Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
29. apríla 2016, 11:02
Čas čítania 0:00
Simi

Najväčšie záhady Slovenska: V pohorí Tribeč prišlo k niekoľkým neobjasneným zmiznutiam

ZAUJÍMAVOSTI TRIBEČ
Uložiť Uložené

Viac než 80 rokov sa na tomto mieste záhadne strácajú ľudia.

Pohorie Tribeč je situované do pomyselného trojuholníka, ktorého vrcholy vymedzujú mestá Nitra, Zlaté Moravce a Partizánske. Najvyšší vrch je Veľký Tribeč, má 835 m.n.m. a je ideálnym miestom pre oddych a turistiku. Toto malebné pohorie však za posledné desiatky rokov zažilo nejedno, dodnes neobjasnené, zmiznutie. Zaujímavosťou je aj fakt, že zmienky v miestnej kronike či policajných záznamoch nie sú prehľadné a nie je teda možné prípady viac priblížiť. Miestni obyvatelia o udalostiach nechcú rozprávať, prípadne si na ne už nespomínajú. Podľa Jozefa Kromerinského, zástupcu riaditeľa na Policajnom prezídiu SR, aktívne pátranie po nezvestných pretrváva už 20 rokov. Aké je teda tajomstvo tribečských lesov?

Najväčšie záhady Slovenska: V pohorí Tribeč prišlo k niekoľkým neobjasneným zmiznutiam
Zdroj: Ľubomír Karšai

Všetko sa začalo v roku 1929 keď sa miestny horár Štefan Samšal vybral na každodennú obhliadku lesa. Muž, ktorý pohorie Tribeča poznal akú vlastnú dlaň, sa z nevysvetliteľných príčin do horárskej chaty už nevrátil. V prípade útoku medveďa či iných zvierat žijúcich v okolí, by sa po 47-ročnom mužovi našli kusy šatstva alebo znetvorené telo. Po miestnom horárovi sa však žiadna stopa nenašla, ani napriek rozsiahlej pátracej akcii trvajúcej vyše troch mesiacov.

O rok neskôr sa v tomto krajinskom celku stratila 18-ročná Mária Šlajserová. Mladá študentka z Mankoviec si krátila cestu do obce Zlatno k príbuzným. K rodine nikdy nedorazila a rovnako ako v prípade Štefana Samšala, Mankovčanka sa akoby prepadla pod zem.

Najväčšie záhady Slovenska: V pohorí Tribeč prišlo k niekoľkým neobjasneným zmiznutiam
Zdroj: geocaching.com

V roku 1939 vo vtedajšom meste Baťovany (Partizánske) žil a pracoval robotník Walter Fischer. V zime toho roku sa zamestnanec Baťovho závodu vybral na prechádzku k Čiernemu hradu. Od tej doby bol nezvestný. Aj napriek pátracej akcii policajných zložiek sa robotníka nepodarilo nájsť. Po troch mesiacoch sa Fischer, v bezvedomí a s popáleninami po celom tele, objavil neďaleko Zlatych Moriaviec. Walter sa však z desivého zážitku nikdy nespamätal a svoj život dožil v Ústave pre duševne chorých v Žiline.

Odporúčané
Spisovateľ Karika: Vďaka Trhline by som už do konca života nemusel pracovať. Na Tribeči mnohí zažili niečo divné (Rozhovor) Spisovateľ Karika: Vďaka Trhline by som už do konca života nemusel pracovať. Na Tribeči mnohí zažili niečo divné (Rozhovor) 17. októbra 2022, 14:30

Obec Skýcov si tiež pamätá na prípad zmiznutého Čecha z roku 1980, ktorý býval v domčeku na okraji dediny. Potom, čo si poštárka všimla, že 76-ročný Antonín Topil už niekoľko týždňov neotvára dvere, zavolala verejnú bezpečnosť. Polícia sa rozhodla obzrieť jeho príbytok. Zistili, že dom bol zamknutý kľúčom zvnútra, no vnútri obydlia sa nikto nenachádzal. Taktiež neboli nájdené stopy po násilnom vniknutí. Dôchodcu nikdy nenašli a súd ho prehlásil za mŕtveho.

Záhady však nie sú len z čias minulých. V júni 2012 sa vybral do hôr na hríby Jaroslav Buránsky z obce Žirany. Muž pokročilého veku je odvtedy nezvestný, no pátranie stále pokračuje.

Najväčšie záhady Slovenska: V pohorí Tribeč prišlo k niekoľkým neobjasneným zmiznutiam
Zdroj: hiking.sk
Domov
Zdieľať
Diskusia