A nezabudnime na september 2019, kedy chceli v Nevade prepadnúť Area 51 v presvedčení, že tam vyšetrujú UFO.
Za posledné desaťročie sme toho zažili veľa. Technologické inovácie prichádzajú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, pribúdajú nám umelecké diela, filmy, či knihy a v móde sa extravagancia strieda s minimalizmom a prirodzenosťou oveľa rýchlejšie, ako kedysi. Navyše, s rozmachom sociálnych sietí vzrástol aj počet ľudí, ktorí majú na všetko svoj názor, respektíve ho nahlas vyjadrujú v očakávaní reakcie.
„Barack Obama je v skutočnosti jašter, farmaceutické firmy už dávno vynašli liek proti rakovine, svet ovládajú ilumináti, pád dvojičiek v New Yorku zapríčinil Chuck Norris a protesty Za slušné Slovensko osobne koordinoval George Soros z vagóna tajného bratislavského metra,“ reagoval s dávkou sarkazmu na našu otázku o konšpiráciách psychológ Radomír Masaryk, ktorý sa špecializuje na sociálnu psychológiu a pôsobí vo vedení Univerzity Komenského v Bratislave.
Kedysi si tieto bláznivé teórie ľudia hovorili pri pive, aj to len šeptom, aby ich nikto nevysmial. No vďaka sociálnym sieťam sa dnes šíria, zdieľajú ich kamaráti, v tom horšom prípade sa o konšpiráciách rozpráva už aj pri vianočnom stole.
Práve sociálne siete a internet poskytujú najlepšiu živnú pôdu pre konšpiračné teórie. Šíria sa ľahko, v podstate zadarmo a ak im uverí dostatok ľudí, ktovie... možno z toho vznikne aj dokument na Netflixe. Na rozdiel od vedeckých článkov. Tie sa predsa nezmestia do statusu a navyše sú nudné, upozornil nás psychológ.
V tomto článku ti predstavíme 5 najrozšírenejších konšpiračných teórií, ktorým za uplynulých desať rokov uverili Slováci. Zároveň sa pozrieme na to, prečo sú vlastne konšpirácie také fascinujúce.
Koniec sveta mal nastať 21.12.2012
Začíname ako sa patrí: zbytočnou panikou o konci sveta, ktorý údajne predpovedal mayský kalendár. Najsmutnejšie na tom celom je fakt, že tomu verilo fakt veľa ľudí. Mnohí z nich len vďaka humbuku okolo apokalypsy zistili, že v centre našej galaxie Mliečna cesta je masívna čierna diera, čo sa okamžite stalo živnou pôdou pre ďalšie teórie.
Ako vidíš, koniec sveta nenastal. Je koniec roka 2019 a svet ešte stále existuje. Množstvo odborníkov, vrátane NASA a Slovenskej akadémie vied, sa pokúsilo panikáriacim ľuďom vysvetliť, ako je to možné. Vedci SAV vydali aj stanovisko, podľa ktorého sme nikdy ani nemali dôvod báť sa.
O čo teda išlo? Dezinformačné a pseudovedecké weby, ako aj rôzne YouTube kanály a pochybné účty na sociálnych sieťach šírili „overenú a zaručenú informáciu“ o konci sveta. Dôvodov bolo niekoľko:
- koniec mayského kalendára,
- mali sme sa vraj zraziť s planétou až päťkrát väčšou ako je Zem,
- Slnko, Zem a obrovská čierna diera v strede našej galaxie sa zoradili na jednej priamke,
- všetky planéty v našej sústave sa mali zoradiť na jednej priamky,
- už samotná čierna diera nás mala „vcucnúť“,
- za niekoľko sekúnd či hodín sa mala zmeniť rotácia Zeme, alebo sa dokonca mali prehodiť póly.
SAV vo svojom stanovisku vyvrátila každé jedno z týchto tvrdení. V prvom rade vysvetlili, že mayský kalendár nepredpovedá koniec sveta. „Aj v dnešnej dobe máme kalendáre (alebo predpovede zatmení Slnka) vypočítané len do určitej doby, ale to neznamená, že potom bude koniec sveta,“ vysvetlili Aleš Kučera, vtedajší riaditeľ Astronomického ústavu SAV a vedecký tajomník Drahomír Chochol.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo vlastne nenastal koniec sveta
- Ktoré ďalšie konšpirácie boli populárne za posledných desať rokov
- Ako na ne reagovalil kvalifikovaní odborníci
- Čo si myslí sociálny psychológ o našej posadnutosti konšpiračnými teóriami