Pripravili sme prehľad všetkých dostupných informácií k celoplošnému testovaniu na koronavírus. Najväčšia logistická operácia v krajine bude prebiehať pod taktovkou ozbrojených síl.
– celoplošné testovanie bude prebiehať počas dvoch víkendov (31. októbra, 1. novembra + 7. novembra, 8. novembra)
– otestovať sa môžeš kdekoľvek na Slovensku, nemusíš cestovať na miesto trvalého bydliska
– ak nedôveruješ štátnemu testovaniu, môžeš si zaplatiť test v súkromnom laboratóriu
– vláda odporúča dôchodcom nad 65 rokov, aby zostali doma
– testovanie je dobrovoľné, ale podľa premiéra ten, kto nepôjde na test, by mal zostať v karanténe dva týždne
– polícia bude počas dvoch týždňov kontrolovať certifikáty z testov v uliciach
– koho chytia policajti na ulici bez testu, bude môcť dostať pokutu až 1650 eur
– spustí sa testovanie na hraniciach pre každého, kto príde na Slovensko
Počas dvoch víkendov na prelome októbra a novembra pretestuje armáda populáciu Slovenska na prítomnosť koronavírusu. Celoplošné testovanie oznámil Igor Matovič na tlačovej konferencii v sobotu s tým, že na mnohé z otázok zatiaľ nemajú odpoveď. Aj v utorok 20. októbra, teda 3 dni pred pilotným testovaním na Orave a v Bardejove nemajú Slováci jednoznačné odpovede na otázky, ako bude testovanie prebiehať, čo sa bude diať priamo na odbernom stanovisku a čo v prípade, že sa testovania nezúčastnia.
- Čo zatiaľ vieme o dobrovoľnosti, resp. nedobrovoľnosti a nad akými sankciami premiér Igor Matovič premýšľa
- Ako bude prebiehať testovanie v prípade dôchodcov a ohrozených skupín, imobilných ľudí a detí
- Prečo niektorí pochybujú o presnosti antigénových testov a ako prebieha odber
Premiér Igor Matovič povedal, že ak príde na celoplošné testovanie málo ľudí, bude lockdown a nakupovať budeme raz týždenne.
Celoplošné pilotné testovanie na Orave a v Bardejove sa začne v piatok 23. októbra.
Z prieskumu, ktorý robila pre Hospodárske noviny agentúra AKO vyplýva, že viac než 44 percent opýtaných určite príde na celoplošné testovanie. Ďalších 28 percent odpovedalo, že na testovanie asi prídu. Spolu sa tak na testovanie chystá viac ako 70 percent populácie. Čo zatiaľ o testovaní vieme?
Testovanie pravdepodobne bude „dobrovoľné,“ ale...
Podľa premiéra hrozí uzavretie celej krajiny v prípade, že by sa dobrovoľne dalo otestovať len približne 15 až 20 % ľudí. „Ja by som bol najradšej, aby prišlo 99 % ľudí dobrovoľne. Myslím si, že to bude dobrovoľné, ale keď niekto na test nepríde, nebude požívať výhody, ktoré budú vyplývať zo zmien niektorých zákonov,“ odpovedal premiér na otázku, či bude testovanie dobrovoľné.
Sociológ Michal Vašečka si aj vzhľadom na rétoriku predsedu vlády myslí, že ide o tradičný spôsob komunikácie premiéra. „Opätovne zvolil dva hlavné motívy, ktoré používa pravidelne – apelovanie na morálku a zodpovednosť a vyhrážanie sa rôznymi sankciami. Vzhľadom na to je otázne, či by pri takejto komunikácii nebolo lepšie urobiť testovanie povinným,“ odpovedá Michal Vašečka na otázku, ako zatiaľ vníma komunikáciu premiéra na túto tému.
„Ľudí, ktorí odmietnu účasť na dobrovoľnom, i keď odporúčanom testovaní môže byť tak veľa, že to môže poprieť význam tejto akcie, ktorá má svoj význam a môže zmeniť súčasné negatívne trendy,“ hovorí sociológ Vašečka.
Zatiaľ sa hovorí, že bude testovanie dobrovoľné, ale Igor Matovič dodal, že k dobrovoľnosti zrejme pridajú aj sankciu v podobe karantény. „Kto sa nepreukáže akýmkoľvek negatívnym testom, či už zo štátneho testovania alebo zo súkromného, bude nasledujúcich 10 dní v karanténe," povedal Matovič. „Bude zákaz vychádzania pre ľudí, ktorí sa odmietli otestovať,“ špecifikoval.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo zatiaľ vieme o dobrovoľnosti, resp. nedobrovoľnosti a nad akými sankciami premiér Igor Matovič premýšľa
- Prečo je možné, že keď nepôjdeš na celoplošné testovanie, za trest budeš 10 dní doma
- Či sa ťa týka testovanie, ak si práve v zahraničí
- Ako bude prebiehať testovanie v prípade dôchodcov a ohrozených skupín, imobilných ľudí a detí
- Prečo niektorí pochybujú o presnosti antigénových testov, ako prebieha odber a čím sa líšia od viac ako 10-násobne drahších PCR testov
- Prečo neprichádza do úvahy testovanie v stanoch a aké obavy majú občania z testovania v interiéri
- Koľko peňazí dostanú zdravotníci, ktorí budú pomáhať s testovaním a ktorí politici už povedali, že sa zapoja do odberných tímov