Vraj by sme sa mali naučiť žiť s koronavírusom.
„Nevidíme vôbec žiadny dôvod na predĺženie núdzového stavu,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda Smeru Robert Fico. Igor Matovič a jeho ministri si podľa jeho slov skáču po jazyku, keď hovoria o úspechu celoplošných testovaní a súčasne hovoria, že je dôležité prijímať nové opatrenia. Dodal, že „Igor Matovič a jeho spoločnosť nepredložili žiadne relevantné dôvody, prečo predĺžili núdzový stav“.
Núdzový stav je vraj nezmyselný
Tento stav je nezmyselný a ľudí poškodzujúci, vyhlásil Robert Fico. „Núdzový stav a obmedzenia, ktoré Matovič nachystal verejnosti, budú platiť aj počas vianočných sviatkov,“ pripomenul ďalej. Obdobie Vianoc bude podľa neho pre ľudí s platnými obmedzeniami obzvlášť náročné.
Podľa neho nemalo vyhlásenie či predĺženie stavu žiadny vplyv na vývoj koronavírusovej pandémie na Slovensku. Vraj ho však potrebuje premiér Igor Matovič a predĺžil ho zo strachu.„Núdzový stav vyhlásil Igor Matovič len preto, lebo sa bojí protestov. On sa teší z toho, že 17. novembra ľudia nemôžu ísť von protestovať proti jeho vláde.“
Fico doplnil, že keby bol dnes Smer vládnucou stranou, nepredĺžili by núdzový stav. Miesto toho by sa chceli naučiť žiť s koronavírusom, pretože pandémia vraj tak rýchlo nezmizne. „Musíme sa to naučiť, preto považujeme ponuky pre reštaurácie a fitnescentrá za nezmyselné.“ Kritizoval aj celoplošné testovanie, certifikáty nazval pos*atými papierikmi a cestovanie cez okresy len s povolením porovnal k totalizmu.
Vláda klame, keď tvrdí, že nemá zdroje na pomoc podnikateľom, povedal ďalej bývalý premiér. „Pomoc, ktorú vláda dáva podnikateľom a ľuďom, je prakticky najnižšia v Európskej únii. Pre nich je celá pandémia dobrá akurát tak na to, aby prežili a aby robili ľuďom zle.“
Keby normálne fungovala vláda, Richard Sulík by buď sám podal demisiu, alebo by ho z pozície odvolali, povedal ďalej. Reagoval tým na dnešnú prestrelku statusov a tiež reakciu premiéra na tlačovej konferencii. Sulík kritizoval komunitné testovanie, nový návrh, ktorý včera predstavil premiér. Matovič na to zareagoval s tým, že sa minister hospodárstva vraj správa ako v škôlke.
Je presvedčený o neúspešnom odvolávaní vlády, miesto toho by sme vraj mali mať referendum
Smer-SD chce podať aj návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde, nielen špecificky Matovičovi. „Máme na stole 26 podpisov,“ povedal. Všetci členovia strany Smer-SD návrh podpísali, pričom poslanci, ktorí prešli do strany Petra Pellegriniho Hlas-SD návrh podpísať odmietlo.
„My tú schôdzu zvoláme, presvedčím Pellegriniho a možno aj ďalších. Budete svedkami dvoj- či trojdňovej špiny v parlamente. Budeme hovoriť o tom, že vláda kradne pri nákupe zdravotníckych pomôcok, rozvracia právny štát, ale viete, ako tá schôdza bude vyzerať,“ oznámil. Neverí však v úspešné odvolávanie. „Majú 95 poslancov, majú ústavnú väčšinu v Národnej rade, nikdy sa nám nepodarí povaliť vládu Matoviča.“
Do tohto vraj vopred prehratého boja však idú preto, lebo ľudia to od nich chcú. „Ak je raz predseda vlády psychopat, tak to samozrejme prináša so sebou aj následky,“ povedal. Podporu tomuto návrhu dnes prejavil aj Marian Kotleba za stranu ĽSNS, ktorý vo videu na Facebooku pozýval Fica do spolupráce. Tento návrh nekomentoval, miesto toho sa ľudí opýtal, či sú pripravení na referendum.
Vraj vníma, že dôvera ľudí Matovičovej vláde veľmi poklesla a ľudia sú nespokojní. „Poďme sa spolu rozprávať, či ste pripravení prísť podpísať petičné hárky – to asi nebude taký problém, vyzbierať 350-tisíc podpisov. Ale referendum vyžaduje účasť viac ako 50 % registrovaných voličov,“ vysvetlil. K tomu, aby bolo referendum úspešné, by muselo pozitívne na otázku v referende odpovedať aspoň 50 % z týchto ľudí.
Predčasné voľby vďaka referendu vníma ako jediný spôsob, ako odvolať Matoviča a rozbiť súčasnú vládu. Ak bude prejavená vôľa verejnosti, verí, že toto je cesta, ako poslať Matoviča podľa vlastných slov do čerta a Smer-SD využije svoju štruktúru na to, aby vyzbierali podpisy.
Mimoriadnu schôdzu a vyjadrenie nedôvery vlády však vraj musia absolvovať, lebo je to bežný opozičný spôsob. Jediná cesta je tak podľa neho mať voľby, buď klasické o tri roky, alebo predčasné, ktoré môžu nastať aj na základe výsledku referenda.
„Je to pre mňa taký istý štátny sviatok ako iné štátne sviatky,“ povedal k 17. novembru. Prirovnal ho k iným sviatkom a povedal, že má jednoducho historickú hodnotu. K pripravovaným protestom v ten istý deň povedal len toľko, že právo na protest podporuje a rešpektuje, pretože núdzový stav považuje za nezákonne vyhlásený. V Bratislave sa pripravujú aspoň dva protesty: na jeden pozývajú Ultras Slovana, na druhý verbuje bývalý poslanec Peter Marček, pozýval naň už aj Milan Mazurek z ĽSNS.
Je podľa neho dôležité, aby sa protestov ľudia mohli pokojne a demokraticky zúčastniť a mohli vyjadriť svoj názor na vládu. Nesúhlasí s tým, že vláda avizuje zásah aj pomocou vojenskej polície, zároveň však kategoricky odmietol akékoľvek násilie a zneužívanie detí. „17. novembra urobíme tiež protest,“ povedal. Tento protest však nespája so žiadnou inou akciou organizovanou v ten istý deň.