Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. apríla 2021, 19:04
Čas čítania 1:58
Viktor Kniš

Youtuber Matúš a Sloboda zvierat vytvorili prvého psieho chatbota. Vyskúšaj si, čo musí absolvovať každý majiteľ psíka

OSOBNOSTI
Uložiť Uložené

Vyskúšaj si, čo zahrňuje starostlivosť o domáce zvieratko, aby nemuselo skončiť v útulku tvojou vinou.

Staranie sa o domáceho miláčika vyžaduje oveľa viac energie, ako by si niekto mohol myslieť. Psíky vyžadujú pozornosť svojich majiteľov a zďaleka to nie je len o kŕmení a chodení von. Vďaka projektu youtubera Matúša a Slobody zvierat si však môžeš vyskúšať starosť o zvieratko ešte predtým, ako si ho vôbec zaobstaráš. 

Vyskúšaj si, čo zahŕňa starosť o domáceho miláčika

Projekt vznikol s cieľom, aby si majitelia uvedomili zodpovednosť a približne zistili, čo môžu očakávať, a aby aj vďaka tomu skončilo v útulkoch oveľa menej psíkov. Zároveň poteší tých, ktorí boli zvyknutí pred pandémiou pravidelne chodiť von so zvieratami zo Slobody zvierat.

Odporúčané
Ako sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodiny Ako sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodiny 17. decembra 2020, 9:35

„Cieľom tohto unikátneho projektu je to, aby si všetci, ktorí chcú domáce zvieratko, mohli vopred vyskúšať, čo to asi zahŕňa. Zároveň chceme aj v súčasnom lockdownovom čase umožniť starať sa o psíka, aspoň takto virtuálne, aj tým, ktorých životy sa preniesli do online sveta v počítačoch, tabletoch a mobiloch.

Prvý psí chatbot nám dáva možnosť veľmi interaktívne sa starať o zvieratko, aj keď máme veľmi obmedzené možnosti chodiť von či do prírody,“ zhodujú sa tvorcovia projektu.

 
Vychádzajúc z tejto skúsenosti spojila Sloboda zvierat svoje sily s influencerom Matúšom, agentúrou Wiktor Leo Burnett a Leopard Production, aby vytvorili absolútne unikátnu vec – prvého psieho chatbota na Slovensku. Jeho tvárou sa pritom nestal nik iný ako Matúšov miláčik a jeden z najznámejších psov slovenského Instagramu Ciri. Vďaka chatbotovi si tak bude môcť každý skúsiť, aké je starať sa o tohto hviezdneho psíka a nažívať s ním. A to so všetkým, čo k ozajstnému psovi patrí. 

Skoro ako staré dobré tamagoči

Virtuálna Ciri ti podá labku, prinesie hračku, bude sa maznať a počúvať na slovo – ale iba ak sa jej budeš pravidelne venovať. Ako švajčiarsky ovčiak má totiž extrémne veľa energie a vyžaduje si od majiteľa mimoriadnu pozornosť. Okrem toho ju budeš musieť, ako inak, každý deň poriadne nakŕmiť a doplniť jej tekutiny. 

Ako to ten náš Matúš a Sloboda zvierat urobili? Aby všetko fungovalo tip-top, spojili sa pri vývoji s profesionálmi zo softvérovej technologickej spoločnosti Predu, s. r. o., ktorá sa špecializuje práve na vytváranie chatbotov.

Pripomína ti to staré dobré tamagoči? Istá podobnosť tam možno je, veď všetci si predsa pamätáme, že postarať sa o zvieratko na baterky nám občas dalo zabrať viac, ako by sme čakali.

 
Starostlivosť o to skutočné je však oveľa náročnejšia. Preto na ulici každoročne končia tisíce domácich zvierat. Sú to zatúlané psíky a mačičky, ktoré sa svojim majiteľom jednoducho stratili, ale aj zvieratká, ktoré vyhodili na ulicu nezodpovední ľudia. Prevažne takí, ktorí chceli novou „hračkou“ potešiť seba alebo svoje deti, a po čase zistili, že to jednoducho nezvládajú.

Matúš
Zdroj: Tá naša Ciri/Facebook


„Za rok 2020 sme len v bratislavskom útulku poskytli pomoc 2 148 zvieratám v núdzi, 800 sme vrátili pôvodným majiteľom a viac ako tisícke našli nový domov. Pomoc dostalo aj 650 ferálnych mačiek žijúcich dlhodobo v uliciach miest. Väčšinu svojich aktivít financujeme z darov verejnosti, preto je jej spoluúčasť na záchrane zvierat nevyhnutnosťou. Navyše, do konca marca je možné pomôcť Slobode zvierat darovaním 2 % z daní, na ktoré zostáva už len niekoľko dní,“ hovorí Kristína Devínska zo Slobody zvierat.“ 

Preto skôr, ako si nejaké zvieratko zaobstaráš, vyskúšaj si to s Ciri. Iba teraz máš jedinečnú šancu zistiť, aké to je mať doma jedného z najznámejších psov slovenského Instagramu! Tá naša Ciri ťa už netrpezlivo očakáva na Facebooku pod profilom @TáNašaCiri

Domov
Zdieľať
Diskusia