Milan Kňažko je slovenský herec a politik. V rozhovore s nami si zaspomínal na chvíle na tribúne, porozprával nám aj o tom, čo si naozaj myslí o padlom komunistickom režime.
Milan Kňažko je slovenský politik a herec. Jeho meno sa úzko spája s Nežnou revolúciou. V roku 1989 ako jediný v ČSSR vrátil titul zaslúžilého umelca, pretože nesúhlasil s politikou vtedajšieho komunistického režimu a počas novembra 1989 bol spolu s Jánom Budajom organizátorom, spolu-moderátorom a kľúčovou osobnosťou pokojných manifestácií v Bratislave. Bol členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu, dokonca verejne žiadal o zrušenie vedúcej úlohy komunistickej strany v televíznej relácii Štúdio Dialóg.
V Refresheri sme sa rozhodli napísať sériu článkov, ktoré ti túto významnú udalosť lepšie priblížia. Pozrieme sa ale aj na neslobodu, ktorá revolúcii predchádzala a na to, ako sa spoločnosť za 30 rokov zmenila. Ďalšie články nájdeš v tomto vlákne.
My sme s MIlanom Kňažkom porozprávali o tom, aké to bolo stáť pri páde komunistického režimu a pri zrode novej republiky. Opýtali sme sa ho, prečo by mladým ľuďom malo záležať na Nežnej revolúcii a ako by dnes vyzeral náš život, keby k nej nebolo prišlo.
- Prečo je dôležité hovoriť o udalostiach z roku 1989 aj dnes
- Ako reagovali ľudia, keď sa k nim postupne dostala správa o revolúcii
- Prečo bolo dôležité, aby sa zapojili aj známe osobnosti
- Za čo vlastne bojovali ľudia počas Nežnej revolúcie
- Ako by vyzeral náš život dnes, keby sa ľudia pred 30 rokmi nevzbúrili
Pre mladých ľudí je demokracia a sloboda čosi normálne. Nevieme si predstaviť, že to bolo kedysi iné. Prečo je dôležité sa aj dnes rozprávať o tom, že to v minulosti nebolo samozrejmosťou?
Pretože stále hrozí nebezpečenstvo, že sa v nejakej pozmenenej podobe tento, alebo aj iný, -izmus znovu vráti. Preto treba rozoznávať príznaky. Tými sú lož, pokrytectvo a korupcia.
Lož alebo aj pokrytectvo sú nanešťastie ľudské vlastnosti. Kde je hranica, pri ktorej si už musíme dávať pozor?
Nehovorím o medziľudských vzťahoch, ale o politikoch. Od nich by sme mali vyžadovať, aby sa tomuto vyvarovali.
Naši čitatelia sú mladí ľudia, väčšina si Nežnú revolúciu pamätá len z rozprávania. Čo by ste im chceli odkázať?
Aby sa dobre učili a dozvedeli sa čo najviac o svojej minulosti, pretože je tu nebezpečenstvo, že sa niektoré jej príbehy vrátia. Želám im, aby neboli ľahostajní, ale aby sa zaujímali o dianie okolo seba a aby sa každý deň snažili pozitívnym spôsobom prispieť k tomu, aby to bolo lepšie. Je to ich prítomnosť a hlavne ich budúcnosť. Je to v ich záujme a dokonca by som povedal, že je to ich povinnosť. Nech sa zamyslia nad tým, čo povedia svojim deťom o tridsať rokov o tom, čo pre ne urobili. Som presvedčený o tom, že sú schopní urobiť veľa dobrého.
18. novembra sa zrušili divadelné predstavenia a začal ostrý štrajk. Ako si spomínate na ten deň?
Ja som bol práve vtedy v Prahe, kde sme mali mať predstavenie o 16:00. Na chodníkoch som videl krv, boli tam zapálené sviečky. Na uliciach boli študenti, stále štrngali kľúčmi a boli tam aj policajti, hliadkovali vo zvýšenom počte.
Riaditelia divadiel sa rozhodli, že divadlá pôjdu do štrajku práve okolo štvrtej poobede, takže sme boli prvým predstavením v Československu, ktoré bolo zastavené. Vstúpili sme do ostrého štrajku, ktorý trval až do začiatku januára, šesť týždňov.
Ľudia chceli mať základné ľudské práva, ktoré boli počas komunistického režimu potlačované.
Rozumeli ľudia tomu, čo vlastne znamená štrajk a za čo štrajkujete?
Bolo to jasné najmä v Prahe. Ľudia sa s tým oboznamovali postupne, pretože neexistovali slobodné médiá. Hovorilo sa o tom v okolitých krajinách, vo vysielaní maďarskej alebo rakúskej televízie, takže ľudia sa to postupne dozvedali a reagovali.
Manifestácia desaťtisícov Bratislavčanov na Námestí SNP v Bratislave 24. novembra 1989
Aký to bol pocit, keď oznámili návštevníkom divadla, že neodohrajú predstavenie?
Ľudia na to reagovali veľmi spontánne, emotívne a pozitívne. To znamená aplauz, plač a prejav veľkej podpory.
Mali ste už vtedy dojem, že sa niečo takto radikálne mení?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako si spomína na moderovanie mítingov, ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí
- Prečo ľudia v roku 1989 vyšli do ulíc aj keď sa báli
- Ako sa herci podieľali na šírení myšlienok Nežnej revolúcie
- Prečo je komunizmus rovnaký ako nacizmus