Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 5. 12. 2019 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
2
Adam Smeták
Oskar Almássy
21. apríl 2019, 1:24

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

Rebríček najlepších diel žijúcej legendy japonského anime.

Adam Smeták
Oskar Almássy
21. apríl 2019, 1:24
10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho
Zdroj: Toho Company
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vybrali sme desať najlepších filmov Hajaa Mijazakiho. Zakladateľ štúdia Ghibli a geniálny tvorca anime filmov má na konte jedenásť celovečerných počinov. Aj napriek tomu však bolo zoradenie jeho najlepších snímok ťažkým orieškom. Všetky jeho diela sú totiž dôkladne prepracované a každé prekypuje fantáziou, hlbšími témami a ľudskými príbehmi.

 

Hajao Mijazaki je aj vo svojich 78 rokoch, ktoré oslávil v januári (leden), hravejší než mnoho detí. Sám kedysi prehlásil, že medzi 8-ročným a 60-ročným človekom zase toľko rozdielov nie je. A jeho filmy sú toho jasným dôkazom. Farebnosť, kreativita a nespútanosť jeho tvorby naozaj ako by pochádzala z fantázie mimoriadne nadaného dieťaťa.

 

Dielo tohto japonského režisérskeho velikána ocenila aj oscarová Akadémia a čiastočne stálo za exportom anime do všetkých kútov sveta. A sám Mijazaki, hoci už sa niekoľkokrát odobral do dôchodku a potom zasa vrátil, momentálne pracuje na svojom dvanástom celovečernom filme. Ten by mal uzrieť svetlo sveta v roku 2020.

 

Ale vrhnime sa už na rebríček jeho najlepších filmov.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho 

10.) The Wind Rises (Kaze Tachinu, 2013)

Rebríček začneme Mijazakiho zatiaľ posledným filmom. Táto legenda animovaného filmu sa netají svojou láskou k lietadlám a lietaniu ako takému, čo nám v priebehu kariéry dávala veľmi často najavo. A inak tomu nie je ani v prípade životopisnej snímky The Wind Rises, ktorá sa sústredí na japonského leteckého inžiniera menom Džiro Horikoši, návrhára stíhacieho lietadla Mitsubishi A6M, zvaného aj Zero.

 

Džiro bol už od detstva krátkozraký, kvôli čomu sa nemohol stať pilotom. No svojej vášne sa nevzdal, nastúpil do leteckej divízie významnej strojárenskej spoločnosti a pri práci sa inšpiroval slávnym talianskym konštruktérom Capronim. Hajao Mijazakiho vo filme popisuje väčšiu časť Džirovho života a predstavuje aj niekoľko kľúčových historických udalostí, ktoré mali na známeho japonského inžiniera vplyv.

 

Prostredníctvom filmu The Wind Rises vyzdvihuje tému lásky, húževnatosti jednotlivca aj životných výziev v neľahkom svete, a to samozrejme za prítomnosti úžasnej, ručne kreslenej animácie.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

9.) The Castle of Cagliostro (Lupin sansei: Cagliostro no shiro, 1979)

Mijazakiho celovečerný debut je asi jeho najbláznivejším filmom. Vykresluje dobrodružstvo zlodeja menom Arsène Lupin III,  ktorý s komplicmi vylúpi kasíno v Monte Carle, len aby zistili, že nakradnuté bankovky sú falošné.

 

Po ceste do Cagliostra, kde sa to len hemží falšovateľmi, zachráni krásne mladé dievča pred gangom násilníkov. Následne spadnú z útesu, no a keď sa Lupin prebudí, je sám a má pri sebe iba prsteň dievčaťa. Podľa neho zisťuje, že išlo o Clarissu, princeznú Cagliostra, ktorú má čakať sobáš s grófom Cagliostrom. Ten svadbou nielenže upevní svoju moc, ale zároveň sa dostane aj k dávnemu pokladu. K jeho nájdeniu však potrebuje prsteň, ktorý má u seba Lupin. No ten nie je iba tak hocijakým zlodejom, ale prefíkaným a geniálnym stratégom.

 

Rozohrá tak partiu, ktorá je ako šialená a plná zvratov, tak aj zábavná. Odhliadnuc od úcty, ktorú k Mijazakimu chováme, je toto Lupinovo dobrodružstvo aj tak najlepším, aké bolo natočené. 

