Epidemiológ Martin Pavelka varuje, aby sa ľudia napriek zlepšujúcej sa situácii správali zodpovedne.
V nasledujúcich mesiacoch sa možno epidemická situácia na Slovensku zlepší natoľko, že z každej strany budú prichádzať tlaky, aby sme uvoľnili opatrenia pre svadby či oslavy, zorganizovali rôzne festivaly alebo povolili divákov na športových zápasoch, z čoho v najhoršom prípade vznikne superšíriteľská udalosť a pokazí nám celé snaženie o postupné uvoľňovanie opatrení. Aj takýto scenár má v hlave epidemiológ a člen Inštitútu zdravotných analýz Martin Pavelka.
Epidemiológ Pavelka stojí za článkom, ktorý vznikol na základe dát z plošného testovania celého Slovenska z prelomu októbra a novembra minulého roka. Článok teraz publikoval jeden z najprestížnejších vedeckých časopisov Science. Nás zaujímalo, či plošné testovanie podľa získaných údajov skutočne zabrzdilo vývoj pandémie v krajine alebo šlo len o zbytočný nápad, ktorý ničomu nepomohol.
- Aký zmysel malo podľa článku v Science celoplošné testovanie.
- Koľko času sme si celoplošným testovaním minulý rok kúpili.
- Prečo je publikovanie článku v časopise Science také prestížne.
- Ako je možné, že počty prípadov na Slovensku napriek britskej mutácii klesajú.
- Či je možné odhadnúť, do akej miery pomáha lockdown a do akej testovanie.
- Aký konkrétny dátum Pavelka odhaduje na uvoľňovanie COVID automatu.
- Kedy by sme mohli pomýšľať nad otváraním terás reštaurácií.
- Čo by sa stalo, keby štát v lete povolil hromadné podujatia.
Britská mutácia je game over, ale my sme ju zlomili
Pavelka upozorňuje, že doteraz bol článok o plošnom testovaní ľuďmi interpretovaný všemožnými spôsobmi. „Každý si ho interpretoval po svojom. Čo sme ním chceli povedať? Matematické modely nám ukazovali, že vysokofrekvenčné masové testovanie obyvateľstva má zmysel a dokáže prispieť k zlomeniu infekčnej krivky, čo sa nám nakoniec potvrdilo,“ ozrejmuje epidemiológ.
„Pre akademika je článok v časopise Science veľká vec, keďže na Slovensku záleží najmä na tom, v akej kvantite sa publikuje, ale v takom Anglicku ide o kvalitu.“
Momentálne podľa neho Slovensko využíva ešte lepšiu stratégiu ako jednorazové masové testovanie, pretože obyvateľov testuje priebežne každý týždeň. „Toto vidíme aj teraz, pretože máme pokračujúce masové testovanie. Reprodukčné číslo nám kleslo na 0,85, aj keď máme skoro stopercentnú prevalenciu britskej mutácie v testovaných vzorkách. Ja som pred Vianocami povedal, že britský variant je game over, za čím si stále stojím, pretože pri tejto mutácii je dosiahnutie reprodukčného čísla pod 1 prakticky nemožné,“ tvrdí.
Plošné testovanie je zbraň