Výskumná štúdia priniesla nečakané výsledky, keď prvýkrát našla mikroplasty priamo v placente.
Náš život si dnes nevieme predstaviť bez mikroplastov. Aj keď tieto miniatúrne častice ani voľným okom nezahliadneš, v súčasnosti prenikli do takmer každej oblasti bežného života.
Skupina talianskych gynekológov preto prišla s nápadom preskúmať placentu viacerých tehotných žien, či mikroplasty dokázali preniknúť priamo do nej a mohli by potenciálne ovplyvniť vývoj dieťaťa, upozorňuje The Guardian.
'The health impact of microplastics in the body is as yet unknown. But the scientists said they could carry chemicals that could cause long-term damage or upset the foetus’s developing immune system' https://t.co/6bbtZLrRN4 #plasticpollution
— Blue Planet Society (@Seasaver) December 22, 2020
Štúdia dopadla tak, ako sa predpokladalo. Spomedzi šiestich tehotných žien našli vedci stopy mikroplastov v placente štyroch z nich. V tejto placente zaznamenali približne desiatku častíc mikroplastov, ale keďže celkovo otestovali len po štyri percentá placenty, netrúfajú si odhadovať, aké veľké množstvo mikroplastov sa v nej skutočne vyskytuje.
Výsledok je prelomový najmä preto, že mikroplasty sme v placente našli vôbec prvýkrát v histórii, a tak sa zrejme spustí kolotoč dodatočných výskumov a štúdií. Momentálne nie je jasné, aký konkrétny vplyv môže mať prítomnosť týchto častíc v placente na samotný vývoj a zdravie bábätka v matkinom bruchu. Vedci však vyjadrili obavu, že by mohli niektoré oblasti vývoja brzdiť.
Gynekológ Antonio Ragusa, ktorý viedol výskumný tím analyzujúci tieto placenty, vyjadril obavu o to, ako bude rodenie detí vyzerať v budúcnosti.
Vraj boli matky v štúdii z výsledkov šokované a on sám tieto deti prirovnal ku kyborgom. „Je to ako mať dieťa-kyborga, ktoré už nie je zložené len z buniek človeka, ale zo zmesi biologického a anorganického materiálu,“ okomentoval závery štúdie.