Pripravili sme prehľad článkov a tém, ktoré Slovákov zaujímali v uplynulých 12 mesiacoch najviac.
Rok 2019 bol plný bizarných momentov, ktoré sa nedali prehliadnuť. Väčšine z nich sme sa venovali aj na Refresheri, primárne s cieľom poukázať na problematiku, či už išlo o bitku násťročných v Košiciach za peniaze alebo video, na ktorom hovorkyňa ministerstva kultúry nevedela reagovať na otázky reportérky v súvislosti s témou, ktorú sama iniciovala.
Pripravili sme prehľad 10 najčítanejších článkov na našom webe za posledných 12 mesiacov, kde nechýbajú aj tieto momenty. Ide o údaje z Google Analytics, ktoré ukazujú len počet unikátnych používateľov na našej slovenskej stránke, mimo tej českej. Pridávame aj krátky komentár, aby si si mohol jednotlivé situácie osviežiť.
- Ktorých 10 článkov čítali Slováci na Refresheri najviac
- V akých číslach sa pohybuje čítanosť článkov v rebríčkoch
- Ktorý rozhovor považovali čitatelia Refresheru za najatraktívnejší
- Ktorý nebezpečný slovenský mafián zaujal Slovákov najviac a ako je možné, že to nebol Mikuláš Černák
- Ktoré video zo Slovenska zaujalo čitateľov najviac
10. Desivé fotky pacientov pred a po lobotómii
V 20. storočí Egas Moniz vymyslel leukotómiu, za čo neskôr získal aj Nobelovu cenu. Začal duševne chorých pacientov liečiť tak, že im do lebky navŕtal dieru a napokon fyzickým zásahom do mozgu spôsobil prerušenie časti nervových spojení priamo v mozgovej hmote.
Na Refresheri sme ešte v januári zverejnili niekoľko fotografií pacientov od samotného lekára pred týmto zákrokom a po ňom. V tvárach ľudí je vidieť, ako sa zmenili.
9. Hovorkyňa ministerstva kultúry si urobila hanbu pred celým Slovenskom
Ešte v júli obletelo Slovensko video od reportérky TV Markíza Martiny Törökovej, na ktorom hovorkyňa ministerstva kultúry Barbora Palovičová nebola schopná odpovedať na relevantné otázky k téme, ktorú sama iniciovala. Chcela odpovedať mimo záznam a zasekávala sa. Po zverejnení tohto videa nakoniec z postu odstúpila a rezort kultúry stále žiadnu hovorkyňu nemá.
Video má dnes viac ako 425-tisíc pozretí a viac ako tretina pochádza z nášho článku. Aj keď mala hovorkyňa Palovičová k dispozícii otázky približne 24 hodín vopred, samotná reportérka jej musela pomáhať s definíciami. Na sociálnych sieťach sa ešte rozbehla diskusia o tom, či bolo od novinárky etické zverejniť videozáznam, pravdou však ostáva, že v tomto prípade ide nepochybne o verejný záujem.
8. Modelka, ktorá obvinila Neymara zo znásilnenia, zverejnila video z hotelovej izby
Neymar musel v júni reagovať na obvinenie zo znásilnenia. V tom čase svet nevedel, kto ho zo sexuálneho napadnutia obvinil, pretože nahlasovateľka zostávala anonymná, ale dnes už všetci vedia, že sa volá Najila Trindade. Modelka a matka poskytla rozhovor brazílskej stanici SBT, v ktorom zopakovala, že ju Neymar znásilnil v prvý večer, keď sa spolu stretli na izbe
Vraj sa futbalista opil a sexuálne ju napadol, lenže ona nevedela, ako by skutok dokázala. V závere júla vyšetrovatelia obvinenie na futbalistu zrušili, a tak si mohol vydýchnuť. Pravdepodobne išlo o pokus dostať z neho peniaze.
7. Prostitútka Monika šľape pri Slovnafte
Na prvý pohľad by si si netipol, že Monika pracuje ako prostitútka. Toto malé žieňa sme stretli na Slovnaftskej ceste, známej vďaka svojim spoločenským pracovníčkam, ktoré obšťastňujú okoloidúcich šoférov.
Keď sme ju prvýkrát zbadali, mysleli sme si, že je to len mladá školáčka, ktorá na niekoho čaká. Po chvíľkovom pozorovaní však bolo jasné, že Slovnaftská cesta je jej stálym pracoviskom. Monika sa s nami ochotne porozprávala, keďže sme boli zvedaví, aký náročný je život prostitútky a prečo by mladý človek túto prácu dobrovoľne vykonával. Odpoveď nebola prekvapivá – robí to, aby sponzorovala svoju závislosť.
