Každý, kto kritizoval verejne Kočnerovu reláciu Na Pranieri, sa mohol stať cieľom policajnej lustrácie.
Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej spustil Marian Kočner reláciu Na pranieri, v ktorej sa venoval znevažovaniu novinárov, a to nielen na základe ich práce, ale aj súkromného života. Opieral sa pri tom o materiály, ktoré mu zabezpečilo sledovacie komando Petra Tótha – Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík.
Kočner chcel dať diskutujúcim najavo, že sa s nim nemajú zahrávať
Obaja sa k sledovaniu pred súdom v procese, kde je Kočner obžalovaný z vraždy, aj priznali. Rovnako potvrdili, že sledovali aj Jána Kuciaka a potvrdili, že fotky pri dome vo Veľkej Mači a mnohé ďalšie skutočne zhotovili.
Na pranieri fungovalo na Facebooku, kde Marian Kočner zverejňoval videá, v ktorých vystupoval ako moderátor. V komentoch pod nimi sa našlo sa vždy objavilo aj niekoľko kritikov. Marian Kočner nechcel byť ako bežní diskutéri, ktorí budú odpovedať jednoduchými frázami. Hejterom chcel vyslať signál, že sa s nim neradno zahrávať.
4 Slovákov, ktorí Kočnerovi oponovali, lustrovali
Kočner mal informácie o novinároch aj od Norberta Bödöra, vyplýva to z Threemy, ktorej pravosť už potvrdili aj obžalovaní Kočner a Zsuzsová. Z komunikácie vyplýa, že nitriansky oligarcha Bödör mal výborné kontakty vo vedení polície na čele s policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Kočnerovi Bödör na počkanie zohnal množstvo citlivých údajov vrátane rodných čísiel.
Rovnako, ako si Kočner objednal lustrovanie novniárov, postupoval aj pri diskutéroch na internete. V prípade profilu Ondreja zistil takmer všetko okrem jeho aktuálnej adresy. Keď mal informácií dosť, odpovedal. Ako prvý zverejnil informácie o sledovaní Slovákov Jakub Pohle na svojom blogu.
Marian Kočner urazil rodičov Ondreja a použil pri tom informácie, ktoré získal protiprávnou cestou. Podobne postupoval aj pri iných osobách – Adama, ktorého nazýval slniečkárom, Jozefa, ktorý spomínal v komentári Jána Kuciaka a Martina, ktorému sa vraj Kočner v komentári vyhrážal.
Čo hovoria lustrovaní diskutéri, člen sledovacieho komanda a ministerstvo vnútra?
Dvaja zo štyroch sledovaných rozmýšľajú nad tým, že podajú trestné oznámenie, zatiaľ sa však nerozhodli. Zvyšní dvaja momentálne právne kroky nezvažujú.
Člen sledovacieho komanda Petra Tótha Miroslav Kriak povedal, že s lustráciami nič nemá a diskutérov nesledoval. „Lustrácie sú úplne mimo mňa. Nezháňal som o vami menovaných žiadne informácie,“ reagoval pre Aktuality Miroslav Kriak.
Polícia sa prípadom bude zaoberať. „Príslušný útvar Úradu inšpekčnej služby sa bude v rozsahu svojich kompetencií zaoberať tým, či tieto osoby boli lustrované, kým a za akým účelom. Na základe zistených skutočností budú príslušníci úradu ďalej postupovať v zmysle platnej legislatívy,“ povedala Petra Friese z tlačového odboru ministerstva vnútra pre Aktuality.