá sa zameriava na „véčka“.

 

LG C1200. Zdroj: LG

 

Prvý zásadnejší zlom prišiel s modelom LG KG800, nazývaným aj LG Chocolate, v roku 2006. Išlo o elegantnú „vysúvačku“ s 2-palcovým displejom. Ako jeden z prvých disponoval kapacitnými podsvietenými tlačidlami pod obrazovkou a v tom období to bol top model. Za prvé tri mesiace sa ich vo svete predalo 1,4 milióna kusov.

LG Chocolate. Zdroj: LG

 

 

O rok neskôr prišiel legendárny model LG Prada – prvý mobil na trhu s kapacitným dotykovým displejom. Dovtedy sa používali len tlakové dotykové displeje, ktoré boli menej pohodlné a menej presné. Pár dní po predstavení LG Prada mal premiéru prvý iPhone. Jednou z jeho predností podľa Steva Jobsa bol práve kapacitný dotykový displej. Kto im ho dodával? LG.

 

LG Prada. Zdroj: LG

Prada niesla meno po známej módnej značke, ktorá pri vývoji dizajnu s LG spolupracovala. Aj preto bol mobil na tie časy približne dvojnásobne drahší než porovnateľní konkurenti – v prepočte stál okolo 600 eur. Aj tak sa ich za prvý rok a pol predalo 1 milión kusov.  

 

Jednou z hlavných čŕt mobilov LG bola dizajnová odvaha. Nebáli sa experimentovať s tvarmi, materiálmi, farbami. Ukážkou toho je napríklad LG GD900, známy skôr ako LG Crystal, z roku 2009. Išlo o vysúvací mobil, ktorý však mal numerickú časť priehľadnú. Tlačidlá reagovali na dotyk. Pravdepodobne išlo o najfuturistickejší mobil roka.

 

LG Crystal. Zdroj: LG

 

Hoci to boli zaujímavé kúsky, stále sa nedá hovoriť o smartfónoch. Fungovali totiž len na vlastných systémoch. LG, samozrejme, išlo do Androidu naplno už od roku 2010.

Mimochodom, v tom období boli štvrtým najväčším predajcom mobilov na svete s takmer rovnakým trhovým podielom ako Apple.

 

V segmente Androidov si meno začali budovať až s modelom LG Optimus 2X, ktorý bol prvým smartfónom s dvojjadrovým procesorom na svete. Ešte viac však zaujal LG Optimus 3D z roku 2011, ktorý bol zas prvým smartfónom s dvojitým zadným fotoaparátom a 3D displejom.  

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1883 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC
LG Optimus 3D. Zdroj: LG

 

Išlo o dve identické kamery na nahrávanie 3D videa, ktoré sa dalo na mobile rovno v 3D aj pozrieť – aj bez 3D okuliarov. Bol to teda predchodca dnešného štandardu, keď mobil s jednou kamerou už začína byť raritou. Experiment priniesol pozornosť médií a fanúšikov, ale predajný hit z toho nebol. Rovnako ako 3D televízory. Ale pamätáme si, že minimálne zážitok na pár minút to bol veľký. Párty trik však nestačí.

 

Ďalším pamätihodným kúskom bol LG Nexus 4 z roku 2012. LG bol etablovaný výrobca displejov, ktoré dodával pre rôzne značky. Ale Google sa rozhodol, že pre ich referenčný mobil Nexus, na ktorom ukazovali všetky nové funkcie systému Android, vyrobí LG úplne všetko. V danom čase patril medzi najobľúbenejšie androidové mobily nie iba pre kvalitnú konštrukciu a veľmi stabilný čistý Android. Google prekvapil aj pomerne nízkou cenou – okolo 380 eur. Po príchode na slovenský trh to síce bolo o stovku viac, ale aj tak to bol mobil, ktorý sme takmer rok používali ako vzor pre ostatné testované smartfóny.

LG Nexus 4. Zdroj: LG

 

Experimentálny duch LG sa znova ukázal v roku 2013, keď mal premiéru LG G Flex. Prvý mobil s ohnutým Oled displejom, navyše s gigantickou 6-palcovou uhlopriečkou. G Flex nemal ohnutý len displej – bol ohnutý celý, teda aj komponenty a batéria museli byť na to prispôsobené. Podľa výrobcu tak prirodzenejšie kopíroval krivky ľudského tela pri nosení alebo telefonovaní, čo vlastne dáva zmysel.

