
Vírusu sa až tak nebojíme, ale hrozí, že nebudeme môcť odletieť z Číny, hovorí Tomáš zo Šanghaja
V Číne pre vírus „zatvárajú“ ďalšie mestá. Nákazu sledujú už aj slovenské úrady.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Tomáš Hlinka žije už viac ako 5 rokov v megameste Šanghaj na východe Číny. Na základnej škole, kde učí, majú aktuálne prázdniny. Šírenia nákazy nového vírusu 2019-nCoV, ktorý má pôvod práve v Číne, sa zatiaľ nebojí. Vyhýba sa ale preplneným miestam ako metro či autobusy.
„Ja chodím rád pešo. Síce mám prácu 7 kilometrov od miesta, kde bývame, ale aspoň sa tak vyhnem tomu vírusu. Ale či moji kolegovia v práci, ktorých tam síce teraz na konci semestra nie je veľa, náhodou neboli v kontakte s niekým chorým, to vylúčiť nemôžem.“
Zatvárajú mestá
Ohnisko nákazy pochádza z mesta Wu-chan v provincii Chu-pej. Úrady tam ešte v stredu zastavili verejnú dopravu. Obmedzenia sa však rozšírili už aj na ďalšie oblasti v provincii. Miliónové mestá Huanggang a Ezhou uzavreli autobusovú aj vlakovú dopravu, ľudí vyzvali, aby neopúšťali mesto. Xiantao zakázalo aj akékoľvek verejné zhromaždenia.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1625 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Vláda tu nemá moc rada, keď sa šíria nejaké poplašné správy, keby zrovna boli aj pravdivé. Takže už ľudia hovorili, že sú nejaké upozornenia, aby sa na WeChate nešírili správy v skupinách.
Hlavné mesto Peking už ohlásilo zrušenie všetkých veľkých osláv Čínskeho nového roku, ktoré mali začať v piatok. Je tak len otázkou času, kedy preventívne opatrenia zasiahnu aj ďalšie mestá.

Šanghaj leží približne 800 kilometrov od zdoja nákazy, Tomáš sa preto bojí, že nebudú môcť z Číny odletieť ako plánovali. „Stres máme len z toho, či to neovplyvní náš odlet (do Európy). Keby som mal nebodaj teplotu, možno aj z nejakej inej chrípky a kontrolovali by to na letisku, tak by som sa teoriticky nemusel z Číny dostať. Zatiaľ podľa mojich infomácií kontrolujú len odlety z Wu-chanu. Možno začnú „screeningovať“ aj ľudí, čo idú z iných čínskych letísk. Ale lety snáď rušiť nebudú.“


Poučenie z minulosti
Tomáš dodáva, že nový vírus je jednoznačne téma dňa. Rieši ju s kolegami v práci či s členmi československej komunity na čínskej sociálnej sieti WeChat. Čína má totiž za sebou veľmi nešťastnú skúsenosť s vírusom SARS, ktorý má podobnú štruktúru ako 2019-nCoV, tiež napádal dýchacie cesty. V rokoch 2002 až 2003 naň zomreli stovky ľudí.
„Ja sa na to dívam takto - ak je podľa odhadov britských odborníkov nakazených teoreticky až 4000 ľudí, tak keď si pozrieš, koľko z toho je úmrtí, percentuálne je to síce viac ako pri normálnej chrípke, ale menej ako pri SARS-e. Takže jasné, treba sa báť, ale netreba to preháňať. Zdá sa, že drvivá väčšina ľudí, čo to dostane, o tom buď ani nebude vedieť alebo sa z toho dostane v pohode,“ vysvetľuje svoj postoj Tomáš.
Na záhadný čínsky vírus podľa BBC zomrelo už 17 ľudí. Takmer 600 ľudí je nakazených oficiálne. Podľa Tomáša čínske médiá aj sociálne siete zatiaľ o nákaze informujú, otázne je do akej miery. Práve informačné embargo o šírení SARS-u spôsobilo pred rokmi takú katastrofu.
„Vieš, že vláda tu nemá moc rada, keď sa šíria nejaké poplašné správy, keby zrovna boli aj pravdivé. Takže ľudia už hovorili, že sú nejaké upozornenia, aby sa na WeChate nešírili správy v skupinách, lebo to bude buď cenzurované alebo minimálne vyjdu nejaké upozornenia. Napriek tomu sa to v skupinách rieši a ľudia si posielajú najmä odporúčania aby nosili masky."


Zahraničné prípady
Okrem Číny prípady nákazy novým vírusom potvrdili už aj v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, Saudskej Arábii, Vietname aj USA. Prvé podozrenia sa podľa The Moscow Times objavili už aj v Rusku. V Petrohrade mali hospitalizovať dve osoby, ktoré prileteli z Číny. Prítomnosť vírusu v ich tele však nebola zatiaľ oficiálne potvrdená.
Vedci ešte nevedia, ako agresívne sa môže nákaza vyvíjať. Určité opatrenia preto robí aj Úrad verejného zdravotníctva na Slovensku. „ÚVZ kontinuálne monitoruje epidemiologickú situáciu prostredníctvom Systému rýchleho varovania (EWRS). Hlavný hygienik SR vydal tiež usmernenie týkajúce sa ťažkého respiračného syndrómu vyvolaného novým koronavírusom 2019-nCoV určené všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva v SR a príslušným rezortom, a to na zabezpečenie informovania zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie,“ informuje vo stanovisku hovorkyňa Úradu Daša Račková.

Umývaj si ruky
Ľuďom, ktorí sa nachádzajú v zasiahnutých oblastiach, hygienici odporúčajú vyhýbať sa preplneným miestam či trhom s predajom živých zvierat. Dôraz treba dbať aj na prísnu osobnú hygienu: „Najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín. 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je tiež potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť),“ píše sa ďalej v stanovisku ÚVZ.

„Je tu donášková služba na jedlo, cez ktorú si každý aj niekoľkokrát denne objednáva. Ale my sme v práci aj s manželkou premýšľali, že rozumnejšie bude to teraz radšej neobjednávať. Lebo ľudia, čo to donášajú, by mohli prísť do kontaktu s nakazenými ľuďmi, keď chodia z domu do domu, z reštaurácie do reštaurácie. Preto sme to radšej obmedzili. Aj dnes sme sa bavili, že si na večeru dáme nejaký chlieb,“ dodáva Tomáš s prísľubom, že dá vedieť, či sa cez víkend dostal úspešne do Európy.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.