Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 12. 4. 2021 meniny má Estera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

V lete všetko otvoríme, na hromadné podujatia prídu tisíce ľudí a rovno bude opäť treba lockdown, varuje epidemiológ Pavelka

Epidemiológ Martin Pavelka varuje, aby sa ľudia napriek zlepšujúcej sa situácii správali zodpovedne.

27. marec 2021, 19:44 Čas čítania: 5:39
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zaujímavosti - Slovensko
5
Adam Novosad
27. marec 2021, 19:44
Čas čítania: 5:39

V lete všetko otvoríme, na hromadné podujatia prídu tisíce ľudí a rovno bude opäť treba lockdown, varuje epidemiológ Pavelka

Epidemiológ Martin Pavelka varuje, aby sa ľudia napriek zlepšujúcej sa situácii správali zodpovedne.

Adam Novosad
27. marec 2021, 19:44
Čas čítania: 5:39
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

V nasledujúcich mesiacoch sa možno epidemická situácia na Slovensku zlepší natoľko, že z každej strany budú prichádzať tlaky, aby sme uvoľnili opatrenia pre svadby či oslavy, zorganizovali rôzne festivaly alebo povolili divákov na športových zápasoch, z čoho v najhoršom prípade vznikne superšíriteľská udalosť a pokazí nám celé snaženie o postupné uvoľňovanie opatrení. Aj takýto scenár má v hlave epidemiológ a člen Inštitútu zdravotných analýz Martin Pavelka.

 

 

Epidemiológ Pavelka stojí za článkom, ktorý vznikol na základe dát z plošného testovania celého Slovenska z prelomu októbra a novembra minulého roka. Článok teraz publikoval jeden z najprestížnejších vedeckých časopisov Science. Nás zaujímalo, či plošné testovanie podľa získaných údajov skutočne zabrzdilo vývoj pandémie v krajine alebo šlo len o zbytočný nápad, ktorý ničomu nepomohol.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aký zmysel malo podľa článku v Science celoplošné testovanie. 
  • Koľko času sme si celoplošným testovaním minulý rok kúpili.
  • Prečo je publikovanie článku v časopise Science také prestížne.
  • Ako je možné, že počty prípadov na Slovensku napriek britskej mutácii klesajú.
  • Či je možné odhadnúť, do akej miery pomáha lockdown a do akej testovanie.
  • Aký konkrétny dátum Pavelka odhaduje na uvoľňovanie COVID automatu.
  • Kedy by sme mohli pomýšľať nad otváraním terás reštaurácií.
  • Čo by sa stalo, keby štát v lete povolil hromadné podujatia.

 

Koronavírus Zdroj: FB/MZ SR

 

Britská mutácia je game over, ale my sme ju zlomili

Pavelka upozorňuje, že doteraz bol článok o plošnom testovaní ľuďmi interpretovaný všemožnými spôsobmi. „Každý si ho interpretoval po svojom. Čo sme ním chceli povedať? Matematické modely nám ukazovali, že vysokofrekvenčné masové testovanie obyvateľstva má zmysel a dokáže prispieť k zlomeniu infekčnej krivky, čo sa nám nakoniec potvrdilo,“ ozrejmuje epidemiológ. 

 

„Pre akademika je článok v časopise Science veľká vec, keďže na Slovensku záleží najmä na tom, v akej kvantite sa publikuje, ale v takom Anglicku ide o kvalitu.“

 

Momentálne podľa neho Slovensko využíva ešte lepšiu stratégiu ako jednorazové masové testovanie, pretože obyvateľov testuje priebežne každý týždeň. „Toto vidíme aj teraz, pretože máme pokračujúce masové testovanie. Reprodukčné číslo nám kleslo na 0,85, aj keď máme skoro stopercentnú prevalenciu britskej mutácie v testovaných vzorkách. Ja som pred Vianocami povedal, že britský variant je game over, za čím si stále stojím, pretože pri tejto mutácii je dosiahnutie reprodukčného čísla pod 1 prakticky nemožné,“ tvrdí.