 

LG G Flex. Zdroj: LG

 

Aby to nestačilo, G Flex bol navyše prvý smartfón, ktorý mal zadný kryt zo „samoliečiaceho“ materiálu. Špeciálny plast sa po čase vedel sám zbaviť škrabancov. Na tie časy to bol ozaj unikát. A hoci o rok prišla ešte vylepšená druhá generácia, predajný hit to znova nebol. Možno aj vzhľadom na cenu 730 eur, čo bola takmer rovnaká suma, za akú sa v tom roku začal predávať iPhone 6 Plus.  

 

S konzervatívnejším radom LG G však kórejská firma trafila do čierneho. Ich zlatá éra prišla s LG G2 z roku 2013. Výborne vybavený smartfón bol prvý na svete, čo prišiel s funkciou prebudenia displeja po poťukaní po ňom. Dnes je to štandard pri všetkých značkách. Vďaka hlavnému vypínaču a ovládaniu hlasitosti na zadnom kryte mohol byť rám okolo displeja rekordne tenký. Ovládanie hlasitosti ukazovákom, nie palcom, sa nám zdalo praktické.

LG G2. Zdroj: LG

 

 

Jeho nasledovník LG G3 zas ako prvý prišiel s jemným QHD (2 560 x 1 440) displejom v mobiloch alebo s infračerveným „laserovým“ zaostrovaním fotoaparátu. Elegantný a funkciami nabitý model bol vtedy najsilnejším konkurentom čerstvo predstaveného Samsungu Galaxy S5. Za prvý rok sa vo svete predalo viac ako 10 miliónov kusov LG G3.

LG G3. Zdroj: LG

 

Tak ako ostatné značky aj LG G séria pokračovala v zlepšovaní. Ale pri LG G5 v roku 2016 už upustili uzdu fantázii úplne. Dalo by sa povedať, že išlo o jediný modulárny mobil, ktorý sa u nás predával. Navonok to bola klasická vlajková loď LG. Lenže spodná hrana sa dala otvoriť a potom sa tam mohli zasúvať doplnky nazvané Friends. Ako zásobník do pištole si mohol pripojiť externú batériu alebo iný fotoaparát.

 

LG G5. Zdroj: LG

 

 

Znova – na prvý pohľad super nápad a konečne niekto, kto sa snaží o inovácie. Ale v konečnom dôsledku to človek až tak často nepoužíval a komerčný úspech sa opäť nedostavil. Navyše nakúpené príslušenstvo už nebolo kompatibilné s LG G6 vydaným o rok neskôr.

 

 

LG G5 však priniesol niečo, čo dnes používa už každý. Bol to prvý smartfón s ultraširokouhlým objektívom kamery. Nemal síce automatické zaostrovanie, ale ukázal nový pohľad na fotografovanie. Doslova. Apple či Samsung sa pridali až o dva-tri roky neskôr.

 

Nasledujúci LG G6 bol znova dobre vybavenou vlajkovou loďou za prijateľnú cenu a prvým mobilom, ktorý začal éru ultraširokouhlých displejov s pomerom strán 18 : 9 a viac. Dá sa však považovať za začiatok konca. Zo siedmeho miesta v globálnom trhovom podiele so 4 percentami sa prepadli na 2 percentá.

LG G6. Zdroj: LG

 

 

Nepomohli ani ďalšie experimenty, ako napríklad model LG G8X ThinQ Dual Screen z roku 2019, ktorý sám osebe bol papierovo vybavený všetkým, čo v tom čase bolo dostupné. Ako prezrádza názov, vybavený bol aj druhým displejom a systém bol upravený tak, aby sa dali využiť pri hraní alebo prezeraní videí.

 

LG G8x ThinQ Dual Screen. Zdroj: LG

 

LG znova získalo body za snahu, ale veľký a drahý mobil jednoducho nemal šancu preraziť medzi štandardnými vlajkovými loďami tých čias.

 

To isté platí aj o poslednom výkriku – LG Wing, ktorý bol predstavený len minulú jeseň. Áno, na prvý pohľad to bol futuristický mobil s otočným displejom, pod ktorým bola druhá obrazovka. Navyše to celé vyzeralo aj pomerne prakticky. Napríklad pri hraní hry bola na druhom displeji mapa alebo pri písaní e-mailov sa na druhom displeji zobrazila klávesnica.

