Od najbrutálnejšieho vojnového zločinu na Slovensku v dedinách Kľak a Ostrý Grúň prešlo 75 rokov.
Masaker v Kľakovskej dedine sa stal takmer na deň presne 75 rokov dozadu. Bola mrazivá nedeľa 21. januára, keď špeciálna protipartizánska jednotka SS známa pod krycím názvom Edelweiss spolu so slovenskými prisluhovačmi vpadla do dedín Kľak a Ostrý Grúň.
Bez možnosti na súd či vysvetlenie postrieľali 148 obyvateľov, medzi ktorými boli najmä ženy, deti a starci. Obe obce následne vypálili do tla. Podľa veliteľa Edelweissu malo ísť o „exemplárnu trestnú výpravu“ za pomoc partizánom. V skutočnosti to bolo masové vraždenie, ktoré podľa historikov nemá v slovenských dejinách obdobu.
Fašistické myšlienky nezmizli
„Žijeme v čase, keď fašistické myšlienky opäť ožívajú a hľadajú si svoje plazivé cesty k ľuďom. Preto je dôležité nerezignovať na demokratické hodnoty a túžbu našich predkov po slobode,“ povedal dnes pri príležitosti 75. výročia od tragickej udalosti premiér Peter Pellegrini. Sľúbil, že spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou urobia všetko pre to, aby sa táto zvrátená ideológia, ktorá bola počiatkom tragických udalostí, už nikdy na Slovensku nedostala k moci.
Prezidentka Zuzana Čaputová dodala, že aj pred vojnou si mnohí mysleli, že sa nenávistné reči nikdy nedostanú k činom. „Dnes už vieme, ako veľmi sa mýlili. História nás poučila, kam chodník nenávisti a vylučovania vedie, ak naň spoločnosť raz vykročí. Je to chodník, ktorý vedie k tragédiám a k zločinom, aké sa stali aj tu v Kľakovskej doline.“
O tragédii, ktorá sa pred 75 rokmi stala v údolí Kľakovskej doliny, sa môžeš dozvedieť viac aj v dokumente múzea Napajedla z roku 2015.