Každý príbeh firmy, kde sa začne skloňovať slovo krach, je smutný. Tento rok však mnohé slovenské spoločnosti končia pre nepredvídateľnosť okolo situácie pandémie koronavírusu. Odborníci odhadujú, že budúci rok budú bankroty firiem časté.
Napriek tomu, že sa svetová ekonomika nachádza v najneistejších vodách, od poslednej svetovej vojny, dôsledky, ktoré spôsobujú najrôznejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu po celom svete pocítime naplno až v roku 2021. Odhadujú to viacerí významní ekonómovia sveta.
Ohrozené firmy
Je to logické, vzhľadom na to, že mnohé spoločnosti ešte čerpajú alebo dofinancujú svoje prevádzky z vlastnej rezervy. Problémy nastanú, keď sa im tieto peniaze minú. Poradenská spoločnosť Bisnode už v roku 2019 varovala pred mnohými nezdravými slovenskými spoločnosťami. Podľa jej analýzy malo v tom čase podnikať až 31 977 rizikových firiem a ďalších 1 592 firiem, ktorým hrozil úpadok. Celkovo vtedy Bisnode preveroval 217 563 firiem na Slovensku. Analýza podnikateľskej základne tak ukázala, že krachom je na našom trhu ohrozená každá šiesta firma.
Aj táto analýza vznikla na základe toho, že sa očakávalo, že sa skončí takzvaný ekonomický cyklus. Mnohí ekonómovia posledné dva roky varovali, že čoskoro nastane pokles. No na enormné výpadky, ktoré so sebou priniesol koronavírus, neboli pripravené ani najsilnejšie svetové trhy. Každá krajina sa so svojou ekonomickou situáciou vyrovnáva podľa svojich možností.
Na Slovensku zatiaľ podniky siahajú viac po čiastočnom prepúšťaní svojich zamestnancov alebo znižovaním nákladov. Medzi najohrozenejšie podniky patria najmä tie z gastrobiznisu, cestovného ruchu a najrôznejšieho kultúrneho charakteru. Na Slovensku je 12-tisíc gastropodnikov, ktoré zamestnávajú približne 50-tisíc ľudí. Odhad je, že až 40 percent budúci rok neprežije.
Firmy ešte stále mohli žiadať o dočasnú ochranou pred konkurzom, táto možnosť zatiaľ platí do konca roka. Niektorým žiadateľom sa zrejme skončí už budúci rok a to môže spôsobiť nárast bankrotov.
Zázračné oživenie, (ne)skutočný krach
Ako prvý veľký zamestnávateľ ohlásil v marci hromadné prepúšťanie nábytkársky Decodom. Až 903 zamestnancov z 1170 pracovníkov, malo zostať na úrade práce. Slovenská spoločnosť to zdôvodňovala tým, že vládou oznámené ekonomické opatrenia sú nedostatočné a pokrývajú iba zlomok nákladov firmy.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorá slovenská letecká spoločnosť skrachovala a prečo
- Ktorá klenotnícka firma na Slovensku skončila
- Prečo skončila známa firma, ktorá vyrábala turistické potreby a oblečenie