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

8.) Porco Rosso (Kurenai no Buta, 1992)

A opäť tu máme animák z prostredia lietania. Porco Rosso je zasadený do slnkom zaliateho Talianska počas 30. rokov minulého storočia a sústredí sa na odvážneho pilota, ktorému sa prihodila zvláštna vec.

 

Pri jednej z leteckých bitiek, kedy už zranený a vyčerpaný nemohol pokračovať, sa zrazu ocitol nad oblakmi, kde videl všetkých padlých pilotov smerovať k nebu. On sa však ostal vznášať na mieste, pričom od tejto udalosti musí žiť s prasačou tvárou. No a aby toho nebolo málo, nad Jadranským morom sa objaví americký pilot, ktorý chce byť za každú cenu najlepší a vyzve Porca na letecký súboj.

 

V stávke však nie je iba česť, ale aj láska miestnej majiteľky hotela a Porcovej lásky z detstva. Mijazaki v tomto animáku potlačil fantasy prvky do úzadia, načrtol vážnejšie témy (nástup fašizmu, hospodársku depresiu) a vyrozprával dospelý príbeh, ktorý je famóznou poctou Stredozemiu a najmä lietaniu.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

7.) Môj sused Totoro (Tonari no Totoro, 1988)

Ak predpokladáš, že úspech Mijazakiho štúdia Ghibli stojí na zárobkoch z kín, si na omyle. Drvivú časť príjmu má totiž na svedomí predaj hračiek a rekvizít z jednotlivých rozprávok. A tou vôbec najpredávanejšou je Totoro. Predaj plyšákov s týmto roztomilým obrím tvorom na konci 80. rokov zachránil štúdio Ghibli od finančných ťažkostí.

 

A niet divu, pretože film o nemotornom chlpáčovi je určite schopný osloviť veľkú časť detských divákov. Ide o asi najviac detskú snímku Mijazakiho, ale aj v nej si nájdeš viacero úvah, ktoré oslovia aj starších divákov. Je to okúzľujúca oslava detskej fantázie a zakladá si predovšetkým na nevinnosti, farebnosti a bezstarostnosti. 

 

Avšak, aj do tohto diela vložil Mijazaki dojímavú linku o chorej maminke. Vyrozprával nám príhody 10-ročnej Sacuki a jej malej sestry Mei, ktoré sa odsťahujú na vidiek a čakajú, že sa ich mama uzdraví. Medzitým však v lese narazia na lesného ducha Totora, s ktorým zažijú množstvo dojemných dobrodružstiev. Môj sused Totoro pripomína návrat do slnkom zaliatych a bezstarostných detských dní.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

6.) Howl's Moving Castle (Howl no Ugoku Shiro, 2004)

Tvorba Hajaa Mijazakiho je plná vynikajúcich animovaných klenotov, takže vybrať a následne zoradiť 10 jeho najlepších filmov bolo mimoriadne náročné. Howl's Moving Castle by sme mohli zaradiť k tým novším Mjazakiho počinom, to mu však na jeho kvalitách absolútne nič neuberá.

 

A hoci sa dá povedať, že legendárny japonský tvorca v tomto prípade kombinuje niekoľko prvkov zo svojich predchádzajúcich diel, vo výsledku ide stále o jeden poriadne nápaditý a nepredvídateľný filmík, ktorý ťa dostane svojou nespútanou fantáziou, nádherným vizuálom a silnými emóciami. Navyše, spojenie rozprávkového sveta so svetom mágie a steampunku funguje parádne.

 

V samotnom príbehu sa mladá Sophie stane obeťou mágie zlomyseľnej čarodejnice, ktorá ju premení na starenu. Jej jedinou nádejou sa tak stáva čarodejník Howl a jeho pohybujúci sa dom. Keď sa jej ale podarí získať u Howla prácu, začína objavovať tajomstvá aj záhady Howlovho domu a začína chápať, kým vlastne je. Do čarodejníka sa dokonca postupom času zamiluje.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

5.) Nausicaä of the Valley of the Wind (Kaze no tani no Naushika, 1984)

Už v prvom Mijazakiho autorskom celovečernom filme sa ukázali všetky jeho nezameniteľné postupy. Do hlavnej úlohy posadil silnú ženu, uviedol príbeh s presahom (nie však doslovným) a vykreslil farebný svet s viacerými fantastickými postavami. Ním predstavený svet spájal stredovek s modernou dobou, a tak sa vo filme postavy oblečené podľa stredovekého štýlu preháňajú v tankoch a lietadlách. 

