Apple sa pritom oháňa transparentnosťou a otvorenosťou voči zákazníkom.
Jablčná kreditka Apple Card, ktorou chce technologický gigant z Cupertina vstúpiť na pole finančných služieb a rožšíriť si tak zdroje svojich ziskov, má už druhý škandál.
Všetko podľa The Verge začal Tweet Davida Heinemeiera Hanssona, ktorý sa posťažoval, že jeho manželka dostala pri požiadaní o Apple Card až 20-krát nižší úverový limit (sumu, ktorú môžeš z karty míňať, než ju potom vydavateľovi postupne splácaš) než on.
The @AppleCard is such a fucking sexist program. My wife and I filed joint tax returns, live in a community-property state, and have been married for a long time. Yet Apple’s black box algorithm thinks I deserve 20x the credit limit she does. No appeals work.
— DHH (@dhh) 7. novembra 2019
Na príspevok však reagoval aj muž v technologických kruhoch naozaj vplyvný. Steve Wozniak, mimochodom spoluzakladateľ Apple, ktorý z firmy odišiel v roku 1985, sa pridal s podobným problémom. "Woz" má 10-násobný limit než jeho v poradí štvrtá manželka.
The same thing happened to us. I got 10x the credit limit. We have no separate bank or credit card accounts or any separate assets. Hard to get to a human for a correction though. It's big tech in 2019.
— Steve Wozniak (@stevewoz) 10. novembra 2019
Kľúčom ku kauze je fakt, že Hansson s manželkou vyplnili spoločné daňové priznanie a Wozniak zas tvrdí, že so svojou ženou zdieľa jeden bankový účet a prakticky celý majetok.
V zásade by tak medzi manželmi nemali byť žiadne rozdiely, a preto sa objavujú tvrdenia, že algoritmus limitov pri Apple Card je jednoducho sexistický a ženám nastavuje nižší limit na míňanie.
Medializácia prípadov zašla až tak ďaleko, že ich podľa The Verge začal vyšetrovať aj finančný úrad štátu New York. Podobná diskriminácia jedného z pohlaví je totiž, samozrejme, nelegálna.
Obaja muži sa sťažujú aj na komplikovaný proces, respektíve to, že im pravidlá, na základe ktorých sa výška limitov určuje, nebol schopný nikto povolaný vysvetliť.
Apple totiž kartu nevydáva sám, spojil sa s americkou bankou Goldman Sachs. Nie je preto jasné, nakoľko limity určujú algoritmy Applu a na koľko počítače finančnej inštitúcie. Jej hovorca diskrimináciu odmietol: „V žiadnom z prípadov sme nerobili, ani nebudeme robiť rozhodnutia na základe faktorov, ako je pohlavie,“ tvrdí.