 

 

Plošné testovanie je zbraň

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1881 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Ako je teda možné, že napriek drvivej prítomnosti britského vírusu máme na Slovensku reprodukčné číslo pod 1? Epidemiológ pripisuje zásluhy viacerým faktorom: „Napriek tomu, že britský variant je game over, vďaka masovému testovaniu máme k dispozícii okrem lockdownu aj druhú zbraň, a tak hru dokážeme nejak uhrať.“

 

„Stačí sa pozrieť na Maďarsko či Poľsko, kde sa počty nakazených zdvojnásobujú každé dva týždne. Samozrejme, situácia sa im nezhoršuje len preto, že masovo netestujú, ale aj preto, že nemali dostatočné opatrenia alebo povolili lyžovačky ako v Poľsku, keď epidémiu nakrátko dostali pod kontrolu. V Nemecku sa práve začína najhoršia vlna britského kmeňa, pričom predpoklady hovoria, že o dva mesiace im bude pribúdať vyše 100-tisíc prípadov denne.“

 

Závažnosť britskej mutácie si podľa Pavelku uvedomili v Spojenom kráľovstve približne v novembri minulého roka, keď v krajine platil tvrdý lockdown, ale v jednej časti grófstva Kent napriek lockdownu zaznamenávali reprodukčné číslo nad 1,2. V praxi to znamenalo, že aj keby všetci poctivo dodržiavali lockdown, tak je britská mutácia tak výrazne nákazlivejšia, že by lockdown na zlomenie krivky nestačil. „My sme aktuálne jediná krajina, ktorá má skoro stopercentnú prevalenciu britskej mutácie a reprodukčné číslo výrazne pod 1,“ konštatuje.

 

Návštevníci lyžiarskeho strediska Jasná – Chopok-sever v Nízkych Tatrách počas vianočných sviatkov absolvujú testovanie na ochorenie covid-19 26. decembra 2020. Zdroj: TASR – Ján Krošlák


Plošné testovanie v žiadnom prípade nie je všetkým 

„V žiadnom prípade nechceme povedať, že masové testovanie nahradzuje všetko. Masové testovanie funguje dobre v tandeme ďalších opatrení, čo na Slovensku vidíme teraz, keď máme zavedené vhodné opatrenia a medzitým sa ľudia dávajú testovať,“ vyzdvihuje vplyv testovania epidemiológ.

 

Napriek jasne znejúcim výsledkom štúdie, ktorá konštatuje, že plošné testovanie krivku zlomilo, mnohí obyvatelia Slovenska majú na povinné testovanie ťažké srdce.

 

Úvodné kolo možno na chvíľu zabralo, ale malo vôbec nejaký zmysel? Takáto kritika sa po zavedení plošného skríningu začiatkom roka 2021 objavovala v každej diskusii na sociálnych sieťach, pretože ľudia nerozumeli, prečo sa treba dať znovu plošne testovať, keď po októbrových a novembrových kolách odrazu začala nákaza pribúdať exponenciálne a Vianoce zabili pomyselný klinec do rakvy nádeje o klesajúcej krivke.

 

„Išlo o nepochopenie tejto intervencie. Celoplošné testovanie nikdy nemalo byť finálnym riešením, len vakcína je finálnym riešením. Masové testovanie je ako lockdown – keď s ním prestanete, tak vám epidémia začne znovu rásť. Vy ju síce spomalíte, ba možno až zastavíte, ale keď sa lockdown skončí, zase začne narastať. Nám efekt úvodného testovania trval pár týždňov, možno sme si ním kúpili približne tri či štyri týždne času, inak by sme vrchol epidémie mali už v novembri a nie okolo Vianoc,“ vysvetľuje Pavelka.

 

 

Lockdown aj testovanie nám len kupujú čas navyše

Koniec-koncov, tieto nástroje na boj s epidémiou podľa neho vždy fungujú len ako spôsoby na oddialenie vrcholu do budúcnosti, keď sa štát spolieha na to, že bude mať zaočkovaných viac percent populácie alebo sa situácia zásadne zlepší. Pavelku teší súčasné lámanie krivky na Slovensku aj preto, lebo ako sám priznáva, mobilita medzi ľuďmi až tak výrazne neklesla. „Podľa Google Mobility Data klesla možno o 25 percent v porovnaní s obdobím pred lockdownom, čo nie je vôbec veľa,“ vysvetľuje.

