Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okrúhlica to odhaduje na základe toho, že na jeseň do odvykačky prichádza viac detí.
Leto je podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okrúhlicu obdobím, kedy ľudia na Slovensku viac užívajú drogy. Týkať sa to má najmä mladých.
„Majú veľa voľného času bez toho, aby boli v nejakej štruktúre, či už je to výučba, školské družiny. Krúžky bývajú často v lete prerušené. Mnohí rodičia sú v práci,“ poukazuje na možné dôvody zvýšeného užívania týchto látok.
Najčastejšie je podľa neho užívaná marihuana, čo tvrdí aj na základe toho, že na jeseň jeho centrum zaznamenáva viac žiadostí rodičov o umiestnenie dieťaťa do odvykacieho a liečebného procesu.
Oproti 90. rokom sa však na Slovensku menej užívajú tvrdé drogy, o ktoré už mladí nejavia taký záujem ako kedysi. V súčasnosti dávajú prednosť práve spomínanej marihuane, syntetickým drogám či halucinogénom.
Do centier chodí so žiadosťou o liečbu oveľa menej závislých od heroínu, ale oveľa viac ľudí so závislosťou od pervitínu, marihuany a s kombinovanými závislosťami. Stále viac sa objavujú závislosti od alkoholu a kokaínu.
Okrúhlica tvrdí, že heroín v súčasnosti užívajú skôr osoby na okraji spoločnosti a fajčia najmä ľudia s nižším vzdelaním a príjmami, ktorí pracujú často fyzicky.
Bohatá vrstva sa snaží žiť zdravšie, no výnimkou majú byť „elity“, ktoré neodolajú kokaínu.