
Zvolenská nemocnica je v kritickom stave: 41 zamestnancov je nakazených koronavírusom
Minister zdravotníctva Marek Krajčí však aj napriek kritickej situácii vo viacerých nemocničných zariadeniach na Slovensku nepovažuje za potrebné zriadenie poľnej nemocnice.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Zvolenská nemocnica hlási problém. V súčasnosti má totiž 41 zamestnancov pozitívnych na ochorenie COVID-19 a jedného s podozrením na túto chorobu. Pre TASR to v pondelok povedala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.
Podľa nej je v nemocnici pozitívnych na nový koronavírus aj 48 pacientov.

S podozrením na ochorenie COVID-19 sú v tomto zariadení štyria pacienti, ďalší štyria si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. „Nemocnica má celkovo reprofilizovaných 80 lôžok pre pacientov pozitívnych na nový koronavírus, 70 sú na bežnom lôžku, šiesti si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a štyria sú na oddelení JIS.“
V tomto zdravotníckom zariadení od konca septembra minulého roka platí zákaz návštev pacientov. Z preventívnych dôvodov trvá tento stav aj naďalej, aby sa medzi ľuďmi nešíril nový koronavírus. Rovnako platí v súčasnosti aj zákaz prítomnosti otca pri pôrode.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1639 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Mobilné odberové miesto zvolenskej nemocnice na bezplatné antigénové testovanie verejnosti sa nachádza v priestoroch klubu dôchodcov v blízkosti nemocnice na Ferjenčíkovej ulici. Odbery robia každý pracovný deň od 10.00 do 14.00 h.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí však aj napriek kritickej situácii vo viacerých nemocničných zariadeniach na Slovensku nepovažuje aktuálne za potrebné zriadenie poľnej nemocnice. „Treba si uvedomiť, že my nemáme problém s nedostatkom lôžok alebo technicko-materiálneho vybavenia, my máme problém s personálom,“ uviedol.
Minister si myslí, že aj keby na Slovensko prišli pomôcť zdravotníci zo zahraničia, vedeli by ich uplatniť aj priamo v nemocniciach. Ako poznamenal, napríklad galantská nemocnica má takmer 300 kyslíkových lôžok, no momentálne ich vie poskytnúť len okolo 100.
„Aj keby sme mali viac personálu, máme dostatok akútnych lôžok, kde by sme vedeli oveľa viac navýšiť kapacity, o ktorých v súčasnosti hovoríme, bez toho, aby sme potrebovali stavať nejakú poľnú nemocnicu,“ dodal.
Poľnú nemocnicu majú k dispozícii napríklad Ozbrojené sily (OS) SR. Je však zameraná prioritne na poskytnutie pomoci pri bojových zraneniach. Vojaci rovnako upozornili na chýbajúci personál, keďže vojenskí lekári pomáhajú v nemocniciach.
„Z pohľadu OS SR sa javí racionálnejšie riešenie rozširovanie nemocníc pre pacientov s ochorením COVID-19 reprofilizáciou lôžok, využívanie vhodných objektov v blízkosti nemocníc na vytváranie nových lôžok a posilnenie vyťažených nemocníc zdravotníckym personálom,“ skonštatovali. Vycvičili tiež krízových sanitárov, ktorí už pomáhajú zdravotnému personálu v preťažených nemocniciach.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.