 

Na druhej strane hneď dodáva, že je len ťažko odhadnuteľné, do akej miery sa na zlepšovaní situácie podieľa konkrétne lockdown a masové testovanie. „Nevieme presne povedať, aký efekt má testovanie. Polovicu? Tretinu? Ale v každom prípade je významné. Jednou z limitácií našej štúdie je fakt, že v epidemickej situácii zohráva úlohu strašne veľa premenných, nemôžeme preto presne skonštatovať, či sa na zlepšení lockdown podieľa 35 percentami a testovanie 45 percentami alebo naopak. Ide len o odhady,“ hovorí epidemiológ.

 

Zdroj: TASR/AP

 

Kedy budeme uvoľňovať opatrenia?Konzílium odborníkov, ktorého súčasťou je aj Pavelka, koncom uplynulého týždňa rozhodlo, že počas blížiacej sa Veľkej noci nebude nutné opatrenia sprísňovať. Stačí, ak budú ľudia zodpovedne dodržiavať tie súčasné. „Túto debatu o uvoľňovaní máme každý štvrtok. Vyzerá to tak, že 21. alebo 22. apríla by sa mal COVID automat prepnúť do bordovej fázy, čo znamená mierne uvoľňovanie,“ potvrdzuje epidemiológ. Upozorňuje však, že s uvoľňovaním opatrení sa netreba uponáhľať.

 

Aktuálne máme reprodukčné číslo 0,85 a počty prípadov aj hospitalizovaných klesajú. „Prečo klesáme? Lebo máme prísny lockdown a testujeme sa. My všetci z konzília odborníkov sa obávame, že keď začneme výrazne uvoľňovať, veľmi rýchlo sa môžeme prehupnúť naspäť nad 1. Už tri mesiace bojujeme a sme v lockdowne. Aj ja už mám dlhé vlasy, ale nemôžem ísť k barbierovi, lebo keby sme všetko pootvárali, tak si doterajšie snaženie zvrátime,“ varuje epidemiológ.

 

Do úvahy preto prichádza miernejšie uvoľňovanie, ako pôvodne predpokladali existujúce pravidlá COVID automatu. Nižší stupeň varovania by mal podľa súčasného automatu priniesť aj výraznejšie otvorenie škôl, obnovenie bohoslužieb s obmedzením maximálneho počtu ľudí na rozlohu a rovnako aj otvorenie obchodov.

 

 

COVID automat bude treba prerobiť„Zrejme by sme chceli COVID automat o jednu fázu posunúť. Znamená to, že krajina sa bude postupne otvárať, ale nie bez striktných pravidiel a pomalšie, ako sa možno čakalo. Lepšie bude, ak niečo uvoľníme a budeme dva týždne pozorovať efekt než uvoľniť všetko naraz a potom okamžite znova zatvárať,“ konštatuje Pavelka. V tomto podľa neho boli veľmi nápomocné napríklad cirkvi, ktoré súhlasili s pomalším uvoľňovaním opatrení.

 

Medzi odborníkmi existuje konsenzus, podľa ktorého treba COVID automat mierne upraviť, aby náhle otváranie nespôsobilo katastrofu. Ako memento môže slúžiť vývoj v Poľsku, kde uvoľnili opatrenia a vo februári umožnili lyžovačky či ubytovanie v hoteloch a turizmus, čo vyvrcholilo rekordným nárastom prípadov.

 

 

Výraznejšie uvoľňovanie opatrení, ktoré by ľudia najviac pocítili na vlastnej koži, si teraz Pavelka netrúfa odhadovať. Rýchlosť podávania vakcín a dodávok očkovacích látok Pavelka nevie predpovedať, a tak ťažko hovoriť, čo nás čaká v konkrétnom období.

 

„Úlohu v tom zohráva množstvo premenných. Medzi tie hlavné patria miera zaočkovanosti, percento ľudí, ktorí už koronavírus prekonali, a leto. Zaočkovanosť nám pomôže, ale aj keď do leta dosiahneme vyššiu mieru očkovaných obyvateľov, tak nám to situáciu nevyrieši. Do karát nám hrá aspoň to, že vírus sa vo vonkajšom priestore šíri oveľa ťažšie ako interiéri,“ hovorí epidemiológ.

 

V bežnej domácnosti sa vírus šíri tak, že ak ho chytí jeden z rodičov, v drvivej väčšine prípadov postupne nakazí celú rodinu. V letných mesiacoch sa pritom nedeje žiadny zázrak, že sila vírusu mierne opadne.

