Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 25. 9. 2020 meniny má Vladislav, Vladislava

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
2
Viktor Kniš
1. september 2020, 11:17
Čas čítania: 4:19
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prehľad pravidiel a opatrení, ktoré platia od 1. septembra: Kde nosiť a nenosiť rúško a ako to bude s povinnou karanténou?

Dodržiavanie opatrení bude intenzívne kontrolovať aj polícia, ktorá môže udeľovať vysoké pokuty. Tento prehľad ti pomôže zorientovať sa vo všetkých povinnostiach.

Viktor Kniš
1. september 2020, 11:17
Čas čítania: 4:19
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mám mať rúško, keď idem o ôsmej večer do baru? Musím ísť do karantény, keď som práve prišiel z Chorvátska, kam som vycestoval ešte v auguste? Kedy ísť na test a kto ho preplatí? Aj tieto otázky si po prvom septembri Slováci právom položili. Opatrenia zavedené Úradom verejného zdravotníctva musia dodržiavať všetci bez rozdielu, a to dokonca pod hrozbou pokuty. 

 

Prvú akciu policajti spustili počas víkendu. Previnilcov bez rúšok v potravinách a v baroch zatiaľ len napomínali. V prípade neuposlúchnutia môžu príslušníci na mieste udeliť blokovú pokutu vo výške 1659 €. Porušenie polícia nahlasuje aj Úradu verejného zdravotníctva, ktorý sa zaoberá nedodržiavaním opatrení. 

 

Najnovšie opatrenia platia od 1. septembra a týkajú sa návratu zo zahraničia, rozšírenia zoznamu priestorov, kde je nutné nosiť rúško a taktiež obmedzení v interiéroch.

 

Úrad verejného zdravotníctva aj ministerstvo zdravotníctva na čele s ministrom Marekom Krajčím upozorňuje, že Slovensko aj celý svet už čelí tzv. druhej vlne pandémie. „Cieľom navrhovaných zmien je ochrana verejného zdravia v čase druhej vlny ochorenia COVID-19 – majú vyvážiť riziko šírenia ochorenia COVID-19 spojené s návratom ľudí zo zahraničia, žiakov do škôl po prázdninách a zamestnancov do práce po dovolenkovom období,“ uvádza ÚVZ.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ktoré výnimky pre nosenie rúška sa rušia, a prečo ich budú musieť nosiť aj osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest
 • Za akých podmienok bude možné organizovať aj kultúrne udalosti nad 1000 osôb
 • Na akých miestach je povinné nosiť rúško
 • Čo musí Slovák urobiť, keď sa vráti na Slovensko z „červenej“ krajiny 
 • Čo musí Slovák urobiť, ak bol v „červenej“ krajine mimo Európskej únie
 • Kedy sa opäť stretne konzílium epidemiológov, aby rozhodlo o ďalších opatreniach

Kde musím nosiť rúško? 

Od 10. júna 2020 platí na Slovensku pre všetkých povinnosť prekrývať si horné dýchacie cesty (nos a ústa) na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy.

 

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil aj zoznam výnimiek, ktoré sa týkajú napríklad detí do 3 rokov, osôb so závažnými poruchami autistického spektra, osôb pri výkone športu, účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, alebo osôb  pri návšteve wellness a umelých kúpalísk. Celý zoznam výnimiek zverejnil ÚVZ na oficiálnej stránke. 

 

Výnimky sa netýkajú napríklad účastníkov kultúrnych podujatí v interiéri.

 

Rúško musíš mať po novom aj vo vonkajších priestoroch prevádzok.

 

Úrad verejného zdravotníctva spresnil povinnosti pre pracovníkov v reštauráciách. Povinnosť nosenia rúšok pracovníkmi sa po novom vzťahuje na všetky prevádzky, pričom doteraz sa vzťahovalo na maloobchod a prevádzky poskytujúce služby. 

 

Od 1., resp 2. septembra budú musieť nosiť rúško aj žiaci základných škôl druhého stupňa a študenti stredných a vysokých škôl. Toto opatrenie bude platiť prvých 14 dní, následne ÚVZ vyhodnotí situáciu na základe aktuálnej pandemickej situácie a buď nariadenie predĺži, alebo zruší. Minister Krajčí povedal, že aby sa šírenie zastavilo alebo výrazne spomalilo a krivka nových prípadov sa sploští, rúška v školách zrušia. 

 

Rúška musia od 1. septembra musia nosiť aj učitelia a osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osôb s kožnými ochoreniami tváre. Poslednú menovanú výnimku podľa ÚVZ mnohí zneužívali. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1250 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Prehľad pravidiel a opatrení, ktoré platia od 1. septembra: Kde nosiť a nenosiť rúško a ako to bude s povinnou karanténou?
Zdroj: ÚVZ

Čo mám robiť, keď som sa vrátil/a z „červenej krajiny“ EÚ a mimo EÚ

Konzílium epidemiológov vyhodnotilo z dát nakazených ako najväčšie nebezpečenstvo importované prípady zo zahraničia. Momentálne sú na zozname „červených“ krajín  Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Čo by si mal teda robiť, ak si sa po prvom septembri vrátil z krajiny, ktorá nie je na zozname menej rizikových?

