Nové mutácie možno ovplyvnia aj počet očkovaní.
Pri novej mutácii koronavírusu už neplatí pravidlo rizikových 15 minút. Podľa epidemiológa Romana Prymulu stačí len to, aby si človek kýchol, a osoba vedľa neho sa nakazí, uvádza CNN Prima News s odkazom na jeho rozhovor pre Rádio Z.
„Problematické je, že nový tip vírusu má väčšiu schopnosť nasadať na sliznice a dostávať sa do buniek. Ak sme v priamom kontakte, môžeme sa nakaziť, aj keď si dotyčný len kýchne. To mení pohľad na to, že kontakt 12 až 15 minút je bezpečný,“ upozorňuje epidemiológ.
Nákazlivejší druh vírusu, ktorý prvýkrát zaevidovali v Británii, už pritom dávno nie je iba vecou zahraničia. V hlavnom meste Slovenska podľa magistrátu britská verzia dokonca prevažuje. Na malej, no diverzifikovanej vzorke, ktorá odráža spoločnosť, zdravotníci v Bratislave zistili, že 85 % testov pozitívnych na Covid-19 obsahovalo britskú mutáciu.
Epidemiológ Roman Prymula v Rádiu Z okrem iného spomenul, že nové mutácie môžu ovplyvniť očkovanie proti Coivdu-19. Podľa jeho tvrdenia výrobcovia vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna zvažujú tretie kolo preočkovania. Dvojfázové očkovanie už totiž pri britskej mutácii nemusí stačiť.