Približne 40-členná skupina má byť nezávislá a v kľúčových prípadoch nahradí administrátorov sociálnej siete.
Facebook čelí v poslednom čase kritike, že dostatočne rýchlo a razantne nezasahuje proti rasistickému a násilnému obsahu, fake news či politickej propagande, ktorá sa na jeho siciálnej sieti šíri.
Na druhej strane sme zas počuli o sťažnostiach používateľov, ktorých príspevky boli vymazané len preto, že išlo o kontroverzné tvrdenia, no oprierajúce sa o slobodu slova.
Engadget informuje, že to, či môže obsah na Facebooku ostať alebo nie, by mala v krátkej budúcnosti posudzovať skupina zložená z nezávislých odborníkov. Doteraz tak robili len admini Facebooku a ich rozhodnutie bolo až na výnimky konečné.
Mark Zuckerberg by podľa zverejneného návrhu chcel, aby takýchto nestranných expertov pochádzajúcich z rôzneho kultúrneho, politického a náboženského prostredia bolo približne 40.
Facebook revealed the charter for an independent oversight board that will make irreversible decisions about what posts stay up and come down https://t.co/KvLwjbgRYK
— Bloomberg (@business) September 17, 2019
So žiadosťou o preskúmanie konkrétnych prípadov by sa na takúto radu mali môcť obrátiť aj bežní používatelia, pričom jej rozhodnutia majú tvoriť precedens pre ďalšie podobné situácie.
Veľa médií a aj samotné sociálne siete napríklad v minulosti riešili, či je správne zverejňovať videá z masovej streľby útočníka v okolí mešity v novozéladskom meste Chirstchurch, alebo či by naopak mali byť takéto príspevky okamžite mazané a účty, ktoré ich zdieľali zabanované. Pre druhú cestu sa rozhodol napr. Reddit.
Prví členovia rady by mali byť nominovaní už tento rok, expertné rozhodovanie ale začne najskôr v roku 2020.
Kvôli problematickému obsahu a údajným postom schopným ovplyvniť voľby si Zuckerberga vlani predvolal aj americký Kongres a 2-miliónovú pokutu za porušovanie zákona o nenávistnom obsahu jeho firme tento rok udelilo Nemecko.