Očkovanie neregistrovanou vakcínou si vyžaduje hĺbkovú kontrolu a testovanie šarže, ktorú potom bude štát podávať svojim obyvateľom.
Prvý marcový deň stál na košickom letisku nastúpený premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí aj infektológ Pavol Jarčuška. Vedenie krajiny sa v úzkom kruhu potajomky rozhodlo podpísať zmluvu s Ruskom na dovoz celkovo 2 miliónov vakcín Sputnik V, a tak bolo potrebné prvé dávky priviezť z Moskvy na Slovensko.
Na košickom letisku 1. marca pristálo prvých 200-tisíc dávok Sputnika V, čo Igor Matovič označil za malý zázrak. Keď sa ho novinári pýtali, kedy ľudia budú môcť byť zaočkovaní, miesto pri mikrofóne prenechal ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu. Ten vysvetľoval, že štát bude musieť dať vakcíny skontrolovať, kým nimi začne očkovať verejnosť. Prvotné odhady hovorili o tom, že začiatok očkovania by mohol prísť približne o dva týždne.
- Čo znamená kontrola šarže Sputnika V, ktorú Slovensko musí vykonať.
- Kedy sa podľa odhadov ministra Krajčího začne očkovať Sputnikom.
- Ako prebiehajú testy na zvieratách v Šarišských Michaľanoch.
- Čo vedci pozorujú na myšiach a morčatách ako signály potenciálnej toxicity.
- Ako by Sputnik V dopadol, keby umrela jedna myš či morča.
- Koľko testov musí ŠÚKL vykonať, aby Slovensko mohlo začať s očkovaním.
„V spolupráci so ŠÚKL budeme realizovať kontrolu šarže, a keď bude všetko v poriadku, tak vakcinácia obyvateľov by sa mohla začať. Avšak nebude to určite skôr ako o dva týždne. Minimálne dva týždne potrebujeme na tento proces, pokiaľ všetko pôjde hladko,“ oznámil minister. Všetky dovezené dávky potom vláda dala previezť do firmy Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch, kde sú vytvorené priestory na ich skladovanie aj distribuovanie.
Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch
Imuna zo Šarišských Michalian je spoločnosť, ktorá vznikla už v roku 1953. O jej schopnostiach a bohatej histórii teda niet pochýb, keďže sa dlhé roky zameriavala na vývoj vakcín proti chrípke, ale aj séra proti tetanu.
V súčasnosti sa najviac sústreďuje na výrobu najrôznejších infúznych roztokov, ale v jej areáli dala Slovenská akadémia vied najmä z európskych peňazí postaviť biotechnologické laboratóriá. Vybavenie síce nie je najšpičkovejšie na svete, ale v žiadnom prípade netreba pochybovať o tom, či vo firme Imuna pracujú vedci s vysokou odbornosťou.
Spoločnosť Imuna Pharm síce v minulosti mala podľa Denníka N problémy s dlhmi voči štátu, ale napriek tomu bola v čase pandémie najvhodnejším miestom, kam by mohla vláda nakúpený Sputnik umiestniť. Ako je vidieť v reportáži RTVS, všetkých 200-tisíc dávok bolo zamknutých v chladiacich priestoroch firmy tak, aby sa k baleniam nemohol dostať nikto nepovolaný.
Treba zistiť, či Sputnik nie je jedovatý
Aj keď spoločnosť Imuna Pharm nemá k dispozícii všetky potrebné technológie na to, aby konkrétnu šaržu vakcíny Sputnik V, ktorá bola 1. marca dovezená na Slovensko, otestovala, jej kapacity postačujú aspoň na zistenie, či vakcína nie je jedovatá. V praxi to znamená, že Imuna musí zistiť, či Sputnik po podaní nemôže spôsobovať závažné zmeny v ľudskom organizme.
Je to však len jeden z viacerých testov, ktoré Štátny ústav pre kontrolu liečiv musí v spolupráci s rôznymi laboratóriami a biomedicínskymi centrami vykonať, aby sa vedci mohli uistiť, že kvalita výroby konkrétnej šarže Sputnika V bola dodržaná a v organizme nebude spôsobovať abnormálnu toxicitu.
5 bielych myší, 2 morčatá, ktoré by nemali zomrieť