 

Na archívnej snímke z 30. júna 2019 účastníci počas vystúpenia Kylie Minogue na festivale Glastonbury. Zdroj: TASR/AP

 

Hromadné podujatia by sa stali superšíriteľskou udalosťou„V lete veľa času trávime vonku, ale nepôsobí vtedy žiadna zvláštna metafyzická sila, ktorá by koronavírus zastavila. Vonku sa vírus šíri ťažšie ako vnútri, a tak je jasné, že sa človek ťažšie nakazí niekde v parku ako v uzavretom priestore,“ vysvetľuje. Obáva sa však toho, že v lete príde eufória, ktorá snahu z posledných mesiacov zvráti.

 

„Viem si predstaviť, že sa dostaneme až do zelenej fázy, ale potom sa objavia tlaky, aby sme povolili hromadné podujatia alebo umožnili ísť ľuďom na futbal s 20-tisíc divákmi. Keď toto urobíme, vytvoríme superšíriteľskú udalosť. V takýchto špeciálnych klastroch by sa vírus nešíril výlučne v prípade, keby bol každý účastník zaočkovaný,“ predpovedá.

 

Pavelka sa preto bojí, že štát tlakom verejnosti podľahne, hromadné podujatia povolí a po dvoch týždňoch uvoľnených opatrení jedna superšíriteľská udalosť roznesie vírus po celom Slovensku a opäť budeme musieť zatvárať. „To je hlavný problém akýchkoľvek prognóz – že nevieme, ako sa budú ľudia správať,“ uzatvára.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
2 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
3 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
4 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
5 Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
3 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
4 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
5 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
1 MAPA: Takto budú tento týždeň rozdelené okresy, v čiernych stále platí množstvo zákazov a povinnosť testovania
2 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
3 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
4 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
5 Video: Polícia v Dubaji zatkla nahé modelky, ktoré pózovali na balkóne mrakodrapu
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy zaujímavosti
VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazomVIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
Kňaz na východe Slovenska šokoval počas kázne: Milujem Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKňaz na východe Slovenska šokoval počas kázne: Milujem Marvel, DCčka, Supermana a Thora
Matka ženícha v Číne na svadbe zistila, že nevesta je jej stratená dcéra, ktorú si adoptovala cudzia rodinaMatka ženícha v Číne na svadbe zistila, že nevesta je jej stratená dcéra, ktorú si adoptovala cudzia rodina
Viac článkov
Sponzorované články
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:05
„Ak by si toto Matovič dovolil v čase poriadne rozbehnutej koaličnej krízy, Sulík by mu do pizza piecky privrel ruku." V Nedeľnom komentári dopĺňamie k udalostiam týždňa dôležitý kontext.
včera o 19:31
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Elon Musk znovu otvorí továreň Tesly, aby v nej mohli vyrábať pľúcne ventilátory na boj s koronavírusomElon Musk znovu otvorí továreň Tesly, aby v nej mohli vyrábať pľúcne ventilátory na boj s koronavírusom
Japonský obchod zaklial toaletný papier, aby ho ľudia prestali kradnúť. Zafungovalo toJaponský obchod zaklial toaletný papier, aby ho ľudia prestali kradnúť. Zafungovalo to
Začala sa jedna z najväčších pútí sveta. Do Mekky však miesto 2 miliónov veriacich príde len 1 000 ľudíZačala sa jedna z najväčších pútí sveta. Do Mekky však miesto 2 miliónov veriacich príde len 1 000 ľudí
V nemocniciach na Slovensku pracuje vyše 200 kňazov. Vysileným zdravotníkom pomáhajú v rôznych oblastiachV nemocniciach na Slovensku pracuje vyše 200 kňazov. Vysileným zdravotníkom pomáhajú v rôznych oblastiach
V Nitre už stojí tretí príves pre telá mŕtvychV Nitre už stojí tretí príves pre telá mŕtvych
Už žiadne slzičky. Na Slovensku sa teraz otestuješ na covid-19 bezbolestneUž žiadne slzičky. Na Slovensku sa teraz otestuješ na covid-19 bezbolestne
Samsung a Bratiska vytvorili limitovanú edíciu grafík. Zmiznú za pár hodín, ako to býva zvykom? Samsung a Bratiska vytvorili limitovanú edíciu grafík. Zmiznú za pár hodín, ako to býva zvykom?
VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazomVIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.