Známy YouTuber znova urobil slepý test fotoaparátov. Umiestnenie iPhonov prekvapilo.
Na základe čoho si vyberáš nový smartfón? Je to najmä cena? Alebo výdrž batérie? Mnohým záleží primárne na kvalite fotoaparátu. Anketa s miliónmi hlasov bežných ľudí ukázala, že v súčasnosti je kvalita kamery pre nich v mobile nepodstatná.
Marques Brownlee je s 13 miliónmi odberateľmi asi najznámejším a najobľúbenejším tech youtuberom dneška. Už tradične na konci roka pripravuje slepý test fotoaparátov mobilov a hlasovať necháva svojich fanúšikov. A nie je ich málo. Tento rok mu prišlo až 10-milionov hlasov od stoviek tisíc ľudí. Postup bol jednoduchý – mali hlasovať ktorá z dvoch fotiek sa im viac páči.
Išlo o klasické play-off kde vytvoril nie zásadne cenovo odlišné dvojice, z ktorej vždy po každom kole postúpil jeden. V prvom kole teda súťažilo 8 párov telefónov. Z každého páru boli na Instagrame a Twitteri tvorcu videa dva rovnaké zábery. Jednoduchým hlasovaní si tak každý vybral tú krajšiu fotku.
Všetky zábery robil v automatickom režime a nijako ich neupravoval.
Po prvom kole tak vypadli aj favoriti ako iPhone 12 Pro Max alebo OnePlus 8 Pro. V druhom kole ľudia hlasovali za najlepšiu fotografiu spomedzi 4 párov mobilov. Už nešlo o interiérovú scénu človeka, ale jedla. So zameraním sa na prezentáciu farieb aj dynamického rozsahu.
Do finále sa dosť prekvapujúco dostali Xiaomi Mi 10 Ultra, ktorý má výborné hodnotenia kamery, ale predáva sa len na čínskom trhu a Asus Zenfone 7 Pro. Ten sa nakoniec stal víťazom.
Stovky tisíc ľudí rozhodli v slepom teste, kde nemali tušenie za aký konkrétny model alebo značku hlasujú, že sa im najviac páčia fotografie z modelu Asus Zenfone 7 Pro. Predbehol tak Huawei Mate 40 Pro, Pixel 5, Sony Xperiu 1 II a aj Samsung Galaxy Note 20 Ultra.
Čo z toho vyplýva? Je pomerne nenápadný model od firmy, ktorá nie je až tak známa svojimi smartfónmi to najlepšie na trhu? Nie tak úplne.
Kto je víťaz
Asus Zenfone 7 Pro sa koncom augusta svojou výbavou zaradil medzi to najvýkonnejšie na trhu. Pridal dve prekvapenia. Prvým bol výklopný modul s fotoaparátmi. Vďaka špeciálnej konštrukcii sa trojica zadných kamier dá vyklopiť a fungovať ako predné selfie kamery.
Takže technicky je Zenfone 7 Pro mobil s jednoznačne najlepšou prednou kamerou na trhu. Daňou za to je, že mobil nedisponuje certifikátom odolnosti voči vode a prachu.
Druhým prekvapením je, že mobil so 6,67-palcovým 90 Hz full HD+ Amoled displejom, Snapdragonom 865+, podporou pre dve SIM a microSD karty a s batériou s kapacitou až 5 000 mAh mal oficiálnu cenu 800 eur. Dnes sa predáva už za 700 eur. Ide tak o jeden z najlepších pomerov výbavy a ceny. A teraz to má byť ešte najlepší fotomobil na trhu.
Technicky nie, prakticky áno. Tento veľký slepý test znova ukázal, že na kvalitu fotografií robených mobilmi sa treba pozerať triezvo. Ako Brownlee vysvetľuje, aj tento rok platilo pravidlo, že z dvoch porovnávaných fotografií vždy vyhrala tá jasnejšia. A ak bol jas vyrovnaný, vyhrala tá s vyššou saturáciou – teda tá farebnejšia. Ostatné parametre ako dynamický rozsah, zachovanie detailov alebo úroveň bielej nehrali až takú úlohu.
To všetko totiž vychádza z faktu, že ľudia fotky hodnotili na Twitteri a Instagrame. Na sociálnych sieťach každý obrázok prechádza kompresiou a teda aj citeľným znížením kvality. Inak povedané, Asus Zenfone 7 Pro je najlepší mobil na robenie fotografií pre sociálne siete. A dalo by sa povedať, že to je v dnešnej dobe viac ako podstatné.
Ruku na srdce, aké percento všetkých fotografií z tohto roka si robil mobilom a nie klasickým fotoaparátom? A aké percento z nich si zverejnil iba na sociálnych sieťach a aké vytlačil na kvalitný fotopapier vo formáte aspoň A4?
A to nehovoríme o kvalite displejov mobilov a laptopov, ktoré na vnímanie kvality fotografie tiež veľmi výrazne vplývajú. Aby si nebol prekvapený, že ozaj úchvatná fotka na výbornom displeji tvojho nového mobilu zrazu na Facebooku vôbec nevyzerá tak pekne.
Tento veľký test znova ukázal, že hoci Galaxy Note 20 Ultra alebo iPhone 12 Pro Max sa v odborných a detailných testoch a recenziách označujú za najlepšie fotomobily dneška, je to relatívne. Najmä pre tých, ktorí všetky svoje diela zverejňujú na sociálnych sieťach.
Platí zlaté pravidlo, že na dobrú fotografiu potrebuje človek najprv dobré oko a nie dobrý aparát.