Ministerstvo obrany USA správy o existencii informácie odmietlo. Je však takmer jasné, že Čína niekoľko týždňov zatajovala skutočný rozsah epidémie.
O hrozbe okolo nového koronavírusu mohli niektoré krajiny vedieť už v novembri minulého roka, informuje The Times of Israel. Miestna televízia totiž včera informovala, že Izrael o prepuknutí nákazy v Číne informovali americké tajné služby práve vtedy.
Verejnosť v tom čase ešte o nákaze nevedela, mohla ju ale registrovať čínska vláda, odkiaľ informácie teoreticky prešli až k agentom spravodajských služieb USA. Médiá o zvýšenom počte nakazených informovali ku koncu decembra.
Tajné služby mali pochopiteľne správy posunúť aj americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho administratíve, ktorú ale vraj príliš nezaujali. Napriek tomu upozornili aj Izrael a medzinárodné spoločenstvo NATO.
V Izraeli sa podľa televízie Channel 12 o hrozbe nákazy taktiež diskutovalo, no neboli podniknuté žiadne kroky. Táto informácia je v súlade s minulotýždňovými špekuláciami americkej ABC News.
Podľa nich USA správy získali vďaka analýze počítačovej komunikácie a satelitných snímok z Číny. V novembri malo prísť prvé varovanie, v decembri potom opakované mítingy Bieleho domu, hoci k prezidentovi sa podľa ABC News informácie dostali až v januári. Minister obrany Mark Esper však tvrdenia, že USA o probléme vedeli už v novembri, odmietol.
Urobil tak rozporuplným „Nespomínam si“, no neskôr prišlo aj oficiálne vyjadrenie Národného centra pre lekárske spravodajstvo: „Môžeme potvrdiť, že médiami spomínaná správa o existencii/vypustení hodnotenia v novembri 2019 nie je správna. Žiadna taká práca neexistuje,“ stálo vo formálne napísanom vyhlásení.
.@Gstephanopoulos: “Did the Pentagon receive an intelligence assessment on COVID in China last November from the National Center for Medical Intelligence?”
— ABC News (@ABC) April 5, 2020
Defense Sec. Mark Esper: “I can’t recall, George, but we have many people that watch this closely.” https://t.co/d9XlhTygln pic.twitter.com/E89i7DjF4t
Urobiť podobné skratky a tvrdiť, že západ mohol šíreniu nákazy zabrániť, nie je jednoduché. Samotná Čína totiž dlho tvrdila, že vírus sa neprenáša z človeka na človeka. WHO a mnohé krajiny tak ešte v januári pracovali najmä s teóriou, že ľudia vo Wu-chane sa nakazili výhradne od zvierat na mokrom trhu v meste. Ak by bolo jasné, že ide o komunitný prenos, minimálne zrušenie letov z Číny by určite prišlo skôr.
Podľa posledných správ však začína byť čoraz jasnejšie, že Čína informácie utajovala a minimálne zo začiatku nezverejňovala všetko. Wu-chan dnes opravil aj štatistiky celkových úmrtí.