Dokonca aj slovenskí tréneri uverili tvrdeniam v dokumente a experimentujú kvôli nemu s vegánskou stravou.
James Wilks je inštruktorom pre americkú armádu a námorníctvo a bývalý MMA bojovník. Počas zotavovania sa zo zranenia venoval čas zisťovaniu toho, čo by mu mohlo pomôcť. Počas svojho prieskumu natrafil na informácie, ktoré ho prekvapili a tie potom vložil do dokumentu s názvom The Game Changers.
Tento dokument „konvertoval“ mnoho ľudí na vegánsku stravu. Vyvracia rôzne tvrdenia o zmiešanej strave (teda strave s rastlinným aj živočíšnym jedlom) a celý je postavený na tvrdení, že človek je stvorený byť vegánom. Počas takmer dvoch hodín vystúpia športovci, odborníci aj lekári, ktorí sa divákovi snažia vysvetliť, aké benefity so sebou prináša vegánstvo. Citujú niekoľko vedeckých štúdií a ich cieľom je presvedčiť ľudí, že majú pravdu. Podľa prvotných ohlasov sa im to darí.
My sme sa stretli s dvoma odborníčkami a vedkyňami, ktoré sa venujú výžive a opýtali sme sa ich na niektoré kľúčové tvrdenia a momenty z dokumentu. Ak si doteraz netušil, či sa vegánstvo oplatí a ktorý „tábor“ má vlastne pravdu, veríme, že tento článok ti pomôže pozrieť sa na fakty triezvo, s nadhľadom a najmä kriticky.
Ivana Kachútová je nutricionistka, svoj titul získala vo Viedni., študovala na Viedenskej univerzite, Faculty of Life Sciences, odbor Nutritional Science. Pracuje však na Slovensku a okrem iného sa venuje aj ľuďom s poruchami príjmu potravy (PPP), akými sú napríklad anorexia, ortorexia alebo bulímia. Je odbornou garantkou projektu Chuť žiť, ktorý sa venuje prevencii PPP a tiež projektu Skutočne zdravá škola. Často teda pracuje s ľuďmi, ktorí naozaj potrebujú špecifický jedálniček a snaží sa im pomôcť, aby boli silní a zdraví.
Petronela Forišek Paulová je nutričná terapeutka (Masarykova univerzita, Lekárska fakulta) a vedkyňa vyštudovaná v Dánsku (Kodaňská univerzita, Vedecká fakulta). Pracuje so širokou skupinou klientov vo svojej nutričnej poradni Nella Vita a na Slovenskej Akadémii Vied pôsobí ako doktorand, kde sa okrem iného venuje aj výžive.
Naozaj gladiátori nejedli mäso?
K tvrdeniam z dokumentu obe pristupovali kriticky a veľmi opatrne, pretože často sú to polopravdy, povyberané a usporiadané tak, aby ťa presvedčili. Hneď prvý „fakt“ sa venuje gladiátorskej diéte, ktorú dokazuje akási štúdia. Wilksovi však ušiel jeden detail. Nie je to štúdia. Je to anekdota, príbeh, ktorý napísal Andrew Curry, autor, ktorý svoje dielo zaslal do archeologického časopisu. Ak by si niekto chcel dať námahu spomínaný príbeh prečítať, zistil by niekoľko vecí.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako to bolo s gladiátormi a či a prečo boli vegetaránmi
- Či sú experimenty v dokumente dôveryhodné a čo vlastne dokazujú
- Na aké polopravdy si pri pozeraní The Game Changers máš dávať pozor
- Ako rozoznáš zdravú stravu od nezdravej
- Či je podľa odborníčok na výživu človeka vegánstvo zdravé a udržateľné