Z počiatku to môže byť sranda, súčasť zábavy, nakopnutie k lepším výkonom alebo rýchly únik od problémov a utlmenie reality. Čo sa stane, ak užívanie drog zmení chémiu nášho mozgu? Budeme to stále my už po jednej dávke?
Žijeme vo svete nevyčerpateľných možností, v ktorom sú zákazané veci stále lákavé. Hľadanie spôsobov, ako sa cítiť dobre, je našou každodennou realitou. Každý sa chce cítiť dobre a chce, aby tento pocit pretrval čo najdlhšie.
Užívanie drog nám však môže narušiť prirodzenú schopnosť cítiť sa dobre. Len tak, bez pomoci, pri obyčajných, no tak dôležitých činnostiach, ako sú stretnutia s priateľmi alebo vychutnávanie si chutného jedla.
- Ako vyzerá predávkovanie zdanlivým pocitom šťastia
- Kritériá vedcov, ktoré označia závislého
- Užívanie vs. zneužívanie látok
- Ako chémia mení vnútornú chémiu tela
- Je mozog závislého človeka odlišný?
- Prečo sú mladí ľudia viac náchylní na vznik závislostí
- Aké sú ďalšie zdravotné následky drogovej závislosti
História užívania drog je dávna ako ľudstvo samo. Drogy boli súčasťou náboženských rituálov na ochranu pred rôznymi hrozbami alebo sa nimi v liečiteľstve zmierňovali telesné a duševné stavy a bolesť. Dodnes sú u niektorých národov súčasťou kultúry, tradícií, no niekedy už aj každodenného života. Eistuje veľa faktorov, ako genetika, prostredie či vek, ktoré môžu zvýšiť riziko závislosti od alkoholu a iných drog.
Prečo sú však niektorí ľudia náchylnejší stať sa závislými než ostatní?