 

LG Wing. Zdroj: LG

 

Žiaľ, LG doplatilo na svoju stratégiu stále skúšať všetko možné a čakať, čo z toho sa uchytí. Občas sa aj niečo podarilo, lenže nedržali sa toho. Stále skúšali ohúriť. Okrem iného to znamenalo, že zákazník sa v ich ponuke strácal, neustále museli meniť výrobné aj marketingové postupy a navyše neprišli s atraktívnou strednou a nízkou triedou, ktoré sa v prípade každej značky predávajú v najväčších počtoch.

 

 

Takto sa končí spanilá jazda kórejského nadšenca, odvážneho vynálezcu, ktorý navždy ostane v pamäti ako inovátor bez obchodného ducha. Priniesol nám kopec zaujímavých mobilov a konkurenciu inšpiroval k zmenám, ktoré trvajú doteraz. Nezvládol sa však prispôsobiť obdobiu, keď hlavne dravci z Číny v podobe Xiaomi preberajú kontrolu nad prianiami používateľov. Trh smartfónov bude od júna o čosi nudnejší.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: LG Tagy: smartfón, lg, android
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
2 Rozdiel medzi slovenskými a maďarskými odborníkmi prirovnáva Matovič k operácii chirurgom a gynekológom
3 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
4 Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím
5 Extrémna zmena počasia: Počas niekoľkých hodín sa ochladilo o takmer 20 °C. V bratislavskom kraji zasahujú hasiči
1 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
2 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
3 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
4 Od 19. apríla idú do škôl žiaci 8. a 9. ročníkov základných škôl, aby sa mohli pripraviť na prijímacie skúšky
5 MAPA: Už len dva „čierne“ okresy. Situácia sa zlepšuje, čoskoro sa otvoria školy, obchody a služby
1 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
2 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
3 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
4 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
5 Šéfka PS Bihariová: Chodila som k lekárke, chcela som vyblednúť ako Jackson, roky som na seba plácala bieliace krémy
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy tech
Citroën má novú vlajkovú loď. C5 X má svojský dizajn a výhradne  benzínové a plug-in hybridné motoryCitroën má novú vlajkovú loď. C5 X má svojský dizajn a výhradne benzínové a plug-in hybridné motory
Z nového X6 M Competition nám padla sánka. 625-koňové BMW popiera fyzikálne zákonyZ nového X6 M Competition nám padla sánka. 625-koňové BMW popiera fyzikálne zákony
Mercedes-Benz CLS dostal v rámci modernizácie športovejší vzhľad a aj Drift ModeMercedes-Benz CLS dostal v rámci modernizácie športovejší vzhľad a aj Drift Mode
Viac článkov
Sponzorované články
Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Xiaomi Mi 11 Lite je najtenší mobil, ktorý navyše prekvapil prijateľnou cenouXiaomi Mi 11 Lite je najtenší mobil, ktorý navyše prekvapil prijateľnou cenou
Xiaomi Mi 11 Ultra je najextrémnejší smartfón súčasnosti. Alebo skôr profi fotoaparát s pripojeným mobilomXiaomi Mi 11 Ultra je najextrémnejší smartfón súčasnosti. Alebo skôr profi fotoaparát s pripojeným mobilom
Unikli ďalšie podrobnosti o iPhone 13. Má mať iný displej a viac pamäteUnikli ďalšie podrobnosti o iPhone 13. Má mať iný displej a viac pamäte
Samsung predstavil smartfón, ktorému nevadia pády a vie fungovať aj ako vysielačka. Galaxy Xcover 5 je malý a takmer nerozbitnýSamsung predstavil smartfón, ktorému nevadia pády a vie fungovať aj ako vysielačka. Galaxy Xcover 5 je malý a takmer nerozbitný
Samsung chce Apple predbehnúť aj v okuliaroch pre rozšírenú realitu. Unikli videá s ich podobouSamsung chce Apple predbehnúť aj v okuliaroch pre rozšírenú realitu. Unikli videá s ich podobou
Výrobca prémiových kamier RED chystá smartfón s 3D holografickým displejom za viac než tisíc dolárovVýrobca prémiových kamier RED chystá smartfón s 3D holografickým displejom za viac než tisíc dolárov
Obrovská výdrž a seriózny dizajn. BlackBerry KEYone je snom každého, kto chce zlepšiť svoju produktivituObrovská výdrž a seriózny dizajn. BlackBerry KEYone je snom každého, kto chce zlepšiť svoju produktivitu
Android sa stal operačným systémom s najväčším počtom bezpečnostných chýb za rok 2016Android sa stal operačným systémom s najväčším počtom bezpečnostných chýb za rok 2016
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.