Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 21. 9. 2020 meniny má Matúš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti - Krimi
1
Marián Mauik Biel
10. september 2020, 14:03
Čas čítania: 5:36
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na tieto lúpeže sa nechytá ani La Casa de Papel. Svoje zažili aj Bratislava a Nitra

Od krádeže korunovačných klenotov a slávnych obrazov až po tri nákladiaky hotovosti.

Marián Mauik Biel
10. september 2020, 14:03
Čas čítania: 5:36
Na tieto lúpeže sa nechytá ani La Casa de Papel. Svoje zažili aj Bratislava a Nitra
Zdroj: Brown Safe
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bankové a iné plánované lúpeže nie sú žiaden chvályhodný čin. V reálnom svete to nie je ako obľúbený seriál Netflixu La Casa de Papel (Money Heist) s predlohou akýchsi moderných Robinov Hoodov. Je pravdou, že ak sa zlodejom podarí utiecť, odskáče si to väčšinou len poisťovňa, no aj tak občas dochádza k zraneniam či dokonca úmrtiam nevinných.

 

Len pred pár dňami došlo k druhému najväčšiemu prepadnutiu v histórii Francúzska. V Lyone partia zjavne profesionálov obkľúčila dodávku bezpečnostnej spoločnosti Loomis a po vyhrážaní sa zbraňou musela posádka zlodejom vydať približne 9 miliónov eur.

 

Za posledné roky sa udialo viacero podobných a aj omnoho divokejších lúpeží. Tieto patria k tým, ktorých lup dosiahol desiatky miliónov.

 

 

Výkrik – 100 miliónov dolárov

Presne pred 14 rokmi sa podarilo vypátrať slávny obraz Výkrik od Edvarda Muncha. Iróniou je, že ho ukradli už v roku 1994, ale po pár mesiacoch ho polícia aj s lupičmi vypátrala. V roku 2004 znova obraz ukradla dvojica lupičov z Munchovho múzea v Osle. V tomto prípade to už také rýchle rozuzlenie nemalo.

 

Edward Munch - Výkrik
Edward Munch - VýkrikZdroj: Wikimedia

Dlhé mesiace bez stopy, nepomohla ani odmena 230-tisíc eur za informácie, ktoré by nejako pomohli čin objasniť. Po viac ako dvoch rokoch nakoniec obraz, prekvapujúco v dobrom stave, našli. Polícia však neprezradila, kde a ako. Výkrik od Muncha mal v tej dobe podľa viacerých aukčných siení hodnotu 100 miliónov dolárov, dnes by sa predal aj za 130 miliónov.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1242 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Krištúfková klamala o dovolenke s Kočnerom, Matovič i Kollár o diplomovke. Kauzy novej vlády sa týkajú aj podozrenia z korupcieKrištúfková klamala o dovolenke s Kočnerom, Matovič i Kollár o diplomovke. Kauzy novej vlády sa týkajú aj podozrenia z korupcie
Znásilnili ju v 17 rokoch, teraz robí Slovenka Petra osvetu o sexuálnych útokoch na YouTubeZnásilnili ju v 17 rokoch, teraz robí Slovenka Petra osvetu o sexuálnych útokoch na YouTube
Aké filmy natáčajú 10 najlepší režiséri súčasnosti?Aké filmy natáčajú 10 najlepší režiséri súčasnosti?
VIAC

 

 

Belgické diamanty – 100 miliónov dolárov

Antverpy sú neoficiálnym hlavným svetovým mestom diamantov. Nachádza sa tu najviac spoločností, ktoré drahé kamene skladujú, upravujú, nakupujú a predávajú. Denne do a z Antverp prúdia diamanty v hodnote okolo 200 miliónov dolárov. Nie je preto vôbec zvláštne, že niekoľko najziskovejších lúpeží sa odohralo práve v tomto meste.

 

Jedným z tých najznámejších je prípad z roku 2003, ktorý je tiež ako z Hollywoodu. Skupina zlodejov pod vedením Leonarda Notarbartola sa extrémne sofistikovaným spôsobom dostala do Diamond Center v Antverpách aj napriek tomu, že im v ceste stáli moderné zámky s číselnou kombináciou, pohybové a tepelné senzory a aj oceľové dvere hrubé 45 centimetrov.

 

Ešte sa im aj podarilo vymeniť záznamy bezpečnostných kamier, aby nemohli byť identifikovaní. Odniesli si diamanty v hodnote 100 miliónov amerických dolárov.

 

 

Ako sa občas stáva, jeden člen tímu to pokazil. Nechal na mieste činu nedojedený sendvič, vďaka ktorému polícia získala DNA vzorku, uvádza CNN. Zlodejov nakoniec po niekoľkých mesiacoch pátrania po celej Európe našli a odsúdili. Väčšinu ukradnutých diamantov sa však nikdy nepodarilo vypátrať.  

