
EÚ ide rokovať o zavedení očkovacieho pasu. V lete by si s ním mohol cestovať bez obmedzení, inak bude treba test
S nápadom prišli Gréci, podporuje ho aj šéfka Európskej komisie, Ursula von der Leyenová. Postoj väčšiny členkých štátov je zatiaľ neznámy.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Letná dovolenková sezóna je bližšie, ako by sme čakali. V aktuálnej situácii sa ňou už zaoberajú viaceré krajiny južnej Európy, ktoré sa pripravujú na nával turistov. Grécko napríklad tlačí na to, aby sa v rámci celej EÚ zaviedol tzv. očkovací pas a cestovanie by mohlo fungovať čo najvoľnejšie, píše Denník N.
Nápad sa pozdáva aj šéfke Európskej komisie. Ursula von der Leyenová vyhlásila, že v lete by sme po Európskej únii mohli cestovať s očkovacím pasom či negatívnym testom. Zatiaľ nevedno, do akej miery budú členské štáty schopné zaočkovať väčšinu svojej populácie natoľko, aby mohli Európania úplne slobodne cestovať tak, ako sú zvyknutí.
Dočasne, pokiaľ nie je zaočkovaná väčšina populácie, by tak mohli slúžiť práve očkovacie pasy. Ten kto ho nemá, musel by mať negatívny test.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1761 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Svetová zdravotnícka organizácia sa však obáva, že do leta krajiny nezaočkujú dostatočné množstvo ľudí, a tak vakcína nebude účinná do maximálnej možnej miery. Vydávanie očkovacích pasov by preto mohlo byť zradné.

Tento názor nezdieľa šéfka Európskej komisie. „Stále je možné vytvoriť kombináciu očkovacieho pasu alebo negatívnych testov na koronavírus, ak vakcína nebude dostupná v rozsiahlej miere,“ skonštatovala.
Najbližšie leto by sme tak mohli využívať kombináciu očkovacích pasov spoločne s negatívnymi testami. Zaočkovaní turisti by sa preukazovali jedným dokumentov, nezaočkovaní by si vždy museli nechať urobiť test. O gréckom návrhu zaviesť očkovacie pasy v rámci Európskej únie prebehne v najbližších dňoch debata medzi členskými štátmi.
Ich postoje k tejto téme zatiaľ nie sú jasné, jednoznačný názor ešte nepovedala ani slovenská vláda. Aby tento návrh vošiel do praxi, bude treba súhlas väčšiny, možnože aj všetkých 27 krajín EÚ.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.


