„Veľmi sme si vydýchli, keď sme sa konečne odlepili od zeme.“
Dvaja Slováci strávili začiatok nového roka na exotickej dovolenke v Thajsku. Pri odlete im vôbec nenapadlo, že by sa ich cesta mohla skomplikovať, o koronavíruse pred troma týždňami ani nemali tušenie. Jeden z nich, Viktor, pre Refresher porozprával, aká tam bola situácia, prečo sa zdržali na čínskych letiskách a či pri prílete na rakúsky Schwechat museli tiež prejsť kontrolou.
- Či koronavírus ovplyvnil atmosféru v thajskom Bangkoku
- Ako vyzerajú kontroly na čínskych letiskách
- Či všetci musia nosiť rúška
- Aká bola atmosféra v lietadle po tom, čo im oznámili, že sú v dočasnej karanténe
Kam ste s kamarátom vycestovali na dovolenku?
Boli sme v Thajsku.
Vieš nám povedať, kedy ste leteli?
Tam sme išli 2.1.2020, leteli sme rovnakou trasou tam aj naspäť: Viedeň – Ürümqi – Guangzhou – Bangkok. Vracali sme sa v piatok, 24.1., takže sme tam strávili tri týždne.
Vedel si o koronavíruse pred odletom?
Nie, o ničom takom som nevedel. Postupne som sa to dozvedal, hlavne, keď sa to začalo objavovať v našich médiách. Potom som si to, samozrejme, začal viac hľadať. Takže už počas nášho pobytu tam som vedel, že to tam je.
Odišli ste kvôli tomu z dovolenky skôr?
Nie, odišli sme plánovane. Hľadal som, či náhodou nebude niečo uzavreté, keďže sme vedeli, že viaceré mestá v čase, keď sme odchádzali, už boli uzavreté. Ale v mestách, cez ktoré sme prechádzali, neboli žiadne obmedzenia.
Prileteli sme pred polnocou, akurát sa začali oslavy nového roka. Všade boli ohňostroje. Na hotel sme šli asi pol hodinku autom a síce boli ohňostroje, nikoho nikde nebolo. Bolo tam naozaj prázdno.
Ani v Bangkoku, ani pri prestupoch?
Trochu sa mi to už zlieva, ale v Bangkoku som z ľudí necítil paniku. Tam nosia ľudia rúška štandardne. Pamätám si, že som na jednom mieste na letisku videl veľký televízny štáb, je možné, že tam natáčali nejakú reportáž, ale to je všetko.
O šiestej poobede sme leteli z Bangkoku do Guangzhou. Tam nás normálne pustili do príletovej haly, mali sme aj hotel na jednu noc. Letecká spoločnosť bežne poskytuje hotel, keď máš viac ako osem hodín na prestup, to nijako nesúviselo s vírusom.
Prvá kontrola nastala až pred odchodom na hotel. Prišiel náš delegát, ktorý nám zmeral teplotu. Takže nás skontrolovali až keď sme šli von z letiska.
Ako to v Guangzhou vyzeralo?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľkými kontrolami museli pasažieri prejsť
- Prečo lietadlo, ktoré viezlo aj viacerých Slovákov, napokon neodletelo
- Ako sa situácia vyriešila
- Čo bolo zvláštne na tom, že po celonočnej karanténe ľudí jednoducho pustili na hotel