Odborníčka zo šou Svadba na prvý pohľad tvrdí, že nahé fotky si neposielajú len tínedžeri, ale aj dospelí a rozumní ľudia. Je to podľa nej ľahkovážne.
Diana Fabiánová je matchmakerka, organizátorka offline zoznamiek, spoluzakladateľka občianskeho združenia LáskaTu a vyštudovaná dokumentaristka. Jej prácou je hľadať slobodným ľuďom vhodného partnera. Taktiež ju mnohí mohli v posledných mesiacoch vidieť v markizáckej šou Svadba na prvý pohľad, ako odborníčku na vzťahy.
Ona sama by sa tak vraj nenazvala. „Nepovažujem sa za experta na vzťahy. To je veľmi komplexná, ojedinelá a dynamická sféra. Potrebovala by som to skúmať niekoľko dekád, aby som si dovolila nazvať sa odborníkom. Som skôr facilitátorka,“ tvrdí v rozhovore pre Refresher Diana.
- Ako sa vyvarovať úchylov na sociálnych sieťach
- Či by tiež šla do šou Svadba na prvý pohľad
- V čom spočíva test atraktivity, ktorí ste použili v šou
- Či sú v šou skutočné vzťahy, alebo sú to len zaplatení herci
Čo je vlastne matchmaking?
Hľadanie partnerov na mieru. K matchmakerovi príde človek na rozhovor, ktorý trvá približne hodinu až dve, niekedy aj viac. Počas neho zisťujeme, o akú ide osobnosť a koho hľadá. Rozoberáme, prečo sa im v tom doteraz nedarilo a ak zistíme, že ide o závažnejší problém, tak sa to potom rieši pomocou terapie. V ideálnom prípade im nájdeme niekoho, kto sa k nim hodí, vymeníme im kontakty, fotky potom je to už na nich.
Podľa akých faktorov dokážete zistiť, akí ľudia sa k sebe hodia?
Z veľkej časti je to o intuícii. Ľudia majú niekedy až príliš jasné predstavy o svojom budúcom partnerovi. Poväčšine požadujú, aby sa hodili hodnotovo, vzdelaním či povolaním. Samozrejme tam však musí fungovať i chémia.
Aktuálne je veľmi populárne zoznamovanie cez online zoznamky. Používate ich aj vy?
Nie, ja som dlhodobo zadaná, takže som ich nikdy ani nevyužívala. My sa snažíme robiť offline zoznamky, aby sa ľudia stretávali naživo, keďže Tinder a podobné aplikácie sú veľmi klamlivé. Každý tam chce vyzerať v čo najlepšom svetle a dané profily si ľudia idealizujú, zatiaľ čo na offline zoznamkách sa vidíte naživo a hneď viete, či tam sú reálne sympatie, na základe toho, ako vystupujete, čo vyžarujete, ako vyzeráte bez filtrov a photoshopu. Je to efektívnejšie.
Myslíte, že sa dá cez sociálne siete zamilovať?
Dá sa zamilovať, no až potom čo človeka spoznáme v skutočnom svete. Ak sa to deje len cez siete, zväčša je to falošné. Že si len myslíme, že sme zamilovaní. To je podľa mňa dosť nebezpečné.
Ľudia sa totiž zamilujú do obrazu, ktorý o sebe človek dáva navonok poznať. Sú akoby tri polohy, ktoré každý z nás má: tú, ako nás vníma okolie, tú, akú sa snažíme vysielať do okolia a tú, akí naozaj sme. Každý z nás na sociálnych sieťach vyzerá lepšie a realita je vždy drsnejšia a komplexnejšia. No životný partner sa tam nájsť dá. Treba ho však následne testovať v bežnom živote.
Sama som sa čudovala, v akom veľkom počte posielajú nahé fotky aj zrelí a rozumní ľudia. A úprimne, častokrát ani nie sú atraktívne.
Tinder v rukách maloletých dievčat je celkom nebezpečný, nemyslíte?
Rozhodne áno.
Na týchto aplikáciách častokrát číhajú úchylovia, pedofilovia. Ako sa im vyhnúť?
Je to strašné. Ja by som asi ani nedovolila deťom chodiť na takéto zoznamky. Niektoré síce sú až od osemnástich, ale je jednoduché to obísť. Myslím si, že rodičia by ich mali kontrolovať, i keď je to ťažké ustriehnuť. Druhá vec je špehovanie partnera, to je vyslovene pod moju úroveň a neviem si predstaviť, že by som niekomu pozerala do mobilu. Ale u detí je to podľa mňa nutnosť. Treba mať nad tým kontrolu.
Čo si myslíte o posielaní nudes cez internet, ktoré sa stalo už takpovediac trendom tejto doby?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo si myslí o posielaní tzv. nudes (nahých fotiek)
- Či si reálne myslí, že to párom, ktoré v rámci šou dali dokopy, skutočne vydrží
- Ako sa dozvedela, že účastníčka show Lucia v minulosti natočila porno a bola drogovo závislá
- Aký má názor na swingers párty