Podobných nešťastných, no veľmi reálnych osudov, sme zažili v tomto roku hneď niekoľko, práve Monikin príbeh zaujal viac ako 200-tisíc Slovákov.
6. Šanca, že asteroid zasiahne Zem, je 100 %, tvrdí vesmírny expert
Potenciálne rizikovými sú podľa NASA asteroidy s priemerom väčším než 150 metrov letiace vo vzdialenosti od Zeme menej než 7,4 milióna kilometrov. Jeden z vesmírnych expertov Lembit Öpik v septembri prehlásil, že našu Zem skôr či neskôr zasiahne asteroid, ktorý môže spôsobiť škody ohromujúcich rozmerov. „Je to otázka života a smrti. Šanca na dopad je 100 %, iba jednoducho nevieme, kedy sa to stane,“ povedal. Našťastie, zatiaľ sme stále tu.
5. Košičania organizujú bitky 15-ročných študentiek za 20 €
Slovenským Instagramom v januári kolovali poburujúce videá, v ktorých vidno brutálne bitky mladých Košičaniek. Na záberoch je vidieť, že jedna z dievčat leží na zemi, zatiaľ čo druhá do nej kope. O prípad sa zaujímali aj známe osobnosti, čo prípad ešte intenzívnejšie medializovalo.
4. V pohorí Tribeč prišlo k niekoľkým neobjasneným zmiznutiam
Film Trhlina výrazne zvýšil záujem o príbehy z pohoria Tribeč, kde vraj zmizlo niekoľko ľudí, ktorých sa už nikdy nepodarilo nájsť.
Miestni obyvatelia o udalostiach nechcú rozprávať, prípadne si na ne už nespomínajú. Podľa Jozefa Kromerinského, zástupcu riaditeľa na Policajnom prezídiu SR, aktívne pátranie po nezvestných trvá už 20 rokov. Aké je teda tajomstvo tribečských lesov? My sme sa pozreli na históriu, ktorá siaha až do roku 1929, posledné neobjasnené zmiznutie však polícia rieši od roku 2012. Príbeh zaujal stovky tisíc Slovákov.
3. Mafián Tuti Daniš bol postrachom Bratislavy
Niektorí členovia slovenského podsvetia z 90. rokov mali určité zábrany a pravidlá, ktorými sa riadili. Bratov Tutiho a Papasa Danišovcov by sme však mohli označiť za zver utrhnutú z reťaze. Tuti v hoteli Kyjev znásilňoval ženy a smial sa Černákovi, ktorý ho chcel zastreliť. Explózia sa nakoniec postarala o to, že kúsky tela mafiánskych bratov skončili rozmetané po okolí.
2. Havária jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach
Svet v polovici roka ovládlo finále miniseriálu Černobyľ od HBO, ktoré dokumentuje katastrofu v ukrajinskej jadrovej elektrárni. Slovensko však nebolo ďaleko od toho, aby sa ničivá nehoda černobyľských rozmerov udiala aj u nás.
Len 50 kilometrov od Bratislavy, jednu dedinku za Trnavou, ležia Jaslovské Bohunice. Obcou preteká riečka Blava a žije v nej približne 2 300 obyvateľov. Každý jeden z nich dostáva na prídel jódové tablety. Dva kilometre od nich je totiž najväčšia jadrová elektráreň na Slovensku.
V Jaslovských Bohuniciach došlo k vážnej nehode a nebyť pohotovosti dvoch mladých Slovákov z elektrárne, scenár z Černobyľu sa mohol udiať aj na našom území.
1. Slovenské Tesco otvorilo s prázdnymi regálmi
22. mája bol Medzinárodný deň biodiverzity a dva dni predtým sme zasa oslavovali Svetový deň včiel. Bratislavské Tesco Lamač preto otvorilo s prázdnymi regálmi, aby zákazníkom ukázalo, ako bude vyzerať svet, keď vyhynú včely a motýle. Práve na včelách a ich opeľovaní závisí značná časť nášho stabilného prísunu potravín a ak by sme o včely prišli, naše supermarkety by boli prázdne.
Zákazníci mohli na pohodlný nákup zabudnúť a aj keď zrejme niektorí z Tesca odchádzali podráždení, veríme, že sa v nich aspoň časť dôležitej informácie zachytila. A podľa našich údajov sa informácia dostala ku viac ako 500-tisíc Slovákom.