Dodržiavanie opatrení bude intenzívne kontrolovať aj polícia, ktorá môže udeľovať vysoké pokuty. Tento prehľad ti pomôže zorientovať sa vo všetkých povinnostiach.
Mám mať rúško, keď idem o ôsmej večer do baru? Musím ísť do karantény, keď som práve prišiel z Chorvátska, kam som vycestoval ešte v auguste? Kedy ísť na test a kto ho preplatí? Aj tieto otázky si po prvom septembri Slováci právom položili. Opatrenia zavedené Úradom verejného zdravotníctva musia dodržiavať všetci bez rozdielu, a to dokonca pod hrozbou pokuty.
Najnovšie opatrenia platia od 1. septembra a týkajú sa návratu zo zahraničia, rozšírenia zoznamu priestorov, kde je nutné nosiť rúško a taktiež obmedzení v interiéroch.
Úrad verejného zdravotníctva aj ministerstvo zdravotníctva na čele s ministrom Marekom Krajčím upozorňuje, že Slovensko aj celý svet už čelí tzv. druhej vlne pandémie. „Cieľom navrhovaných zmien je ochrana verejného zdravia v čase druhej vlny ochorenia COVID-19 – majú vyvážiť riziko šírenia ochorenia COVID-19 spojené s návratom ľudí zo zahraničia, žiakov do škôl po prázdninách a zamestnancov do práce po dovolenkovom období,“ uvádza ÚVZ.
- Ktoré výnimky pre nosenie rúška sa rušia, a prečo ich budú musieť nosiť aj osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest
- Za akých podmienok bude možné organizovať aj kultúrne udalosti nad 1000 osôb
- Na akých miestach je povinné nosiť rúško
- Čo musí Slovák urobiť, keď sa vráti na Slovensko z „červenej“ krajiny
- Čo musí Slovák urobiť, ak bol v „červenej“ krajine mimo Európskej únie
- Kedy sa opäť stretne konzílium epidemiológov, aby rozhodlo o ďalších opatreniach
Kde musím nosiť rúško?
Od 10. júna 2020 platí na Slovensku pre všetkých povinnosť prekrývať si horné dýchacie cesty (nos a ústa) na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy.
Úrad verejného zdravotníctva zverejnil aj zoznam výnimiek, ktoré sa týkajú napríklad detí do 3 rokov, osôb so závažnými poruchami autistického spektra, osôb pri výkone športu, účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, alebo osôb pri návšteve wellness a umelých kúpalísk. Celý zoznam výnimiek zverejnil ÚVZ na oficiálnej stránke.
Výnimky sa netýkajú napríklad účastníkov kultúrnych podujatí v interiéri.
Rúško musíš mať po novom aj vo vonkajších priestoroch prevádzok.
Úrad verejného zdravotníctva spresnil povinnosti pre pracovníkov v reštauráciách. Povinnosť nosenia rúšok pracovníkmi sa po novom vzťahuje na všetky prevádzky, pričom doteraz sa vzťahovalo na maloobchod a prevádzky poskytujúce služby.
Od 1., resp 2. septembra budú musieť nosiť rúško aj žiaci základných škôl druhého stupňa a študenti stredných a vysokých škôl. Toto opatrenie bude platiť prvých 14 dní, následne ÚVZ vyhodnotí situáciu na základe aktuálnej pandemickej situácie a buď nariadenie predĺži, alebo zruší. Minister Krajčí povedal, že aby sa šírenie zastavilo alebo výrazne spomalilo a krivka nových prípadov sa sploští, rúška v školách zrušia.
Rúška musia od 1. septembra musia nosiť aj učitelia a osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osôb s kožnými ochoreniami tváre. Poslednú menovanú výnimku podľa ÚVZ mnohí zneužívali.