 

Najväčšie lúpeže posledných desaťročí, ktoré boli ako z filmov
Zdroj: Needpix.com

O desať rokov neskôr zas skupina ôsmich lupičov prezlečených za policajtov prerazila plot letiska v Bruseli a namierila si to k lietadlu, ktoré s pasažiermi do Zürichu tajne prevážalo aj neupravené diamanty z Antverp. Túto informáciu zlodeji využili. V priebehu troch minút bez jediného výstrelu už boli preč a s nimi aj drahé kamene v hodnote zhruba 50 miliónov dolárov, píše CNN.

 

Diamantová riviéra – 136 miliónov dolárov

Leto 2013 bolo pre juhofrancúzske mesto Cannes nejaké zvláštne. Len v priebehu pár mesiacov v ňom došlo k trom veľkým lúpežiam šperkov.

 

Najprv to bol diamantový náhrdelník v hodnote 1 milión eur, ktorý počas májového filmového festivalu zmizol z hotelového sejfu. A len o pár dní neskôr z festivalovej afterparty v hoteli zmizol ďalší náhrdelník za viac ako 2,6 milióna dolárov. Všetko bez svedkov a objaveného lupu.

 

Najväčšie lúpeže posledných desaťročí, ktoré boli ako z filmov
Zdroj: Maxpixel.net

A potom prišli letné prázdniny a hotel Carlton na azúrovom pobreží organizoval výstavu šperkov. Hotelová ochranka síce bola na mieste, ale išlo skôr o akýchsi vyhadzovačov. Neboli totiž ozbrojení.

 

Naopak, neznámy muž zamaskovaný klobúkom a šálom poloautomatickú zbraň mal. Pod hrozbou, že ju použije, si bez väčšej námahy pozbieral vystavované šperky a zmizol. Prvé správy hovorili o škode 53 miliónov eur. Nakoniec, Philippe Vique, zástupca prokurátora, oznámil, že išlo o šperky v celkovej hodnote necelých 136 miliónov dolárov, píše CNN.

Irak bol zlatá baňa pre lupičov – 1,2 miliardy dolárov

Smutné prvenstvo medzi bankovými lúpežami vo výške odcudzenej sumy si nesie Centrálna banka Iraku v Bagdade. Navyše, v Bagdade sa odohrala aj druhú najväčšia lúpež, píše The Guardian.

 

Žiadny premyslený plán s vyrezávaním okien a laserovým zabezpečovacím systémom, šlo skôr o akési zlyhanie ľudského faktora v spojení s chaosom v krajine. V roku 2003 tesne pred irackou vojnou vtedajšia hlava štátu Sadám Husajn poslal svojho syna Kusaja do štátnej centrálnej banky s vlastnoručne podpísanou žiadosťou. Mali mu vydať viac ako 980 miliónov amerických dolárov v hotovosti. Kvôli národnej bezpečnosti a ochrane pred americkými vojskami.

 

Najväčšie lúpeže posledných desaťročí, ktoré boli ako z filmov
Zdroj: Wikimedia

Banka mu vyhovela a hotovosť vydala. Kusaj na to potreboval tri nákladiaky. Prišlo k invázii a peniaze zmizli. Neskôr počas viacerých razií a aj priamo v Husajnovom paláci vypátrali zhruba 650 miliónov dolárov. Zvyšok sa nadobro stratil.

 

Príbeh má ešte dohru. Taký obrovský balík zlomil morálku aj americkým vojakom, ktorí ho konfiškovali. 35 dôstojníkov bolo zatknutých za spreneveru stoviek tisíc dolárov, ktoré si nechali pre seba a poslali svojim rodinám.

 

Najväčšie lúpeže posledných desaťročí, ktoré boli ako z filmov
Zdroj: Pixabay

Len o štyri roky neskôr v stále nie úplne stabilnej krajine došlo v Dar Es Salaam Bank v Bagdade k inej lúpeži, píše NY Times. Doteraz sa o tomto prípade veľa nevie. Podľa všetkého v tom mali prsty členovia armády a štátni úradníci. V banke bolo totiž neštandardne veľa hotovosti v cudzej mene, konkrétne amerických dolárov.

 

Dvaja až traja členovia bankovej ochranky mali nešpecifikovaným spôsobom ukradnúť spolu až 283 miliónov zo spomínanej súkromnej banky. Práve preto, že sa s lupom dostali cez množstvo policajných aj vojenských zátarás, sa hovorí o tom, že do krádeže mali byť zapletení aj štátni zamestnanci. Páchateľov ani peniaze nikdy nenašli.

 

Švédske korunovačné klenoty – nevyčísliteľná hodnota

Len pred dvoma rokmi sa neďaleko Štokholmu odohrala malá dráma ako z akčného filmu. V katedrále mesta Strängnäs sú vystavené švédske korunovačné klenoty zo 17. storočia. Pozostávajú z dvoch korún, jabĺk a žeziel. Pozrieť si ich môže aj verejnosť. Z nepochopiteľného dôvodu sú uložené len v štandardnej vitríne za bezpečnostným sklom. Možno preto, že by nikomu nenapadlo niečo také kradnúť. Lupiči tak pravdepodobne museli mať veľmi špecifického kupcu.