 

Kultové anime sa odohráva tisíc rokov po apokalypse, ktorá spôsobila takmer úplný koniec ľudstva. Zem pokryl nepriepustný toxický prales plný gigantického hmyzu. Uprostred tohto nebezpečného sveta žije Naušika z Veterného údolia, jeden z posledných preživších ľudí, ktorí chápu dôležitosť lesov pre život.

 

Mijazakiho druhý film sa vyznačuje silným dôrazom na ochranu životného prostredia, pričom pre mnohých je sentimentom a spomienkou na dobu pred tým, než sa z anime stal celosvetový kult. Pre Mijazakiho bola Naušika zásadná vo veci spolupráce so zahraničím. V Spojených štátoch bola totiž snímka značne osekaná a premenovaná na Warriors of the Wind. Od tej doby Mijazaki uplatňuje striktné pravidlo žiadneho strihu. 

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

4.) Kiki's Delivery Service (Majo no Takkyūbin, 1989)

Ako už samotný názov Kiki's Delivery Service napovedá, hlavnou hrdinkou je Kiki, 13-ročné dievča, ktoré musí splniť tradičný rituál, aby dokázalo svoju samostatnosť a mohlo sa stať plnohodnotnou čarodejnicou.

 

Spoločne so svojím kocúrom menom Jiji sa tak vydáva na magické dobrodružstvo do ďalekého prímorského mestečka, kde si založí vlastnú živnosť, a to konkrétne doručovaciu službu. Tým pre Kiki začína životná skúsenosť, ktorá ju naučí zodpovednosti a pomôže jej nájsť miesto vo svete.

 

Kiki’s Delivery Service síce neponúka žiadny zložitý príbeh, no dokonale to vynahrádza svojou nekonfliktnosťou, krásou a nezameniteľným kúzlom. Tento animák je totiž nesmierne milý, vtipný, ľudský, dojemný a v neposlednom rade skutočne kvalitný. Jeho zaradenie do tohto rebríčka je teda absolútne zaslúžené.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

3. Castle in the Sky (Tenkū no shiro Laputa, 1986)

Vôbec prvý animovaný celovečerák štúdia Ghibli rozpráva o deťoch menom Sheeta a Pazu. Mladé dievča sa znesie do náruče chlapca z horníckej rodiny. Okolo krku má vzácny kryštáľ umožňujúci levitáciu a v pätách armádnych agentov aj nebezpečných vzdušných pirátov. Mocný kameň je totiž nielen obrovskou vzácnosťou, ale aj kľúčom k nebeskému zámku Laputa. Aby dvojica zabránila mocichtivým ľuďom v ovládnutí sveta za pomoci dávnych technológií ukrytých v Lapute, musia mesto objaviť a postaviť sa zlu. 

 

Samotný nápad o lietajúcom meste vychádza z knihy Gulliverove cesty od Jonathana Swifta, v ktorej bol zmienený lietajúci ostrov plávajúci v oblakoch. Ten má na svedomí technologicky vyspelá, do seba zahľadená civilizácia. Mijazaki tento nápad pretvoril do svojich kúzelných farieb a pridal mu hromadu akcie. Tešiť sa tak môžeš na naháňačky, prestrelky a najrôznejšie zbrane či vojenskú techniku, ktorá je kombináciou britských a nemeckých vzorov. 

 

Vo vojom treťom celovečeráku sa geniálny tvorca Mijazaki chváli tiež britským humorom. Laputa síce postráda fantastickosť takého rázu, na aký sme zvyknutí, no nahrádza ju nespútaným dobrodružstvom, ktoré nie je iba kritikou vojenstva, ale hlavne výborným filmom.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

2.) Princezná Mononoke (Mononoke Hime, 1997)

Súboj o prvenstvo bol naozaj tesný, no strieborná priečka sa nakoniec ušla Princeznej Mononoke. Príbeh tohto kultového animáku sa sústredí na mladého bojovníka menom Ašitaka, ktorý sa pri hľadaní lieku na svoje zranenie ocitne v centre mýtického boja medzi lesnými zvieracími bohmi a rozrastajúcou sa civilizáciou ľudí. Na svojom dobrodružstve však narazí aj na udatnú a krásnu Mononoke, ľudské dieťa vlčej bohyne.

