Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 1. 2020 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Móda - Módny seriál
0
Peter Hlavička
14. november 2019, 15:19
Čas čítania: 4:22

Bundy do pása, bláznivé svetre a budajky. Ako vyzerala móda počas nežnej revolúcie?

Mnohé kúsky z námestí roku 1989 sa nosia ešte dnes a iné sa možno už onedlho vrátia späť do módy.

Peter Hlavička
14. november 2019, 15:19
Čas čítania: 4:22
Bundy do pása, bláznivé svetre a budajky. Ako vyzerala móda počas nežnej revolúcie?
Zdroj: Archív TASR
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Móda z prelomu 80-tych a 90-tych rokov je doslova nesmrteľná a pre mnohých návrhárov sa rok čo rok stáva obľúbeným zdrojom inšpirácie. V tom čase sa začal napríklad natáčať seriál Beverly Hills 90210, Michael Jackson si užíval pozíciu kráľa popu, svet hip-hopu ovládalo zoskupenie N.W.A. s ich albumom Straight Outta Copmton a Michael Jordan vďaka svojim úspechom na palubovkách NBA odštartoval jednu z historicky najúspešnejších divízií športových tenisiek Nike, Air Jordan.   

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989? 

O pár dní si pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie, ktorá v roku 1989 nenásilnou formou položila komunistický režim. Po krvavom potlačení pokojnej manifestácie študentov 17. novembra 1989 v Prahe sa na námestiach stretávali státisíce ľudí. Doslova v priebehu pár týždňov, porazili režim, ktorý vládol dlhé desaťročia tvrdou rukou a obmedzoval svojich obyvateľov. Nežná revolúcia priniesla slobodu do všetkých oblastí života na Slovensku.
V Refresheri sme sa rozhodli napísať sériu článkov, ktoré ti túto významnú udalosť lepšie priblížia. Pozrieme sa ale aj na neslobodu, ktorá revolúcii predchádzala a na to, ako sa spoločnosť za 30. rokov zmenila.

 

 

V tomto článku sa dozvieš:
 • Ako vyzerala móda na námestiach v novembri 1989
 • Ktoré kúsky z tohto obdobia sa nosia dodnes
 • O čo prišiel slovenský módny priemysel zmenou režimu
 • Aké oblečenie nosili revoluční tribúni

 

Na Slovensku sme ale riešili oveľa zložitejšie otázky a módne trendy zo zahraničia tak boli pre našincov len snom. V domácich predajniach totiž prevládala uniformita, značkové oblečenie sa dalo kupovať len na hranici zákona vďaka vekslákom a ak sa chcel človek obliekať pekne, alebo aspoň inak, ako všetci ostatní, musel sa vynájsť a šaty si tak väčšinou ušiť sám.  

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Obdobie Nežnej revolúcie v roku 1989 preto nepatrí medzi významné momenty slovenskej módy, ale s outfitmi našich revolucionárov to nebolo až také zlé, ako by sme si na prvý pohľad mysleli. Ich prioritou bola síce zmena komunistického režimu a oblečenie respektíve celkový imidž bol druhoradý, no mnohé kúsky z ich šatníkov sa nosia dodnes a iné sa možno už onedlho opäť vrátia do módy. 


Odznaky VPN

Na čele každej revolúcie musí byť nejaké hnutie a novembrové hnutie na Slovensku viedla Verejnosť proti násiliu. Tá vzniklo ako reakcia na krvavé potlačenie študentskej manifestácie v Prahe 17. novembra 1989 a v priebehu niekoľkých dní sa stala hlavnou protikomunistickou silou u nás. V Prahe revolúciu viedla sesterská organizácia Občanské fórum.

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Svoju existenciu musela VPN samozrejme komunikovať a rovnako ako v nedávnom prípade vraždy Jána Kuciaka, po ktorej sa Slovensko spojilo pod heslom #AllForJan, sa významným prvkom stali najmä odznaky Verejnosti proti násiliu. Tie nosil svojho času každý, kto chcel vyjadriť názor na zmenu komunistického režimu a dodnes je tak z nich pomerne hodnotný zberateľský predmet. A práve počas protestov Za slušné Slovensko po vražde Jána Kuciaka sa aj heslo Verejnosť proti násiliu opäť vrátilo na slovenské  námestia.

 

Budajka

Z hľadiska módneho kultúrneho dedičstva sa na Slovensku prevažne vraciame len ku krojom, modrotlači alebo čičmianskym vzorom. Novodobá história samostatného Slovenska však odštartovala jedným veľkým trendom, ktorým boli už mnohokrát ospevované čiapky - budajky. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Pokrývky hlavy sú pre mužov prirodzenou súčasťou obliekania už desiatky rokov, ale dlhú dobu boli tolerované len klobúky a barety. V 80- tych rokoch však móda zažila niekoľko prelomových momentov a jedným z nich bolo aj prijatie športového oblečenia za bežnú súčasť našich šatníkov. Muži tak začali nosiť tenisky, šuštiakové bundy alebo vlnené čiapky s brmbolcom, ktoré získali prezývku podľa revolučného lídra, Jána Budaja. 