Navštívil/a si len krajiny EÚ

Každý, kto navštívil krajinu Európskej únie, ktorá nie je na zozname menej rizikových krajín (teda je riziková, tzv. „červená“) a zároveň nenavštívili krajinu, ktorá nie je členom Európskej únie a je riziková, sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

 

V izolácii musia zostať aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti s navrátilcom. 

 

V prípade bezpríznakového priebehu izolácie je možné ju ukončiť po 10 dňoch aj bez absolvovania testu na ochorenie COVID-19. 

Navštívil/a si aj aspoň jednu krajinu mimo EÚ

Iné pravidlá budú platiť pre osoby, ktoré od 1. septembra 2020 vstúpia na územie SR a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu, ktorá nie je členom EÚ a je riziková.

 

Týmto osobám sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň domácej izolácie. V tomto prípade nie je možnosť ukončiť izoláciu bez absolvovania testu, uvádza ÚVZ. 

  

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil aj zoznam rizikových regiónov, pre ktoré momentálne platí odporúčanie konzília, aby Slováci zvážili nevyhnutnosť cestovania do týchto regiónov. Zoznam regiónov bude ÚVZ postupne aktualizovať, v prípade návratu z týchto krajín však zatiaľ neplatia podmienky ako pri krajinách vyradených zo zoznamu bezpečných. 

– Česko - Praha, kraj Vysočina
– Rakúsko - Viedeň, Horné Rakúsko, Tirolsko
– Poľsko - Sliezske vojvodstvo, Malopoľské vojvodstvo, Pomoranské vojvodstvo
– Grécko - Notio Aigaio, Ionia Nisia, Kentriki Makedonia
– Írsko - Mid-West, Mid-East
– Dánsko - Midtjylland
– Anglicko - Tayside, North West
– Estónsko - Ida-Viru-Maakond

Po návrate z krajiny, ktorá je na zozname, nie je potrebné sa automaticky testovať na Covid-19, ani hlásiť na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva

Výrazné obmedzenie hromadných podujatí

Konzílium odborníkov neodporúča organizovať hromadné podujatia v čase od 1. septembra do 1. októbra. Zároveň zakazuje organizovať hromadné podujatia nad 1000 ľudí. Epidemiológovia budú následne vyhodnocovať situáciu ku koncu mesiaca, aby rozhodli o predĺžení platnosti opatrenia, jeho sprísnení alebo zrušení podľa aktuálnej situácie v súvislosti s počtom nových nakazených.

 • Zákaz hromadných podujatí nad 1000 ľudí (vrátane športových podujatí)
 • Zákaz interiérových podujatí nad 500 ľudí (povinnosť nosenia rúška)
 • Obmedzenie návštevnosti kúpalísk a aquaparkov na maximálne 1000 osôb v jednom okamihu

Opatrenie sa po novom vzťahuje jednotne na všetky prevádzky. Prevádzkovateľ má povinnosť umožniť vstup na vonkajšie aj vnútorné podujatia len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami. Táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov.

 

Epidemiológovia si v tomto prípade vyhradzujú právo meniť jednotlivé opatrenia na úrovni regiónov. „Na základe epidemiologickej situácie v regióne môže v prípade potreby vydať v zmysle platnej legislatívy dodatočné opatrenia aj regionálny úrad verejného zdravotníctva príslušného územného obvodu,“ uvádza na oficiálnej stránke ÚVZ. 

 

Úrad verejného zdravotníctva pridal aj výnimku pre kultúrne udalosti. Môže sa na nich zhromaždiť aj viac ako 1000 ľudí, avšak len v prípade, že v čase začiatku budú všetci účastníci disponovať negatívnym testom (nie rýchlotestom), ktorý nie je starší ako 12 hodín.

 

Nové povinnosti zamestnávateľov

To, či karanténu dodržiavajú zamestnanci prichádzajúci zo zahraničia z krajín, ktoré nie sú na zozname menej rizikových, budú musieť kontrolovať aj zamestnávatelia.

 

Z nariadenia vyplýva, že zamestnanec alebo SZČO bude musieť zamestnávateľovi doložiť splnenie podmienok napríklad negatívnym laboratórnym testom, alebo  potvrdením o prekročení štátnej hranice SR starším ako 10 dní. Ak zamestnanec nebude vedieť preukázať dodržanie podmienok izolácie, zamestnávateľ je povinný oznámiť to príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a nemôže ho pustiť na pracovisko. 

 

Najbližšie sa konzílium epidemiológov stretne vo štvrtok 3. septembra, kedy môže rozhodnúť o prijatí ďalších opatrení podľa aktuálnej situácie.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Dano Veselský Tagy: Prehľad opatrení
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.