Oslovili sme odborníkov, ktorí nám odpovedali, čo si myslia o aktuálnej situácii v súvislosti s nezrovnalosťami spojenými s možným nezapočítaním krúžkov PS/Spolu.
Voliči Progresívneho Slovenska hromadne nahlasujú nezrovnalosti vo voľbách po tom, čo zistili, že v niektorých prípadoch neboli v ich okrskoch započítané krúžky konkrétnym kandidátom. Aj keď tvrdia, že preferenčné hlasy odovzdali konkrétnemu kandidátovi, podľa portálu Štatistického úradu majú na konkrétnych miestach 0 hlasov.
Dvojkoalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu získali v parlamentných voľbách 29. februára 2020 6,96 % hlasov. Tento zisk nestačil, pretože ak sa strany vo voľbách zaregistrujú ako koalícia, minimálnou hranicou pre úspešný vstup do NR SR je 7 %. V absolútnych číslach chýbalo PS/Spolu len 926 hlasov.
PS/Spolu pracuje na ústavnej sťažnosti
Aj dosluhujúci predseda PS Michal Truban, ktorý už oznámil, že sa vzdá funkcie lídra, v diskusii na Facebooku potvrdil, že spoločne so stranou Spolu pracujú na ústavnej sťažnosti na výsledky volieb. „Pracuje sa na tom. Nie je to len o rýchlosti a čo najskôr, ale aj o kvalite a hlavne, aby to bolo reálne,“ napísal.
Na sociálnej sieti to potvrdil aj Miroslav Beblavý, ktorý okrem vyvodenia zodpovednosti a opustenia stoličky predsedu prezradil, že nebude ďalej v politike pôsobiť. „Priatelia, keďže sa raketovo množia informácie o nezrovnalostiach v parlamentných voľbách, pripravili sme tento formulár. Berieme to veľmi vážme - ide o základ našej demokracie. Sme odhodlaní pripraviť aj podanie na ústavný súd, ak budeme veriť, že to má opodstatnenie. Máme na to len niekoľko dní,“ napísal končiaci politik. Podľa zákona môžu kandidujúce strany napadnúť výsledky do 10 dní.
Neverím, že Ústavný súd sťažnosti vyhovie, tvrdí ústavný právnik
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo odborníci neveria, že by sa mohla ústavná sťažnosť od PS/Spolu stretnúť s úspechom
- Za akých podmienok by mohol Ústavný súd rozhodnúť v prospech koalície PS/Spolu
- Čo by nasledovalo, ak by Ústavný súd vyhovel sťažnosti
- Aké ďalšie problémy sa spájali s aktuálnymi voľbami okrem krúžkov
- Ako sa môžu voliči brániť pred chybným spočítaním
- Aké sú posledné známe prípady Ústavných sťažností a prečo nepochodili Richard Raši či Štefan Harabin