Prečítaj si rozhovor so Slovenkou, ktorá má počas, pred a po koncertoch na starosti pohodlie známych interpretov.
23-ročná Slovenka Táňa Kadlecová žije v Londýne, kde je súčasťou redakcie magazínu Wonderland. Má za sebou fotenie online kampaní pre svetové značky ako Nike, Kappa či Moschino a medzi jej záľuby patri rap a streetwear.
Už po piatykrát na najväčšom slovenskom festivale Pohoda stvárnila pozíciu takzvaného "guide", ktorého úlohou je starať sa o pohodlie vystupujúcich.
Tento rok dostala do rúk headlinera, a to londynského priekopníka žánru grime menom Skepta, ktorý na Pohode odohral svoj koncert vo štvrtok o polnoci.
V otvorenom rozhovore prezrádza, čo je jej úlohou: "Som spojka medzi festivalom a umelcom. Takže to nie je tak, že by Michal Kaščák alebo manažér artist zóny volal Skeptovi, či je všetko v poriadku. Volajú mne. V podstate som povinná riešiť každý jeden problém, požiadavku interpreta priamo s Pohodou. Musím vedieť komu zavolať, aby bol spokojný."
- Čo obnáša práca contact guide na festivale Pohoda
- Ako prebiehal príchod Skeptu
- Akú mal náladu a aký je v skutočnosti ako človek
- Čo sa deje pred koncertom a po koncerte veľkého headlinera
- Ako je to s drogami na Pohode
- Ako vyzerá backstage na Pohode
- Či sa niekedy Táňa stretla so sexuálnymi návrmi
- Či dostáva za túto prácu zaplatené
- Akú má skúsenosť s domácimi interpretmi a čo si myslí o Yzomandiasovi
Kedy prichádzaš prvýkrát do kontaktu s umelcom?
Najprv prichádzam do kontaktu s jeho tour manažérom, booking manažérom alebo priamo manažérom, teda v podstate s niekým z vedenia cez e-mail. V prípade Skeptu som bola najprv v kontakte s jeho dlhoročným tour manažérom. Chodí s ním na letné festivaly aj klubové koncerty, je to taký milý ryšavý anglický týpek.
To bolo kedy?
Veľmi blízko k Pohode. V porovnaní s minulým rokom to bolo dosť neskoro, nemala som veľa informácií vopred, ale ja vlastne ani nepotrebujem vedieť všetko zásadne vopred, stačí mi vedieť, kedy a kde pristane. Môj prvý kontakt priamo s umelcom je na letisku, v tomto prípade vo Viedni.
V deň koncertu?
Áno, vo štvrtok. Oni prišli v dvoch várkach, doobeda a poobede. Ja som poňho prišla so šoférom na Schwechat.
Vychádza z letiska ako každý iný človek alebo nejakým špeciálnym východom?
Nie, normálne cez prílety. Teda, pokiaľ nemajú private jet. Skepta vycházal popri všetkých ostatných, nikto ho však na letisku neotravoval.
Ty si už mala možnosť stretnúť Skeptu aj viackrát predtým.
Áno, pracovala som ako studio asistent v Big Sky Studios, čo je jedno z najväčších fotografických štúdií v Európe. Je to štúdio, kde kým som tam bola, fotili napríklad Madonnu, Whoopi Goldberg alebo kampaň na Bentley a Skepta tam mal fotenie pre Nike. Tam sme sa spoznali. Popri tom sme sa stretli ešte aj na Fashion Weekoch.
V akej bol nálade, keď ste sa stretli na letisku?
Na človeku sa väčšinou nejak podpíše ten let, takže nemal úplne párty náladu. Nechcem povedať, že by bol skleslý. Keď sa blížil čas odchodu na festival, tak si už chcel vypiť a bolo to lepšie.
Nemôžeš umelcom riešiť drogy. Keď sa zistí, že guide porušil toto pravidlo, tak končí.
Tebe bol Skepta od organizácie Pohody pridelený na základe toho, že ste sa už poznali?
Áno, kamarátim sa s produkčným Andreasom a on vedel, že sme už boli v kontakte. Myslím si, že to bolo aj pre to, že sa predpokladá hladší priebeh toho kontaktu, keď sa contact guide s interpretom už videl.
Čo je tvojou pracovnou náplňou, keď si prevezmeš umelca na letisku?
Som spojka medzi festivalom a umelcom. Takže to nie je tak, že by Michal Kaščák alebo manažér artist zóny volal Skeptovi, či je všetko v poriadku, volajú mne. V podstate som ešte povinná riešiť každý jeden problém, každú požiadavku interpreta, priamo s Pohodou. Musím vedieť komu zavolať, aby bol spokojný.
Čo si musela riešiť?
Prekvapivo všetko prebehlo bez problémov, Skepta nemal dodatočné otázky ani maniere. Človek by predpokladal, že hviezda jeho kalibru by vymýšľala, ako chce prepečený stejk, no on si na letisku objednal McDonald's a sám si ho zaplatil. Stretla som už veľa svetových rapových hviezd a pre mňa je Skepta jeden z najviac pokorných. Zjedol si McDonald's vzadu v aute, a to bolo všetko.
Ako dlho trvala cesta do Trenčína?
Prebehlo to veľmi rýchlo so šoférmi z Pohody, približne do dvoch hodín. Festival zabezpečuje aj luxusné auto, o interpretov sa aj v tomto smere vie naozaj postarať.
Je tam nejaký honorár, ale skôr je to o tom zážitku. Ja neriešim, že mám za to zaplatené, aj pre moju kariéru je to dosť nápomocné.
Kedy musí byť interpret v areáli?
Ideálne do dvoch hodín pred začiatkom vystúpenia, vždy to ale záleží aj od umelca. Rolu zohráva, či ešte je potrebné niečo na pódiu dolaďovať, či má zvukovú skúšku a podobne. V prípade Skeptu pred ním prišiel o pol dňa skôr jeho tím, ktorý zaňho nastavil zvuk a všetko potrebné. On iba došiel, sadol si do backstagu, kde chvíľu chilloval a išiel vystupovať. Bol však natoľko pokorný, že aj tú cestu z backstagu na pódium si prešiel sám pešo, ani nechcel auto.
Ako vyzerá backstage na Pohode?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Akú mal Skepta náladu a aký je v skutočnosti ako človek
- Čo sa deje pred koncertom a po koncerte veľkého headlinera
- Ako je to s drogami na Pohode
- Či sa niekedy Táňa stretla so sexuálnymi návrhmi
- Či dostáva za túto prácu zaplatené
- Akú má skúsenosť s domácimi interpretmi a čo si myslí o Yzomandiasovi