Kľúče

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

V dnešnej dobe máme vrecká zaplnené mobilnými telefónmi, elektronikou alebo platobnými kartami, no pred 30-timi rokmi vychádzali ľudia do ulíc len s kľúčmi od bytu a peňaženkou. Jedným z najvýznamnejších prvkov, a zároveň módnych doplnkov Nežnej revolúcie sa tak stali práve kľúče, ktorých význam má hneď niekoľko rovín. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Demonštranti na námestiach cengotom svojich kľúčov doslova odzvonili komunistickému režimu a kľúče nad ich hlavami symbolizovali aj odomykanie dverí do sveta slobody. Hranice sa totiž po novembri 89 otvorili, ľudia získali slobodu, ale aj vytúžené slobodné voľby a slobodu slova, vďaka ktorej dnes môžu meniť svet aj bez kľúčov v rukách. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?


Bláznivé svetre

Gýčové vianočné svetre boli pred pár rokmi všetkým na smiech, no práve vďaka svojej odpudivej jedinečnosti sa z nich stal celosvetový fenomén. Mnohé z nich pritom majú korene ešte v 80-tych rokoch, kedy návrhári s bláznivými farebnými kombináciami, geometrickými vzormi alebo abstraktnými motívmi nepoznali limit. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Takéto svetre sa dali bežne kúpiť aj u nás a pri ich výbere očividne platilo jediné pravidlo: "čím viac farieb a vzorov, tým lepšie". S odstupom času ich môžeme považovať za súčasť kultúrneho dedičstva, pretože podobné kombinácie vzorov a farieb by sa už druhýkrát nikomu vymyslieť nepodarilo. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?


Bundy do pása

Poznávacím znamením módy 80-tych rokov sú najmä ramenné vypchávky a nadrozmerné siluety. Nafúknuté páperové bundy so širokými rukávmi a krátkym strihom sa tak pochopiteľne dostali aj na námestia v novembri 89 a podľa archívnych fotiek ich nosili všetci revolucionári, vrátane Milana Kňažka. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Podobný strih búnd by dnes v obchodoch niesol prívlastok "oversized", no svojho času bola ich nadrozmerná veľkosť považovaná za úplne bežnú. Z módy sa pritom vďaka leteckým bomberám typu MA-1 nikdy celkom nevytratili a mnohí Slováci v nich tak prežijú aj november 2019. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?


Kabáty z Púchova

Komunistický režim síce uzatvoril našu krajinu a všetkých jej obyvateľov na viac ako štyridsať rokov do kryokomory, ktorá k nám cez ostnatý drôt neprepustila vplyvy vonkajšieho sveta, ale  módneho priemysel, ktorý nadviazal na predvojnovú tradíciu sa rozvíjal. Na Slovensku sa totiž šila špičková móda, továrne v mestách ako Trenčín, Bytča, Sučany alebo Námestovo zamestnávali tisíce ľudí a oblečenie ušité na Slovensku zásobovalo celý socialistický blok, aj keď tie najkvalitnejšie kúsky bežní obyvatelia u nás hľadali márne. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Mnohé firmy prechod na trhovú ekonomiku neprežili, no púchovské kabáty zo závodov Makyta sú dodnes pojmom. Počet zamestnancov odevného priemyslu na Slovensku sa s obdobím pred revolúciou nedá porovnať, no Makyta stále zamestnáva stovky ľudí a okrem vlastných kolekcií šije aj produkty pre renomované zahraničné značky ako Armani, Prada, Versace alebo Valentino. 

 

Shearling

Kožušinové lemovanie síce v novembri 1989 na Slovensku nikto nenazýval pojmom shearling, no o podobných bundách alebo kabátoch snívali mnohí. V tom čase sa totiž nedali ľahko zohnať. Na tribúnach sa v nich v novembri 1989 objavili napríklad operný spevák Peter Dvorský alebo skladateľ Karel Kryl. 

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

 

Shearlingový kabát alebo bunda je pritom nadčasovým kúskom, ktorý je stále aktuálny. Na prelome 90-tych rokov sa vyrábali výhradne z pravej kože, resp. kožušiny a mnohé z týchto kúskov tak možno ešte stále žijú v second handoch. Ak by si si chcel dnes zadovážiť kvalitnú shearlingovú bundu z pravej kože, v obchode by si mohol zaplatiť 700 - 1 000 €. Ak si teda predstavíme, že na námestiach v novembri 89 mali niektorí ľudia takýto kus odevu, jednoznačne museli patriť medzi najlepšie oblečených revolucionárov.

 

Ako vyzerala móda našich revolucionárov počas novembra 1989?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Ján Budaj Tagy: revolucia, 30. výročie Nežnej revolúcie, november 89, nezna
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
36
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.