Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. apríla 2020, 16:50
Čas čítania 1:13
Vl Mi

Na Luníku IX vojenskí lekári otestovali ľudí na koronavírus

NEWS KOŠICE LUNÍK IX
Uložiť Uložené

Vzorky odobrali 21 obyvateľom sídliska.

Vojenskí lekári v nedeľu dopoludnia na košickom sídlisku Luník IX v rámci testovania na nový koronavírus odobrali vzorky od 21 obyvateľov. Išlo o súčasť akcie zameranej proti šíreniu tejto nákazy v rómskych komunitách.


„My sme vytypovali 21 ľudí, ktorých otestovali. V piatich prípadoch išlo o navrátilcov zo zahraničia, ďalší boli zamestnanci úradu, ako sú terénni sociálni pracovníci alebo členovia našej občianskej hliadky, ktorí sú vonku každodenne v kontakte s obyvateľmi,“ povedal pre TASR starosta Luníka IX Marcel Šaňa.

Odporúčané
Boli sme na Luníku IX. Zničené paneláky, smrad po toluéne, ale aj obrovské zmeny k lepšiemu Boli sme na Luníku IX. Zničené paneláky, smrad po toluéne, ale aj obrovské zmeny k lepšiemu 22. mája 2019, 19:15


Výsledky testov by mali byť známe do dvoch dní. Zatiaľ podľa starostu nebol z tejto mestskej časti nikto pozitívne testovaný a nie je mu ani známe, že by niekto mal príznaky ochorenia COVID-19.


Konštatoval ďalej, že zo zahraničia sa na Luník IX nikto za uplynulé tri až štyri týždne nevrátil. „Tí poslední prišli okolo 13. - 14. marca, takže sú po povinnej domácej karanténe a nič sa u nich neprejavilo. Nechceme však nič podceniť, preto sme dali testovať aj ich,“ uviedol Šaňa. Medzi testovanými je aj muž, ktorý robil v Trenčíne, ale tiež sa už vrátil zhruba pred mesiacom.


O akcii na najväčšom rómskom sídlisku sa starosta dozvedel deň vopred. Odoberanie vzoriek aj za súčinnosti polície sa začalo okolo 9.00 h a trvalo zhruba hodinu. Výsledky by mali byť známe do dvoch dní. „Prebiehalo to veľmi pokojne, aj tí, čo sa testovali, boli veľmi disciplinovaní a nebol žiadny problém,“ dodal Šaňa.

Odporúčané
Som Róm a chcem pracovať. Dorobil som si strednú školu, aby som mohol žiť dôstojný život a uživiť rodinu (Rozhovor) Som Róm a chcem pracovať. Dorobil som si strednú školu, aby som mohol žiť dôstojný život a uživiť rodinu (Rozhovor) 27. mája 2019, 16:16


K testovaniu sa vyjadril aj primátor mesta Jaroslav Polaček. „Som rád, že vláda vypočula naše požiadavky a spoločne pracujeme na tom, aby sme v Košiciach držali COVID-19 pod kontrolou,“ uviedol na sociálnej sieti. Doplnil, že premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) i ministerstvá požiadalo mesto cez týždeň o pomoc.


Štát začal s testovaním na nový koronavírus s využitím vojenského personálu v marginalizovaných rómskych komunitách v piatok 3. apríla.

Na snímke tlačenica počas vyplácania sociálnych dávok pred poštou na sídlisku Luník IX v Košiciach 18. marca 2020.
Na snímke tlačenica počas vyplácania sociálnych dávok pred poštou na sídlisku Luník IX v Košiciach 18. marca 2020. Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Domov
Zdieľať
Diskusia