Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 16. 1. 2021 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
7
Viktor Kniš
28. december 2020, 11:59
Čas čítania: 4:30

Otázky a odpovede: Je očkovanie proti koronavírusu povinné a môžem si vakcínu kúpiť na internete a pichnúť sám?

Očkovanie na Slovensku je dobrovoľné. Strategický plán ministerstva zdravotníctva ráta so 4 fázami očkovania.

Viktor Kniš
28. december 2020, 11:59
Čas čítania: 4:30
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Otázky a odpovede: Je očkovanie proti koronavírusu povinné a môžem si vakcínu kúpiť na internete a pichnúť sám?
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Najprv zdravotníci a ohrozené skupiny (avšak tiež politici a silové zložky), do Veľkej noci aj bežná populácia. Taký je slovenský plán očkovania proti koronavírusu. 

 

Človek, ktorý sa zaočkuje, je v takom bezpečí, že si potenciálne môže zložiť rúško. Vyhlásil to v TV Markíza prvý zaočkovaný Slovák – infektológ a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry. „Výborný pocit, je to moja sedemnásta vakcína,“ povedal pred kamerami známy lekár a dodal, že všetkým odporúča, aby sa dali zaočkovať.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Či bude očkovanie proti koronavírusu povinné
  • Ako proces očkovania prebieha
  • Prečo si nemôžeš kúpiť vakcínu z internetu
  • Ako je možné, že vedci vyvinuli vakcínu tak rýchlo a prečo je bezpečná
  • Prečo sa nemusíš báť vedľajších účinkov
  • Kedy sa budeš môcť zaočkovať aj ty

Vakcínu vyvinuli podozrivo rýchlo. Je vôbec bezpečná?

Skutočné dôvody, prečo bola vakcína vyvinutá tak rýchlo, zhrnulo ministerstvo zdravoníctva SR

  • Vývoj vakcíny sa stal absolútnou prioritou vo vedeckých a farmaceutických kruhoch
  • Pri vývoji vakcíny bolo možné nadviazať na výskum a vývoj vakcíny na ochorenie MERS
  • Spoločnosti a úrady zefektívnili procesy a znížili byrokratickú záťaž, síce s riskom, avšak nie na úkor bezpečnosti (napr. firmy začali s výrobou vakcín ešte pred finálnym schválením)
  • Kvôli závažnosti pandémie ľahko našli dobrovoľníkov na klinické testy

Vakcínu schválila aj Európska lieková agentúra, ktorá vysvetľuje, že všetky dôležité fázy predklinického a klinického skúšania prebehli v riadnej dĺžke, aj keď na nich pracovali paralelne. 

 

 

Otázky a odpovede:
Zdroj: MZ SR

Prekonal som koronavírus, mal by som sa dať zaočkovať? 

Na očkovanie budú mať na Slovensku ľudia možnosť prihlásiť sa 90 dní po prekonaní koronavírusu. Človeku, ktorý Covid-19 prekoná, sa v tele vytvoria protilátky, vďaka ktorým je neskôr telo istý čas schopné bojovať s vírusom bez pomoci. 

 

„Je predpoklad, že keď človek prekoná koronavírus, najbližší mesiac, dva, tri koronavírus určite nedostane. Otázne je, koľko imunita po prekonaní koronavírusu pretrváva. To je vec prebiehajúcich štúdií,“ povedal Refresheru lekár Visolajský. 

Ako prebieha očkovanie?

Registrácia na očkovanie bude prebiehať podobne ako na PCR testy, bude potrebné vyplniť formulár na korona.gov.sk a počkať na potvrdzujúcu SMS s dátumom a časom. 

 

Pred zaočkovaním absolvujú pacienti na Slovensku antigénový test. Očkovať sa totiž môžu len tí, ktorí aktuálne neprekonávajú ochorenie Covid-19. Testy na protilátky (v určitom počte ich majú tí, ktorí ochorenie prekonali) sú zatiaľ predmetom diskusie.

 

Vakcína sa podáva do ramena, v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Je určená pre dospelých nad 18 rokov. Po vpichu počká pacient 30 minút na mieste, keby sa prejavili nežiadúce účinky.

Ako vakcína funguje? 

Existujú rôzne typy vakcín. Tzv mRNA vakcína od Pfizer a BioNTech  má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii. Koronavírus používa na vstup do buniek tzv. spike proteín. Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na jeho tvorbu. Imunitný systém vďaka tomu v prípade nákazy rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu. Spike proteín je len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.

 

Vakcína od Pfizeru a BioNTechu je podľa dát z klinického testovania  maximálne účinná po týždni až dvoch od podania druhej dávky, uvádza New York Times. Vakcína od týchto výrobcov je účinná bez ohľadu na vek či váhu pacienta. 

 

Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka má skúsenosti s vývojom vakcín. V tomto videu vysvetľuje, ako vakcíny fungujú a ako sa odlišujú.

Odkiaľ máme na Slovensku vakcíny? 

Členské štáty Európskej únie si vakcíny objednávajú spoločne. Následne sa pomerovo podľa počtu obyvateľov rozdelí aj počet ampuliek. Z celkového počtu vyrobených vakcín dostane v rámci EÚ Slovensko 1,22 % vakcín. Únia celkovo prerozdelí približne 2,8 miliárd dávok. 

