Prečo sa koronavírus šíri tak rýchlo a ako rast počtu nakazených najlepšie zmierniť?
Prvý prípad na Slovensku potvrdili v piatok 6. marca. Odvtedy pribudli každý deň až do pondelka 9. marca dva prípady. V utorok sa nepotvrdil ani jeden a od stredy sa nákaza začala šíriť oveľa rýchlejšie. 10, 21, 32, 44, až do utorka, kedy úrady potvrdili 97 pacientov.
Novinár Harry Stevens z Washington Post pripravil sériu vizualizácií, ktoré ti dokonale vysvetlia, prečo nárast chorých na Covid-19 tak stúpa a za akých podmienok sa to môže zmeniť.
Prvý model predstavuje situáciu, v ktorej neplatia žiadne opatrenia proti šíreniu koronavírusu, každý môže chodiť kam chce a stretáva sa s veľa ďalšími osobami. Z grafu jasne vidieť ako krivka s počtom nakazených agresívne narastá. Toto je sčasti prípad Talianska, kde sa ľudia stretávali naďalej, aj keď sa choroba už šírila. Je to nebezpečné najmä pre kolaps zdravotného systému.
Simulation for 3 scenarios of #COVID19 global spread, by @Harry_Stevens #SocialDistancing is key to mitigate #coronavirus
— Dr. Marcell Vollmer (@mvollmer1) March 17, 2020
MT @pascal_bornet @TomRaftery @helene_wpli @Ronald_vanLoon @MikeQuindazzi @MHcommunicate @kuriharan @Julez_Norton @adamsconsulting pic.twitter.com/qQZSMmgWsf
Takto sa choroba šíri v prípade, že časť ľudí dobrovoľne alebo nasilu ostane doma a nechodí medzi ostatných. Model s názvom „sociálna izolácia“, v ktorom sa úplne zastaví štvrtina guličiek, by sa mal podobať súčasnému stavu na Slovensku. Čím menej ľudí chodí von, tým je menšia šanca, že sa niekto nakazí. V dave zároveň pribúdajú vyliečení. Krivka nakazených vďaka takémuto nastaveniu nevystúpi tak vysoko, čo v praxi znamená, že síce chorých ľudí stále pribúda, ale nemocnice nie sú tak zahltené.
We could try to implement a forced quarantine, but it's gonna be hard to pull off. pic.twitter.com/DDj4AoyhfG
— Harry Stevens (@Harry_Stevens) March 14, 2020
Tretí model znázorňuje povinnú karanténu. Teda, že časť ľudí - celé mesto či región, musia povinne ostať doma a štát kontroluje, či sa to dodržiava. To je podobný prípad, ako nastal v Číne, keď úrady uzavreli najskôr mesto Wu-chan a potom celú provinciu Chu-pej. Ľudia nemohli cestovať von, no napriek tomu sa nákaza rozšírila ďalej. Vo vizualizácii jasne vidieť, že absolútna uzávera nie je takmer možná a vždy sa nájde niekto, kto karanténu opustí. Porfesor Lawrence O.Gostin z Univerzity Georgetown podľa Washington Post povedal: „Pravdou je, že tento typ karantény je veľmi zriedkavý a takmer neefektívny.“
We could try to implement a forced quarantine, but it's gonna be hard to pull off. pic.twitter.com/DDj4AoyhfG
— Harry Stevens (@Harry_Stevens) March 14, 2020