Baterkáreň vytvára skvelú komunitu ľudí v Trnave a okolí. Navštíviť ich môže ktokoľvek.
Baterkáreň je prvé re-use centrum na Slovensku, ktoré založili dve kamarátky Jana a Simona. V ich re-use centre si môžeš požičať veci rôzneho druhu, vymeniť oblečenie, či knihy. Okrem toho si môžeš nakúpiť ekologické potreby do svojej domácnosti a načapovať drogériu do vlastných nádob.
Projekt z Trnavy je sociálnym podnikom, ktorý má charitatívny a komunitný rozmer, kde si máš šancu oddýchnuť aj popri šálke kávy so svojimi priateľmi, a tak dobiť svoje baterky novou energiou.
Zároveň sa „baterka“ špecializuje na šírenie osvety a praktické vzdelávanie v oblasti udržateľnejšieho života. Ako re-use centrum má dôležitú úlohu ako prvok fungujúcej obehovej ekonomiky v krajine.
Práve v detailoch a malých krokoch, ktoré si v sebe upevníme, sa skrýva tá individuálna zmena, o ktorej toľko počúvame.
- Aké predmety si môžeš v Baterkárni požičať.
- Je centrum len pre ľudí z Trnavy.
- Akými zásadami sa v Baterkárni riadia.
- Zistíš to, čí sa v Baterkárni platí členské.
- Kto financuje Baterkáreň.
- Aké veci môžeš priniesť do centra aj ty.
- Ako funguje požičiavanie.
Čo všetko môžeme nájsť vo vašom centre Baterkáreň?V prvom rade tu máme bezobalový obchod s drogériou, domácimi potrebami a reuse centrum. Obchodík návštevníkom ponúka drogériu predávanú do vlastných či vratných obalov, prírodnú kozmetiku a rôzne vecičky do udržateľnej domácnosti.
Cieľom centra je predchádzanie vzniku odpadu. Centrum vracia mesačne viac ako 1 000 vecí naspäť do obehu. Oblečenie, knihy, domáce potreby, dekorácie, pomôcky. Vytvárame tak obraz hodnoty tovaru, predchádzame vzniku odpadu a veci z reuse centra sú zároveň cenovo dostupnejšie a pomáhajú komunite a sociálne slabším rodinám alebo jednotlivocom.
View this post on Instagram
Sú nejaké zásady, ktorými sa v Baterkárni riadite?
Udržateľnejšie dokáže žiť naozaj každý. Nech ten výraz znie akokoľvek vágne, základným princípom nášho fungovania je, že každý si u nás niečo nájde. Od začiatočníka po skúseného „zerowastera“.
Práve v detailoch a malých krokoch, ktoré si v sebe upevníme, sa skrýva tá individuálna zmena, o ktorej toľko počúvame. Zároveň sa riadime heslom: „Keď môžem pomôžem“. Vzájomná pomoc je pre nás dôležitá, snažíme sa preto naše aktivity a projekty spájať s pomocou buď iným organizáciám alebo jednotlivcom.
Často organizujeme zbierky pre útulky či azylový dom a podobne. Preto napríklad ponúkame iba mydlá od Azylového domu Tamara, pretože zakúpením jediného mydla zaplatíte jednej žene jednu noc v azylovom dome. Dáva nám to tak zmysel.
Je centrum vašim plnohodnotným zamestnaním alebo sa projektu venujete popri práci?Z časového hľadiska a hľadiska vynaloženej energie ide o prácu na plný úväzok. Keďže sme však sociálnym podnikom, ktorý je financovaný z vlastných zdrojov, je to u nás tak pol na pol. V momentálnej situácii a v systéme, v ktorom fungujeme, si zatiaľ nemôžeme dovoliť venovať sa iba Baterkárni, akokoľvek rady by sme.
View this post on Instagram
Koľko ľudí dnes stojí za projektom Baterkáreň?Janka je srdce baterkárne, má na starosti jej prevádzku a Simona je hlava, manažér, má na starosti úrady, systémy, plány a spolupráce. Okrem toho sú to aj skvelé brigádničky Lucka a Henrieta.
Pomáhajú vám v centre dobrovoľníci?
Áno, bez dobrovoľníkov by baterka vôbec nebola schopná fungovať. Vecí je zo dňa na deň viac a viac. Keďže sa snažíme každú vec kontrolovať, preberať, nachystať, zavesiť na vešiaky, poskladať či komunikovať, ju je toho naozaj veľa. Preto sme v Baterkárni veľmi vďační za našich dobrovoľníkov.