 

Vakcíny od Pfizer a BioNTech nebudú jediné, ktorými sa na Slovensku bude očkovať. EÚ podpísala dohody o dodávke aj so spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson,Moderna a CureVac. Slováci nebudú mať na výber očkovaciu látku, všetky, ktoré budú schválené Európskou liekovou agentúrou sa považujú za rovnako bezpečné. 

 

Charakteristika vakcín a stav vývoja k začiatku decembra 2020
Charakteristika vakcín a stav vývoja k začiatku decembra 2020 Zdroj: MZ ČR

Platí sa za očkovanie? 

Nie. Očkovanie na Slovensku je zadarmo, ministerstvo zdravotníctva umožní zaočkovať sa každému občanovi Slovenska, ktorý je držiteľom zdravotného poistenia. 

Môžem si kúpiť vakcínu na internete a pichnúť si ju sám?

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1605 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

V žiadnom prípade. Farmaceutické spoločnosti nateraz ani neponúkajú vakcínu na predaj súkromným spoločnostiam či jednotlivcom, nakupovať tak môžu len vlády na základe vopred podpísaných dohôd. Vakcína od Pfizer a BioNTech sa skladuje v špeciálnych mraziacich boxoch s teplotou približne - 70 stupňov Celzia. Naviac, očkovať by mal len vyškolený zdravotnícky personál. 

Koľko obyvateľov Slovenska sa bude musieť zaočkovať, aby sme mohli opäť žiť bežný život? 

Slovensko má preddohodnutých a zarezervovaných 17 miliónov kusov vakcín od piatich výrobcov, v sobotu prišlo prvých 9750 dávok. Národná stratégia očkovania ráta s celkovým preočkovaním 3,3 milióna obyvateľov.

 

Cieľom je zaočkovať aspoň 65 až 70 % populácie, aby sa efekt vakcinácie prejavil a mohli sme výrazne zmierniť opatrenia, resp. sa vrátiť k životu ako v roku 2019, vyhlásil pred časom infektológ Pavol Jarčuška. Rátajú sa aj tí, ktorí už ochorenie prekonali. 

Kedy na mňa príde rad?

Očkovacia stratégia Slovenska má 4 fázy. V tej prvej budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako by mali byť medzi prvými zaočkovanými aj zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek. 

 

Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že očkovacia látka by širokej verejnosti mala byť k dispozícii okolo Veľkej noci 2021. Celkový počet 3,3 milióna obyvateľov chcú stihnúť zaočkovať do konca budúceho kalendárneho roka. 

 

Otázky a odpovede: Je očkovanie proti koronavírusu povinné a môžem si vakcínu kúpiť na internete a pichnúť sám?
Zdroj: MZ SR

Bude očkovanie povinné? 

Nie, očkovanie je absolútne dobrovoľné. V minulosti premiér Igor Matovič naznačil, že na samite EÚ otvorili členské štáty diskusiu o tom, či by mali mať zaočkovaní ľudia privilégiá, resp., či bude umožnené cez hranice cestovať len ľuďom s očkovacím preukazom. Na takejto otázke však v EÚ zatiaľ nepanuje zhoda.

 

Môže sa to zmeniť v prípade, ak by bol o vakcínu príliš nízky záujem. Ani letecké spoločnosti či organizátori hromadných akcií zatiaľ masívne nediskutujú o tom, že by vstup do lietadla či areálu umožnili len zaočkovaným, hoci už niektoré aerolinky takúto politiku ohlásili. 

Kde sa mám dať zaočkovať?

Očkovať sa z logistických dôvodov zatiaľ bude len v očkovacích centrách v slovenských nemocniciach. Momentálne ich je pripravených približne 15, celkovo sa ráta s 25 očkovacími miestami. Postupne je v pláne vytvoriť očkovacie centrum v každom okrese. 

Hrozí mi alergická reakcia alebo vedľajšie účinky?  

Počas testovania vakcíny Pfizer a BioNTech avizovalo vedľajšie účinky približne 21 % zaočkovaných, informuje štúdia NEJS. Boli však mierne a odzneli do 48 hodín od zaočkovania. V súvislosti s očkovaním nezomrel ani jeden pacient.

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozornil, že najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria medzi ne bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka. 

Má očkovanie nejaké výnimky? Kto by sa mal a nemal očkovať? 

Vakcínu na Slovensku dostanú pacienti nad 18 rokov. Očkovanie sa neodporúča pre tehotné ženy, keďže ani táto skupina nebola zaradená do testovacej vzorky v rámci klinických testov.

 

Podľa príbalového letáku Pfizeru sa mRNA vakcína nepodávala ani pacientom, ktorí v minulosti prekonali vážne alergické reakcie (napr. anafylaxia).

 

Naopak, očkovanie sa vysoko odporúča pacientov so zníženou imunitou vrátane onkologických či transplantovaných pacientov a cukrovkárov. 

Vo svete sa objavili nové mutácie koronavírusu. Bude táto vakcína účinná? 

Vyzerá to tak, že s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Predpoklady odborníkov by mali čoskoro potvrdiť štúdie a testy. 

 

Otázky a odpovede: Je očkovanie proti koronavírusu povinné a môžem si vakcínu kúpiť na internete a pichnúť sám?
Zdroj: MZ SR
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Lukáš Grinaj Tagy: vakcína
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
8
Zdielať
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.