Globálne otepľovanie a klimatická kríza nie sú len tak nejaké pojmy, ale naše každodenné problémy, ktoré sa budú zhoršovať, ak nič neurobíme.
Ekologická kríza je pálčivejším problémom, ako by si si možno myslel. Aj napriek tomu, že jej následky vidíme aj na Slovensku, mnohí ju stále nevnímajú dostatočne. Nie je to tak dávno, čo internetom kolovala petícia Za klímu, keďže sa síce Slovensko zaviazalo k zníženiu uhlíkových emisií, no konkrétne kroky na riešenie klimatickej krízy chýbajú. Čo Slovensko robí pre riešenie klimatickej krízy a ako môžeš prispieť ty ako jednotlivec?
Európa má za spoločný cieľ podniknúť kroky, ktoré budú riešiť klimatickú krízu. O niektorých z nich hovorili v rámci diskusie „Európa v klimatickej pohotovosti - Ako prispievame k riešeniu globálnej ekologickej krízy?“ europoslanci Ivan Štefanec, Michal Wiezik, Martin Hojsík a Róbert Hajšel.
Klimaticky neutrálny kontinent do roku 2050
Slovensko sa podpisom Parížskej dohody zaviazalo k zásadnému zníženiu uhlíkových emisií a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality v roku 2050. V rámci tejto dohody sa nielen naša krajina, ale celá Európa zaviazala stať klimaticky neutrálnym kontinentom. Ivan Štefanec v diskusií priznal, že „dnes naša krajina na zníženie emisii pripravená nie je, to však neznamená, že na to nemáme priestor.“
Podľa europoslancov je však európska ekonomika priekopnícka a máme našliapnuté inšpirovať celý svet. Okrem toho je pozitívnou správou, že sa po výsledku volieb v USA Joe Biden prihlásil k myšlienke Európskej zelenej dohody.
Okrem týchto krokov má Európska komisia za cieľ udržať globálne otepľovanie pod 1,5°C, čo sa však zatiaľ nedarí. Martin Hojsík apeluje na to, že by mal začať každý sám od seba. „Je potrebné zredukovať vypúšťanie emisií do roku 2030 o 65 % oproti úrovni z roku 1990. Momentálne je v Európskej únii zredukovaných v priemere len 22 % a na Slovensku 40 %,“ zhrnul v diskusii konkrétne čísla Michal Wiezik.
Čo môžeš urobiť ty?
Europoslanci a klimatickí aktivisti bojujú za konkrétne kroky k zlepšeniu životného prostredia z hľadiska legislatívy. Dôležití sú však aj jednotlivci, ktorí môžu rovnako prispieť k riešeniu klimatickej krízy. Podľa Michala Wiezika je dôležitá uhlíková neutralita.
Tento pojem je spájaný hlavne s dopravou, výrobou energie, poľnohospodárstvom a priemyselnými procesmi. Ty môžeš k jej znižovaniu dopomôcť napríklad tým, že sa namiesto auta budeš presúvať peši či na bicykli, pri nákupe budeš voliť produkty od lokálnych producentov, aby tvoj tovar nemusel cestovať dlhú diaľku a vytvárať tak zbytočné emisie. Sú to malé kroky, ktorými môžeš aj ty dopomôcť k zmenšeniu uhlíkovej stopy.
52 tipov na ochranu biodiverzity
Okrem toho dal Michal Wiezik do pozornosti 52 tipov na ochranu biodiverzity. Najprv si však v krátkosti vysvetlíme, čo to tá biodiverzita vôbec je. Biodiverzita je všadeprítomná a aj my ľudia sme jej súčasťou. Pozostáva z troch hlavných prvkov. Z rôznych typov druhov, ktoré žijú na Zemi vrátane živočíchov, rastlín, zeleniny, húb, rias, baktérií či dokonca aj vírusov. Druhým prvkom sú samotné rozdiely medzi jednotlivcami tých istých druhov. Tretím prvkom sú rôzne ekosystémy, ako napríklad lesy, koralové útesy a druhy, ktoré ich obývajú a vzájomne tu pôsobia.
Zachovanie biodiverzity je veľmi dôležité pre naše fungovanie, čo môže byť ohrozené, keďže sa na ňu vytvára stále väčší tlak. Znečisťujú sa moria, oceány, do ovzdušia sa vypúšťa čoraz viac skleníkových plynov. Patrí sem tiež nadmerný rybolov, odlesňovanie a mnoho ďalšieho. Prispieť k zachovaniu biodiverzity však môžeš aj ty. Inšpiruj sa týmito tipmi a prečítaj si o nich viac tu.
Medzi tipmi nájdeš napríklad:
- Používam svoj mobilný telefón čo najdlhšie
- Vyberám si biokozmetiku
- Znižujem konzumáciu mäsa
- Podporujem projekt zalesňovanie
- Znižujem spotrebu papiera a kartónu
To je len zlomok z tipov, ktoré tu nájdeš. Môžeš si vybrať niekoľko z nich, prípadne sa pokúsiť aplikovať každý týždeň jeden. Ak sa chceš o budúcnosti Európy aj Slovenska z hľadiska klimatickej krízy dozvedieť viac, môžeš si diskusiu pozrieť zo záznamu na tomto odkaze.