Voliči koalície PS/Spolu, ktorá sa len tesne nedostala do parlamentu, nahlasujú možný volebný podvod.
Na názor sme sa už opýtali aj ústavných právnikov, podľa ktorých Ústavný súd s najväčšou pravdepodobnosťou neuzná stažnosť týkajúcu sa problémov s krúžkami, čítaj tu:
Krátko po tom, čo sa koalícia PS/Spolu nedostala do parlamentu, sa sociálnymi sieťami začali šíriť príspevky od ich možných voličov. Tvrdia, že aj keď krúžkovali konkrétnych kandidátov, v oficiálnych výsledkoch od Štatistického úradu na stránke volbysr.sk majú títo konkrétni kandidáti 0 hlasov. Slováci nahlasujú možný volebný podvod na stránke Lucie Plávkovej a taktiež na facebookovej udalosti vytvorenej práve pre tento účel.
Na tejto podstránke v najspodnejšej infografike „POČET PREDNOSTNÝCH HLASOV PRE JEDNOTLIVÝCH KANDIDÁTOV PODĽA POLITICKÝCH SUBJEKTOV A ÚZEMNÉHO ČLENENIA“ je potrebné zadať, v ktorom meste, okrese, obci a okrsku volič hlasoval. Následne je potrebné zadať aspoň 3 písmena z priezviska kandidáta.
Ak počítadlo ukazuje 0 a volič je presvedčený, že kandidáta krúžkoval, mal by možný volebný podvod nahlásiť strane.
„Po mojej výzve sa mi množia správy od ľudí, ktorí nenašli svoje preferenčné hlasy (krúžky) zaznamenané vo výsledkoch pre svoj okrsok. Ide napr. o prípady, keď dávali hlas kandidátovi alebo kandidátke, ktorá nemá vo výsledkoch zaznačený žiadny hlas. To samozrejme vyvoláva pochybnosti o správnosti sčítania hlasov,“ píše na Facebooku členka PS Lucia Plávková.
Dvojkoalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu získali v parlamentných voľbách 29. februára 2020 6,96 % hlasov. Tento zisk nestačil, pretože ak sa strany vo voľbách zaregistrujú ako koalícia, minimálnou hranicou pre úspešný vstup do NR SR je 7 %. V absolútnych číslach chýbalo PS/Spolu len 926 hlasov.
Sťažnosť na Ústavný súd môže podať len strana
V tejto súvislosti sme o vyjadrenie poprosili Evu Chmelovú, ktorá je riaditeľkou odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra. Tvrdí, že ak voliči zaznamenali konkrétne problémy, musia ich nahlasovať konkrétnej politickej strane, pretože len politické subjekty majú možnosť podávať sťažnosť na Ústavný súd:
„Ak má ktokoľvek záujem spochybniť voľby, jediný, kto môže ich zákonnosť posudzovať, je Ústavný súd. Oprávnené osoby, ktoré môžu podávať sťažnosti na ÚS sú kandidujúce subjekty. To znamená, že volič príslušnej strany sa môže spojiť so stranou a tá môže do 10 dní od volieb podať sťažnosť. Nikto iný sa takými sťažnosťami nemôže zaoberať. Je to stále v podobe facebookových rečí,“ povedala Chmelová pre Refresher.
Hľadajú ľudí s nezrovnalosťami
Kvôli netradičnej situácii sme oslovili aj hovorcu Progresívneho Slovenska Ľubomíra Ondrejkoviča. Zaujímalo nás, ako situáciu riešia. Povedal, že zatiaľ prebiehajú len konzultácie s právnikmi a strana hľadá ľudí s nezrovnalosťami. Platí to nielen pre Slovákov, ktorí volili na území našej krajiny, ale aj pre zahraničných Slovákov.
Dosluhujúci predseda PS Michal Truban v nedeľu nevylúčil ani sťažnosť na Ústavný súd a prepočítavanie hlasov, a to hlavne v súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že niektorým voličom neboli doručené hlasovacie lístky správnym spôsobom. „Keď to bude dávať zmysel, tak áno, ale určite nebudeme robiť divadlo,“ povedal Truban.