 

Už samotná téma filmu, jeho komplikovaný príbeh a výdatná dĺžka sú jasným dôkazom toho, že si ho užijú najmä starší diváci. Snímka tiež vyniká naozaj strhujúcou animáciou, do detailov prepracovanými postavami aj nezabudnuteľnými hudobnými motívmi Mijazakiho dvorného skladateľa Džó Hisaišiho.

 

Princezná Mononoke je dodnes právom považovaná za jeden z najlepších animovaných filmov všetkých čias, pričom to bol práve tento úžasný počin, vďaka ktorému mnoho divákov spoznalo svet nekonečnej fantázie génia Hajaa Mijazakiho.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

 1. Cesta do fantázie (Sen to Chihiro no kamikakushi, 2001)

Rebríčku dominuje prvé a zatiaľ aj posledné Mijazakiho anime, ktoré vyhralo Oscara. Najvyšší zámorský metál si vyslúžilo pre svoju nesmiernu imagináciu. Rozprávkové dobrodružstvo sa len hemží najrôznejšími fantastickými postavami, z ktorých ti nejedna prirastie k srdcu. Svetom farieb a kúzel ťa potom prevedie 10-ročná Džihiro.

 

Tá s rodičmi zablúdi po ceste do nového domova a narazí na opustený lunapark, kde sa nachádza množstvo jedla v prázdnych stánkoch. Rodičia dievčaťa však podľahnú lákavým maškrtám, kvôli čomu sa premenia na prasatá.

 

Malá Džihiro preto vyrazí zohnať pomoc a stretne chlapca menom Haku. Ten jej ukáže duchov obývajúcich lunapark v nočných hodinách a nechá ju zamestnať u čarodejnice Yubaby. A niekde v jej kúpeľoch, kam chodia milióny fantastických postáv, sa ukrýva kľúč na záchranu rodičov. 

 

Cesta do fantázie je filmom, ktorý si stojí za svojím názvom. Skutočne budeš po celú dobu vyvaľovať oči na to, čo všetko dokázal Mijazaki vymyslieť a budeš sa baviť na nečakaných zvratoch odohrávajúcich sa vo svete duchov a nadpozemských bohov. Na rozdiel od ďalších Mijazakiho filmov zdôrazňuje hlbšie témy iba povrchovo, vyrovnáva to však svojou zábavnosťou. 

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

Bonus: Ponyo z útesu nad morom (Gake no ue no Ponyo, 2008)

Keďže Mijazaki natočil celkovo jedenásť celovečerných animákov a do článku sme ich vybrali desať, rozhodli sme sa, že spomenieme aj ten jeden, ktorý sa do rebríčka neprepracoval. Príbeh Ponya sa odohráva v malom mestečku pri mori, kde žije so svojou matkou aj 5-ročný Sosuke. Ten je synom námorníka a jedného dňa objaví na pláži krásnu zlatú rybku uväznenú vo fľaši.

 

Ako sa ale ukáže, Ponyo nie je iba obyčajnou rybou, ale dcérou mocného podmorského čarodejníka. Rybka tak využije kúzla svojho otca, premení sa na mladé dievča a začne s chlapcom tráviť čas. Keď však otec dievčatka vyšle mocné morské vlny, aby ju našiel, Ponyo a Sosuke musia podniknúť veľké dobrodružstvo s cieľom zachrániť svet a splniť sen dievčaťa stať sa skutočným človekom.

 

Ponyo je jedným z ďalším Mijazakiho počinov, ktorý hýri neuveriteľne širokou paletou farieb a vyžaruje obrovskou dávkou pozitivizmu, hravosti aj dobrej nálady. Japonská legenda animovaného filmu opäť raz predstavila kúzelný a nesmierne nápaditý svet, schopný nielen vyčariť úsmev na tvári, ale aj navodiť pocit napätia. A hoci ide v prvom rade o detský film, bez problémov dokáže vyraziť dych aj dospelému divákovi.

 

10 najlepších filmov Hajaa Mijazakiho

 

Ktorý Mijazakiho film máš najradšej?
The Wind Rises
3 hlasy
The Castle of Cagliostro
1 hlas
Porco Rosso
1 hlas
Môj sused Totoro
16 hlasov
Howl's Moving Castle
50 hlasov
Nausicaä of the Valley of the Wind
21 hlasov
Kiki's Delivery Service
5 hlasov
Castle in the Sky
5 hlasov
Princezná Mononoke
251 hlasov
Cesta do fantázie
227 hlasov
Ponyo z útesu nad morom
8 hlasov
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.