 

Najväčšie lúpeže posledných desaťročí, ktoré boli ako z filmov
Zdroj: Wikimedia

V júli 2018 tesne pred obedom mali v katedrále dvaja z „turistov“ rozbiť vitrínu a utiecť s dvoma korunami a žezlom k neďalekej zátoke. Tam ich už čakal rýchločln, na ktorom z miesta ušli. Nepomohla ani námorná polícia či helikoptéry.

 

S vetrom vo vlasoch sa mohli dostať do Štokholmu alebo až do Baltského mora. Podľa biskupa Strängnäskej katedrály majú klenoty, samozrejme, určitú umeleckú hodnotu a sú osadené drahými kameňmi. Je to ale neporovnateľne nižšia hodnota, než akú klenoty predstavujú pre celé Švédsko, jeho kultúru a históriu. Klenoty sa, našťastie, minulý rok našli. V smetiaku v Štokholme, píše BBC

 

Najväčšie lúpeže na Slovensku a v Česku

Pražský záťah – 21 miliónov eur 
Pre gigantickú výšku ukradnutých peňazí z lúpeže nemusíme chodiť ďaleko. V susednom Česku tri týždne pred Vianocami roku 2007 došlo v pražskom Žižkove k lúpeži viac ako pol miliardy českých korún, v prepočte 21 miliónov eur. Išlo o takzvaný inside job.


Páchateľom bol František Procházka, pracovník bezpečnostnej agentúry G4S, ktorý celé mesiace manipuloval s doslova tonami bankoviek. Až si nakoniec sto kilogramov z nich nechal. Vlastne sa nedá určiť, či šlo o lúpež alebo krádež. V jednu decembrovú sobotu nastúpil na službu strážnika a nechal do areálu s trezorom vojsť dodávku G4S. V skutočnosti to bola ale falošná dodávka s jeho komplicom.

Naložil štyri tašky bankoviek a dodávka odišla ako inokedy. F. Procházka potom ostal v práci až do večera, skončil šichtu a rozlúčil sa s kolegom ako vždy. Nikto jeho a ani peniaze odvtedy nevidel. O pár mesiacov chytili jeho komplica, ktorý šoféroval, ale stopa nikam ďalej neviedla. Nepomohol ani medzinárodný zatykač. 

Bratislavské námestie – 1,7 milióna eur 
Doteraz najväčšia banková lúpež na Slovensku prebehla počas letného dňa rovno na Námestí SNP v Bratislave v roku 1997. Do vtedajšej pobočky Ľudovej banky vošli dvaja mladí páni a požiadali o vklad hotovosti do trezoru. Keď ich tam pracovníčky banky doviedli, pod hrozbou zastrelenia im museli vydať zhruba 52 miliónov korún. Zamestnanci banky neriskovali a spolupracovali. Nedošlo teda k žiadnemu zraneniu. Páchatelia odkráčali s kufríkmi plnými hotovosti.


Neboli zjavne až takí profesionáli. Postupne v spolupráci s talianskou a rakúskou políciou boli vypátraní. Išlo o trojicu Talianov, dvaja z nich sa narodili na Slovensku. Mali za sebou lúpeže v okolitých krajinách, v Rakúsku po nich ostala aj jedna obeť – majiteľ klenotníctva. Lupiči sedia za mrežami doteraz, peniaze sa však nikdy nenašli. 

Nitrianska spojka – 5,7 milióna eur 
Rok pred lúpežou v Bratislave sa kradlo v ešte väčšom meradle v Nitre. 90. roky boli ozaj divoké. Nešlo ale o žiadny do detailu premyslený plán alebo prestrelku. V podstate išlo skôr o krádež než lúpež. Bohuš Sloboda bol šéfom bankovej bezpečnostnej služby a jednoducho raz vypol kamery, pustil do pobočky VÚB komplicov, otvoril im aj sejf a odniesli si 173 miliónov korún. Peniaze sa nikdy nenašli.


Obvinení dokonca tvrdili, že keď si lup v byte jedného z nich delili, prepadla ich ozbrojená dvojica a polovicu peňazí si odniesla. Malo ísť o podraz šéfa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru. Nevie sa presne, koľko ľudí bolo do krádeže zapletených, obžalovali nakoniec piatich. Bohuš Sloboda bol po súdnych prieťahoch nakoniec právoplatné odsúdený až v roku 2013. Dostal 8 rokov, takže onedlho sa dostane na slobodu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: cnn.com, theguardian.com, nytimes.comFoto: Wikimedia, Pixabay, Needpix, MaxpixelNáhľadový obrázok: Brown Safe Tagy: krádež, diamanty, banková lúpež
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.