V ambulanciách nemáme respirátory ani rúška, musíme si ich šiť sami doma, tvrdí v rozhovore Marian Kollár.
Marian Kollár už od roku 2012 pôsobí ako prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK), ktorá zastrešuje prakticky všetkých lekárov v našej krajine. Vstupuje do tvorby legislatívy, čím chce zlepšovať kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Aktuálne však spoločne so všetkými slovenskými zdravotníkmi stojí pred veľkou výzvou, a to bojovať proti stále šíriacej sa pandémii koronavírusu.
„Spravíme všetko preto, aby sme nedopadli ako Taliani. Nemôžeme niečo také pripustiť, pre Slovensko by to malo katastrofálne následky,“ tvrdí prezident SLK v rozhovore pre Refresher a dodáva, že sme ešte len na začiatku.
- Ako slovenské zdravotníctvo aktuálne zvláda pandémiu
- Prečo nemajú lekári dostatok ochranných prostriedkov
- Či môžeme taliansky scenár očakávať aj na Slovensku
- Dokedy podľa neho pandémia potrvá
Začiatkom týždňa na tlačovke po zasadnutí ústredného krízového štábu premiér Pellegrini skonštatoval, že slovenské zdravotníctvo zatiaľ všetko zvláda bez väčších komplikácii. Je to pravda?
Dnes by som to už s takou istotou netvrdil. Zdravotníci môžu mať akékoľvek špičkové nasadenie, ale pokiaľ nemáme dostatočné množstvo ochranných prostriedkov, vnímam to ako dosť veľký problém.
Vy sám ste nedávno verejne uviedli, že slovenskí zdravotníci nemajú dostatok rúšok a dezinfekčných prostriedkov. Ako teda aktuálne lekári a sestry poskytujú zdravotnú starostlivosť nakazeným, keď niektorí nie sú chránení?
Jedna situácia je v nemocniciach, kde majú zdravotníci aj respirátory, aj rúška a personál je relatívne dobre chránený. Tak by to aj malo byť. Problém je však to, že na ambulantných lekárov, očividne, nemyslel vôbec nikto a zdravotníci v ambulanciách aktuálne nedisponujú žiadnymi rúškami a o respirátoroch sa im môže len snívať.
Aj napriek tomu, že na zasadaniach opakovane informujem zamestnancov a krízový štáb ministerstva zdravotníctva, ako aj ústredný krízový štáb, bohužiaľ, k dnešnému dňu (pozn. red.: 18. marca) je situácia taká, že respirátory nie sú vôbec žiadne, a to ani v rizikových ambulanciách. A čo sa týka rúšok, tie sa budú v smiešnom množstve rozdávať pravdepodobne koncom týždňa. V ideálnom scenári.
Mnohí si šijeme rúška doma, každý jeden z nás sa snaží nejako prispieť z vlastných zdrojov a tým čo najviac pomôcť.
Ako teda hodláte postupovať? Spoliehate sa na štát, že čoskoro dodá viac ochranných pomôcok, alebo máte vlastné riešenie tohto problému?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo by sa ľudia, ktorí nemajú symptómy súvisiace s koronavírusom, nemali chodiť testovať
- Či máme na Slovensku dostatok lekárov na pandémiu takýchto rozmerov
- Prečo si slovenskí lekári musia šiť rúška
- V čom urobili Taliani chybu